Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.10.12, 17:03   #6
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Amerika Kıtasının da Olduğu İlk Dünya Haritası

Piri Reis hala övüncümüzdür, ecdadımızın yaptığı büyük işlerin bir göstergesidir bunda şüphe yok Övünmek isteyen övünmeye devam edebilir. Bana kalırsa, Piri Reis'in haritası daha güzel ve daha isabetlidir. Bu iddiamı Piri Reis Denizcilik Derneği'nin, internet sitesinde yer alan ve soru yoluyla anlatılan; Atlantik Haritasında Farkedilmemiş Gerçekler adlı konudan yaptığım bir alıntıyla kanıtlamak isterim. Konunun tamamı uzun bir yazıdan oluşmakta. Ben sadece Waldseemüller ile Piri Reis haritalarının karşılaştırıldığı yeri alıntılıyorum. Okumak isteyen; Atlantik Haritasında Farkedilmemiş Gerçekler yazılarından herhangi birine tıklayabilir.

Alıntı:
1507 yılında Waldseemüller tarafından çizilmiş çok büyük ölçülere sahip, büyük ölçekli dünya haritasında ilk olarak “The Image of the World - 1994” isimli kitabın 48-49’ ncu sayfalarındaki haritanın açıklamasında belirtildiği gibi Amerika kıtasının tamamının bir kıta olarak ve batı sahilindeki dağ silsilelerinin de gösterilmiş olması haricinde fikrime göre başka bir ilginçliği yoktur.

Piri Reis’in haritası ile Waldseemüller ’in haritasını karşılaştırarak Piri Reis’in harita sını yermek doğru olmaz. Bu çok beğenilmiş harita üzerinde Madagaskar Adası, Hindistan Yarımadası, Seylan Adası ve hemen yanındaki Java Adasının ve daha birçok adanın şekilleri ve mevkileri gerçek dışıdır. Oysa, 1507 yılına kadar Portekizlilerin 1498-1507 yılları arasında gerçeğe yakın görünüm ve ölçülerdeki Hint Okyanusu haritalarını, acaba bu meşhur kartograf Waldseemüller görmedi mi? Bu haritalar matbaa sayesinde Avrupa’da kolaylıkla basılıp çoğaltılırken, neden böyle büyük bir hata yapmıştır?

Şayet, elimizde Piri Reis’in haritasının diğer parçası olsaydı Hint okyanusu sahilleri Arap haritalarından alınan kopyalamalar nedeniyle son derece mevkii koordinatları ve şekiller doğru olan görünümlerini sunacaktı. Çünkü, Hint Okyanus’unda 12-16 ’ncı yüzyıllarda kullanılan bugün dahi batıda bilinmeyen Inter Tropikal Navigasyonuna ait Arap Deniz Astronomisi’nin sonucunda hazırlanmış Arap Deniz Haritalarından zaman içerisinde Portekizli Denizciler çok faydalanmıştır.

Piri Reis haritasından kat kat üstün olduğu iddia edilen, tartışma götürmeyecek kadar mükemmel olduğu savunulan ve meşhur diye övünülen kozmoğraf Waldseemüller ’in haritası ile neden bilim dünyası meşgul olmamıştır ? Bu haritanın izdüşümü de Piri Reis’in haritası gibi 1500 sene evveline dayanmaktadır. Piri Reis’in amatörce çizdiği haritası bu derecede hor görülecek bir yapıtsa, neden uluslararası bilim dünyası 491 sene üzerinden geçen bu harita ile 1929-2004 yılları arasında sürekli olarak 75 yıldır uğraşmaktadır.

Hapgood’un belirttiği gibi masa tipi bir dünya küresini ters çevirerek Güney Kutbundan Antarktika ve Güney Amerika’ya bakarken aradaki Dreke Boğazını görme- mezlikten gelirseniz, Antarktika’nın Cape Horn ile beraberce birleşmiş görünümüyle karşılaşırsınız. Piri Reis’in haritasında Cape Horn mevkii bir girinti halinde görünürken, haritanın 1513 tarihinden 64 yıl sonra bulunmuş olan Dreke Boğazı bölgesi, 307 yıl sonra bulunacak Antartika arasında kuzey-güney yönünde yaklaşık 540 mil genişliğinde uzar. Bu bölge bilinçli olarak haritada burası küçük bir girinti şeklinde gösterilmiştir. Ayrıca, iddiaya göre bilgiler Parana Nehrinin Plata Körfezinde değil ondan yaklaşık 150 mil daha güneydeki Bahia Blanka’da bitmektedir. Bu mevkiden hakiki kuzeye 030 derece yönüne doğru Cape Frio Burnuna kadar 900 mil uzayıp giden sahil 16 derecelik eksik enlem farkı yaratacak şekilde küçük bir çizgi ile yine bilinçli olarak çizilmiştir. Bu veriler Hapgood tarafından bulunmuş olup, tarafıma ait hesaplama ve anlatımla burada belirtilmektedir.

Not: Bu arada konudaki küçük resmin haritasının renki olanını buldum ve ekledim, bir de Amerika'nın detay olarak gösterildiği bir detay fotoğrafı ekledim.