Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.09.12, 17:30   #6
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,764
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 9000
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İslam Öncesi ve Sonrası Eski Türk Ailesinin Sosyokültürel Nitelikler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Eski Türk ailesinin sosyokültürel nitelikleri demekki sadece kadın üzerine kurulmuş.

Kadına şu yapılır, yok kadın kapağdır, eşdir, kalındır, orta malıdır...


Hay Allah canınızı alsın ya...

Alıntı:
Çekirdek ailenin evrenselliği, hem Sümerlerde hem de Türklerde kanıtlanmış durumda, Sümerlerdeki gibi kadının kutsallığı bu anıtlarda da yer almaktadır.

Direnkova ve Yakinof gibi araştırmacılar Türklerin tarih sahnesine ataerkil ve dıştan evlenme biçimiyle çıktıkları görüşündedir. (11)

Tek eşle evlilik, Türk ailesinin karakteristik bir özelliğini taşır.

Eski devirlerdeki Türk toplumlarında özellikle İslam'la tanışmadan önceki devirlerde, kadın (aslında anne) kutsaldı. Anaerkil bir toplumdu Türkler. Dolayısıyla kadınlar orta malı falan değildi kadın. Hatta kadına o kadar değer verilirdi ki , kurultayda Kağan'ın yanındaki yer dahi Kağan'ın eşi olan kadına aitti. Bunun dışında bir sürü kadın kumandan vardı. Bugün hala "Türk ırkından olduğunun bilincinde olan" ve bu özelliğini yitirmeyenler için böyledir. Şöyle ki; Türkler "Asena" adlı dişi bir kurtun soyundan geldiklerini de söylerler mitolojilerinde. Buradaki dişi kurt betimlemesi elbette gerçekten bir kurttan türemiş olduğunu değil; Tıpkı bir kurt kadar güçlü ve lider bir kadının soyuna dayandıklarını anlatmaktadır. Birine aslan gibi adam demek gibi bir yakıştırma, dişi kurt yakıştırması.
Açıkçası bu siteminizin nedenini anlayamadım LaLe. Çünkü Türklerde kadının değeri araplaşma temayülünden sonra düşmeye başlamıştır. En başta da söylediğim gibi; Türklerde kadın kutsaldır. Aslında kadından ziyade anne kutsaldır. Dolayısıyla kadınlara orta malı dediğini ya da kadınları orta malı olarak gördüğünü zannetmiyorum kimsenin...
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.