Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.10.12, 15:24   #1
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,764
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 9000
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Arrow Tarihimizde Bir Utanç SayfasıAlıntı:
"3 Ekim 1992 Milliyet

Aptal Coni

(1992) ABD'nin Saratoga uçak gemisinden atılan füzeyle Türk muhribinin vurulması, tüm dünyayı şaşırttı. Olayda kasıt yoksa, geriye tek ihtimal kalıyor: Geri zekalılık"
Tam 20 yıl önce böyle bir haber yayınlandı Milliyet gazetesinde. Muavenet gemimizi batıran Amerika gemi personeli için de gerizekalı ifadesi kullanıldı. Oysa olayda ne bir hata ne de bir gerizekalılık vardı. Önce Muavenet'i batıran Saratoga gemisinin ülkemize ilk gelişine dönelim;
Üstteki resim Saratoga uçak gemisinin ülkemize ilk gelişinin haberi. Hayranlıkla ve adeta reklam yapar gibi anlatığımız o zamanların en muhteşem ve en büyük gemisi. Ülkemize ilk teşrifi böyle anlatılıyordu...

Üstteki resim de Muavenet-i Milliye Gemisidir. Muavenet-i Milliye Gemisi, Nusret Mayın Gemisi kadar bilinmese de tarihimizde önemli bir yere sahip olan gemimizdir. İngilizler'in Kraliyet Donanması dretnotu HMS Goliath'ı gerçekleştirilmiş bir operasyon sonucunda batırmasıyla bilinmektedir. Bu gemimiz batırılan Muavenet gemimizin isim babasıdır. Çanakkale Savaşı'ndaki tarihi rolü nedeniyle daha sonraki muhriplerimize bu isim verilmiştir.
Üstteki resimde de o geminin mürettebatı görünüyor. O mürettebat içerisinde Sağda bulunan Gemi Süvarisi Komutan Binbaşı Ahmet Bey'dir. Hepsinin ruhları şad olsun.
Bu resmimiz de batırılan Muavenet gemimizden. Bu gemi ile alakalı ve ölen personelimizle alakalı daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Üstteki resimde görünen gemi de; Amerika'nın, vurduğu gemimiz Muavenet yerine bize kiraladığı, 8 adet knox sınıfı fırkateynlerinden biri olan USS Capodanno (FF-1093)'dur. Bu gemi muavnet olarak adlandırılmış ve 1995 yılında Abd deniz kuvvetlerinden çıkarılıp, 2002 yılında bize satılmıştır.

Şimdi buradaki resimlere ve bilgilere bakarak olayı birazcık kendi bilgimiz ölçüsünde yorumlayalım: Amerika önce gemimizi vuruyor, sonra da bizi kuru bir özürle geçiştirip, bize küstahlıkla kaç dolar istiyorsunuz diye sorular yöneltiyor. Sonrasında ise elinden çıkarmak için fırsat kolladığı ve ısrarla bize satmak istediği fakat bizim kara sularımız için hiçbir anlam ifade etmeyecek olan dandik gemilerini bize kaktırıyor.

Peki bunu nasıl yapıyor ? Önce teklifi getiriyor. Baktı ki sen güzellikle hiçbir şekilde onun dandik gemilerini istemiyorsun, o zaman bir deniz tatbikatı sırasında senin gemini vuruyor ve elinde kalan, üç sene sonra envanterinden dahi çıkaracağı gemi bile sayılmayacak olan gemileri sana içi boş olarak kiralıyor. Belli bir süre sonra da o gemileri sana satıyor. Bir taşla iki değil, on iki kuş vuruyor adeta. Peki Amerika'ya böyle yaptığı için kızılır mı ? Elbette buna kimsenin hakkı yok. Sen devlet olarak onurlu olmazsan, dik durmazsan, devlet malını korumazsan, elin amerikalısı gelir seni, bütün dünyaya rezil eder. Sonra da gazetelerde; "gerizekalılar gemimizi yanlışlıkla vurdu" diye saçma sapan haberler görürsün.

Batırılan gemimizin muavenet olması da ayrı bir faciadır. Sen, Birinci Dünya Savaşı'nda tarihi bir rol üstlenmiş, adeta senin simgen olması gereken bir gemiyi koruyamayıp, aciz bir şekilde Amerikalılar'ın onu vurmasını ve içindeki personeliyle beraber onu sulara gömmesini izlersen; asla kendine büyük devlet diyemezsin. Adamlar yaklaşık 80 yıl sonra gelirler, batırdığın gemilerinin intikamlarını yine senin topraklarında alırlar.

İngiltere'nin ya da Amerika'nın gemisi olması fark etmez Goliath'ın. Goliath sembolik bir isimdir. Goliath'ın ne ingiliz tarihiyle ne de ingiliz kültürüyle bir âlâkası vardır. Onu da geçtim Hristiyanlık ile dahi âlâkası yoktur. Goliath ismi; bir dünya görüşünün ismidir. Adamların dünyaya baktığı pencerenin adıdır. Karşılarında da düşman olarak seni görüyorlar, hep gördüler ve hep görecekler. Sen istediğin kadar ağzınla kuş tutmaya uğraş; istersen tut. Asla onların tarafında değilsin ve olamayacaksın. Devlet olarak bunu anlamadıysan, adamlar icraatlarıyla bunu sana böyle öğretirler.

Hülasa bugün unutulmuş tarihimizin utanç sayfalarından birinin daha yıldönümüdür. Bütün milletimize, kutlu olsun !
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.