Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.10.12, 15:54   #23
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Arkadaşlara ve Kızıma Veda

Sayın Akın Aksoy,
Kızım Fen Lisesinde (yatılı) okumaktaydı. AKP iktidarından cesaret alan öğretmen ve idareciler, öğrencilere (sürekli) dini telkinler ve yönlendirmelerde bulunmaktaydılar. Siz de bilirsiniz ki yatılı okuyan öğrenciler üzerinde bu baskı ve telkinler daha da etkilidir.
4+4+4 siteminin, gerici zihniyete verdiği yetki ve cesaretle, okullardaki bu baskı iyice fazlalaşmış, kızım da, kendini ve bizi (anne-baba) sorgulamalara başlamış, psikolojik tutarsızlıklar, kararsızlıklar (özellikle denize girme ve mayo konularında) yaşamaya başlamıştı.
Bunun üzerine, okulundan ve arkadaşlarından ayrılmak istememesine rağmen, kızımızı kendi bulunduğumuz ildeki bir liseye almaya karar verdik. Birkaç aydır da bunun mücadelesini veriyorduk, gerek bu nedenle, gerekse de PKK terörünün, hortlaması (hortlatılması), İktidarın, Suriye’ye saldırı bahanesi yaratma çabaları, demeçleri ile gergin günler geçirdim.
Bir de bunların üzerine, Keşke Rüya Olsaydı Konusunda, Cengiz Doğan ile olan (gereksiz-zamansız ve biraz da seviyesiz) tartışma da eklenince bir süreliğine Forumdan uzak kaldım.
Bu gün foruma tekrar girince ARKADAŞLARA ve KIZIMA VEDA başlıklı yazınızı okuyunca çok üzüldüm, bundan da acısı, ayrılık kararınızda Keşke Rüya Olsaydı konusundaki (yersiz) tartışmanın da etkisi olduğunu düşünerek, suçluluk duygusu hissederek, mahcup oldum.

(Ders verici nitelikteki) Yorumunuzu (paragraf-paragraf) ele alarak, (ben de)bu konulardaki düşüncelerimi belirtmek istedim.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi aakinaksoy Mesajı göster

ARKADAŞLARA ve KIZIMA VEDA
Aslında kararımı bir kaç gün önce vermiştim. Sağlık sorunlarım girdi araya. Doğa ki insanın gönlü ve ruhu genç olsada, acımasız zaman hücreleri ve yüreği hunharca eskitiyor. Hele hele o gençlik yıllarında vücudunuzu cömertce ve duyarsızca harcadıysanız, yıkım daha bir büyük oluyor.

Ben, sesiz sedasız çekip gitmeyi içime sindiremedim. Öğüt anlamında kesinlikle değil ama içimden geçenleri son kez yazmak istedim. Öncelikle FG her alanda paylaşmaya değer, güzel,duyarlı, bilinçli ve Kemalist yürekli yüce insanlarla dolu. Yaş ortalamanız ise bana göre çok genç. Ama sorunum bunda değil. Sizler beni hiç bir zaman dışlamadınız, oysa ben asla tam olarak aranıza katılamadım.

Elbette ki, yaşımız ilerledikçe çeşitli sağlık sorunları ve fiziksel güçte azalmalarla karşılaşıyoruz. (Bence) Bireyi insan yapan yaşı, fiziksel gücü değil, beynidir. Bunun en güzel örneği de, bu gün 70 yaşında ve felçli olan Stephen William Hawking’in, bir çok bilim çevresince Dünya’nın en zeki kişisi olarak kabul edilmesi ve saygı görmesidir.
Sizin yorumlarınızda, yirmili yaşların verdiği kıvrak zekayı ve ataklığı ile altmışlı yaşların verdiği bilgeliği ve vakarı görmek mümkün.
Forum Gerçek’in yaş ortalaması genç olsa da, yarım asrı geçmiş olanlarımızın sayısı da, azımsanamayacak kadar var. Sözün gelimi, ben 53 olmak üzereyim.
Yaşınız bizler için, eksi değil, yol gösterici (ağbi) olarak, artı değerdir.

Alıntı:

Sizlerin diyalogları, paylaşımları; sıcak, içten, espri dolu, cıvıl cıvıl ve düzeyli. Dostluklarınız kökleşmiş. Dışarıdan baktığımda ne denli güzel görünüyor ve tüm bunlar kıvanç veriyor bana.

Ancak; her toplumda olduğu gibi; göze çarpmak, kendini göstermek, ön plana çıkma eğilimi gösterenler de var. Hani sizlerin söylemi ile her şeye maydanoz olanlar. Daha da beteri, tartışmalarda ilim, akıl ve mantıktan çok uzakta, sanki konunun içeriğini, kapsamını amacını bilebiliyormuş gibi, paylaşımı güzel okumayıp ve üzerinde düşümmeyip yada araştırmadan körü körüne önyargılarında diretenler var.

Bunun karşısında ise; olması gerekenlere inandığı için dayanıklılık sınırları zorlanan ancak tartışma platformunu düzeysizleştirenlere tanık oldum. Amaçları yıldız alıp rütbe takmaksa; bu zaman içersinde pişe pişe olgunlaşarak olmalı kanımca. Sonra konu açmak ve tartışmalara katılıp özgürce görüşlerini belirtmek her üyeye açık. Gerisi biraz komplekse girmiyor mu? Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki; tüm bunlar FG nin niteliklerini ve kalitesini kesinlikle gölgeleyemiyor.

Evet Forum Gerçek , sıcak, içten, dostlukları kökleştiren, seviyeli, (Her Atatürkçü’ye) kıvanç veren bir aile ortamına benziyor.
Nasıl ki her ailede zaman zaman, fikir ayrılıkları ve tartışmalar çıkması normalse, bizlerin arasında da (istenmeyen) tartışmalar çıkabiliyor. Gönül ister ki bu tartışmalar, fikir tartışmasından çok rencide edici boyutlara ulaşmasın…
Yukarıdaki yorumunuzda; ‘’ Ancak; her toplumda olduğu gibi; göze çarpmak, kendini göstermek …..’’ sözcükleriyle başladığınız, paragrafınızda yazdıklarınıza, ben de tamamen katılıyorum, fakat örneklediğiniz kişiler içinde, Keşke Rüya Olsaydı konusundaki tartışmalar nedeniyle ben de varsam kendi adıma, bu şekilde davrananlar içerisinde olmam suçlamasını şiddetle reddediyorum.
Yazdığım konular, bir çok kişinin el atmaya dahi çekinebileceği, (başıma iş açabilecek) sivri ve tabu konular olması nedeniyle (genellikle) yorumumu yazıp kenara çekiliyorum.
Gündeme gelmek gündemde kalmak, karizma arttırmak gibi bir kaygım yok. Bu nedenle yazarlarımız bölümünde bana ayrılmış Mediter başlığı altında açmış olduğum konulara bir gözatılırsa (hemen hemen tüm konularda) son mesajı başka bir üyenin yazmış olduğu görülür.
Çünkü ben, (yorumumu tekrar gündeme taşımış gibi olmayayım) diye düşünerek, yorumuma yazılmış mesajlara, ‘’teşekkürlere’’ yanıt vermememin nezaketsizlik olacağını bile bile, bir çok teşekkürü yanıtsız bıraktım.
Keşke Rüya Olsaydı konusunda ise kendimi anlatmakta yetersiz kaldığıma inanıyorum.
Şöyle ki; o başlıktaki tartışma ‘’Orman ürünleri günlük (modern) yaşamda gereklidir, değildir.’’ Eksenine döndü. Oysa herkes bilir ki, günümüzde kullandığımız bir çok eşyanın (ürünün) ham maddesi ağaçtır. Bu nedenle de ormanların kesilmesi kaçınılmazdır.
Benim ‘’ doğayı, doğal yaşamı seven’’ bir yanım var. Bu nedenle modern yaşamın, Dünya’yı kirletip, yaşanmaz hale getirdiğine inanıyor, modern yaşamın ve insanın , çevreye verdiği zararla‘’ölümcül bir kanser hücresi’’ gibi tüm Dünya’yı (hatta evreni) yavaş yavaş ölüme götürdüğüne inanıyorum. Bu nedenle ‘’Robinsonvari’’ bir yaşamı (mümkün olsa) her ürünün doğal olduğu, doğal yollardan elde edildiği bir yaşamı savunuyorum.
Denilebilir ki, ‘’Geçmiş çağlarda ,ortalama yaşam daha kısa ve zordu, modernleşme insan ömrünü uzattı.’’
’’ Varsın doğal olsun, kendi pisliğimizde boğulmayalım da, ömrümüz3-5 yıl kısa olsun!’’ diyenlerdenim. Bu nedenledir ki, ‘’tatil’’ denilince eşimin ,kızımın aklına bilmem kaç yıldızlı oteller, tatil köyleri gelirken, benim gözüm hep, doğanın koynu veya çadır kampları olmuştur. Kaç geceler konaklamışlığım vardır, bakir koylarda…
Sonu gelmez tüketim çılgınlığıyla, her yıl değiştirilen, dolap,masa, sandalye, koltuk çılgınlığına, kitap-defter-kağıt savurganlığına ormanlarımızın kurban edilmesine karşıyım.
Doğaya bakış açım 70’li yılların hippileri gözüyle olsa da, ülke yönetimine bakış açımla da (iflah olmaz) bir Devrimciyimdir.
Bilirim bir olmazın (ütopyaların) peşinde koştuğumu ama umarsız akıntıya kürek çekerim yine de… Selam Olsun!

Alıntı:

Bir çok harika konunun yanısıra bir hoşgeldin mesajı 3-5 sayfa sürerken toplumu ilgilendiren bir konu üzerinde çok da görüş bildirilip paylaşım olamıyor nedense.Ben esprili, güzel,sıcacık içden ve dostluğa kucak açankarşılamaları, ya da GAG özellikdeki insanları rahatlatan, gülümseten ve düşündüren ve yaşamda büyük değer taşıyan zeka ürünü fıkra ve geyik sohbetlerini yadsımadığım gibi çok da gerekli buluyorum.Ancak forunda toplumsal olaylara verilen hacma göre biraz abartılı düşmüyor mu?

Forumun gerçek amacının tüm bunların yanında ; Toplumu aydınlatmak, gerçeklerden ve olaylardan haberdar etmek, yönlendirmek, hatta örgütleyip eylem düzenlemek (eylem dedimse illaki sokaklara dökülmek değil ama gerekirse o bile düşünülebilmeli. Çünkü karşımızda Cumhuriyetimizin getirilerinin ve Atatürk Devrim ve İlkelerinin hergün biraz daha eritildiğine tümümüz tanığız.) olduğunu düşünüyorum. Toplumu ilgilendiren konulara yer veriliyor tabiki ama anca güncel olaylar ve değerli köşe yazarlarının görüşleri olarak. Bu çok yerinde ve çok güzel oysa sabun köpüğü gibi yalnızca güncel ve yeterince işlenmeden ikinci gün unutulup gidiyor.

Bu paragraftaki, gözlemlerinize aynen ben de katılıyorum. Elbette ki, bunca iç karartıcı konu arasında eğlenceye, Geyik Sohbetleri de olmalı ama bazen tadı kaçabiliyor veya kaçırıyoruz.
Üyelerin çoğunluğu, ya ilgisini çekmediğinden veya artık benzer konulardan sıkıldıklarından veyahut da çekindikleri için ülke sorunlarını irdeleyen konulara ilgi göstermiyorlar.
Benim en az okuyucu çeken yorumlarım bu nevi (uyarı ve aydınlatma amaçlı) yorumlarımdır.
Füze Kalkanı
Kurbağayı Pişirmek
Yezidiye Sahip Çıkmak
Şabanlaşmak
gibi siyasi yorum ve siyasi taşlama (hiciv) niteliği taşıyan yorumlarımdır.
Ama bıkmadan yine yazmaya, uyarmaya devam ettim, gücüm yettiğincede edeceğim.

Umarım zaman içerisinde üye çoğunluğu güncel
Alıntı:

Neyse, gene haddimi aştım ama bu düşünceler benimsiz gençlere olan güvenimden kaynaklanmakda. Ülkemin umudu bilinçli, birikimli, aydın, devrimci, gözü pek Atatürk gençliği olan sizlersiniz.

Haddinizi aşmak, ne kelime, aksine yerinde ve ders alınması gereken uyarılarda bulundunuz. Günümüzde, ülkemizin umudu olan gençlerin daha bilinçli, daha birikimli olabilmeleri, Atatürk’ü daha iyi tanıyabilmeleri için sizin gibi , bilgi ve kültür birikimi olan bireylerin yol göstericiliğine, her zamankinden daha fazla ihtiyaç var…
(Bence) Bu nedenle uyarılarınız yerinde ayrılık kararınızda acele ve yanlış alınmış bir karar olmuş.
Alıntı:

Artık, çok seyrek olmuş olsada forumda yer alan minik sevimli İsp.Cocer avatarını göremeyeceksiniz. Bundan böyle Adsız Konuk olarak, o da izniniz olursa, sessizce ve defalarca baktığım ancak yinede bakmaya doyamadığım; ressamlar, heykeltraşlar ve onların ölümsüz şahaserlerini, müzeleri ve klasik müzik sayfalarında olacağım sağlığım elverdikce.

Son olarak; nefis tablolar ve heykeller gibi daha bir çok konuda büyük emeklerle oluşturulan ve bunu paylaşıma sunan o değerli arkadaşlarıma bir kez daha tüm içtenliklerimle teşekkür ediyorum.

Her şey gönlünüzce olsun. İyilikler ve Aydınlık günler diliyorum. Hoşcakalın.

Akın Aksoy
Adsız Konuk, olarak Forum Gerçek’i izleyeceğinizi bilmek (içimi) içimizi rahatlatsa da, (yukarıda da belirttiğim gibi) Sizi, aakinaksoy’u aramızda görmek en büyük isteğimizdir.
Eğer, forumlarda (istemeden) sizi kırdıysam özür diliyorum ve sizi tekrar aramızda görmekten onur duyarım…
Rahatsızlığınız için acil şifalar, nice sağlık ve mutluluk dolu yıllara…
Not: Sadece kızınızın bizimle bulunması yetmez,forumdaki tüm kızlarınızın ve oğullarınızın sizin bilgi birikiminize ve yol göstericiliğine ihtiyacı var…
Lütfen, tekrar gözden geçiriniz zamansız ayrılık kararınızı…
Mediter