Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.10.12, 12:08   #8
aakinaksoy
Tam Üye

aakinaksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 9
Ettiği Teşekkür: 10045
Aldığı Teşekkür: 3147
Rep Derecesi : aakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmedeaakinaksoy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Keşke Rüya Olsaydı!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Sayın Cengiz Doğan,
Eko sistemde, doğallık ön plandadır. (her ne sebepte olursa olsun) Kerestelik ağaç kesimi yanlıştır. Bu konuda söylenen en büyük yalanların birisi '(Küçük fidanlara yer açmak için) büyük ağaçları kesip fidanlama yapılacağıdır ki bu tamamen aldatmacadan ibarettir.
Yapılan bir çok gözlem sonucu anlaşılmıştır ki,
Yıkılan veya kuruyan ağaç alınmadıkça,çürüyerek eko sisteme katılmakta çeşitli hayvan ve bitkiye yem, barınak ve koruyucu olmaktadır.
Bilim Teknik Dergisi'nde, 16 Mart 2004 tarihli sayısında yayınlanan makalede ''Orman yangınlarından sonra bile) ağaç kesmenin sakıncaları anlatılmıştır.

Günümüzde yapılan kesimlerin, yol veya arazi açmak, kereste ihtiyacını karşılamak gibi sebeplerden olduğunu göz önüne alırsak, ağaç kesimini hiç bir mazeret, haklı gösteremez.
Bu nedenle orman işletme müdürlüklerinin her ne sebeple ağaç kestiklerini açıklamaları beni tatmin etmekten uzaktır.
Güncel olarak,Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye saldırmak için ileri sürdüğü bahaneler beni, nasıl tatmin etmiyorsa, orman kesimi için ileri sürülecek açıklamaları da (bir doğa hayranı olan) beni tatmin etmeyecektir.

Doğaya olan tutkunuzu saygı ve övgü ile karşılıyorum.Ne mutlu siz ve sizin gibi doğa sevenlere.

Ancak;Ormancılık bilimini belirttiğiniz RTEnin Suriye'ye saldırma bahanelerine benzetmeniz beni çok şaşırttı. Ormancılık politikası;ormanlarımızı ağaçlandırma yaparak çoğaltmak,idare süresi yaşlarının sonuna gelen yada doğal yaşama süreçlerinin sonuna gelen ormanlık alanları gençleştirmek ve işletmek, bu alanlardan elde olunan orman envalini toplumun gereksinimlerine sunmak ve en önemliside ormanlarımızın devamlılığını sağlamak ve bunun gibi şeylerdir.Tüm bunlarıda Ekosistemi bozmadan ve bozulmuş ekosistemi tekrar onararak yapar. Bunu yaparken de hiçde keyfi, bilim dışı davranamaz.Amenajman ve Silvikültür bilim disiplinleri ile gerçekleştirir. Hükümetlerce bu politika değiştirilmeye çalışılsada ( 2B ve seçimlerden hemen önce çıkarılan orman afları gibi) Anayasamız tarafından ormanlarımızın daraltılmaması ve devamlılıklarının sağlanması güvence altına alınmıştır.Daha uzatmamak adına burada bitiriyorum.Dilerseniz bu konuda sayfalarca yazışabilirim.Tüm bunları nereden mi biliyorum? Tam 25 yıl Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Genel Müdürlüğümde Ağaçlandırma Etüt-Proje Başmühendisliği yapmıştım.Saygılar.