Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.10.12, 20:17   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cerrah Mehmed Paşa

Cerrah Mehmed Paşa, Osmanlı SadrazamıGörev süresi:
9 Nisan 1598 - 6 Ocak 1599

Yerine geldiği: Hadim Hasan Paşa
Yerine gelen: Damat İbrahim Paşa
Ölüm Tarihi: Ölüm Ocak 1604 İstanbul
Mezar Yeri: İstanbul'da Cerrah Mehmet Paşa Külliyesinde türbesiCerrah Mehmed Paşa (d. ? - ö. Ocak 1604) III. Murat ve III. Mehmet saltanatları döneminde sadrazamlığa kadar yükselmiş (9 Nisan 1598 - 6 Ocak 1599) tarihleri arasında yaklaşık onbir ay sadrazamlık görevi yapmış bir Osmanlı tabibi ve paşasıdır.


Yaşamı


Enderûn mektebinde yetişmiştir. Hasoda ağalarından iken Şehzade Mehmet'i sünnet etmekteki mahareti sebebiyle isim yapmış. Endurundan cçıkması ile yeniçeri ağalığı görevine atanmıştır. Daha sonra kubbe veziri olmuştur. İkinci vezir iken 9 Nisan 1598' de Sadrazam Hadım Hasan Paşa'nın idam edilmesi üzerine sadrazam tayin edilmiştir.

İngiliz Elçisi Lallo'nun hatıralarına gore III. Mehmed'in halası ile evlenmiştir.

Sadrazam iken ilerleyen nikris hastalığından muzdarip oldugundan dolayı, bir müddet sonra şahsen sadrazamlık islerine bakamayıp bir yardimci ile iş görmesi gerekmiştir. Bu, Sultan III. Mehmed tarafindan uygun görülmeyip 6 Ocak 1599'da sadrazamlıktan azledilmiştir. Yerine Damat İbrahim Paşa üçüncü defa sadrazam yapılmıştır.

Bundan sonra bir müddet daha yaşayan Cerrah Mehmet Paşa, Ocak 1604'da (Hicri Saban 1012'de) vefat etmiştir. Günümüzde İstanbul'da ismini taşıyan Cerrahpaşa semtinde yaptırddığı Cerrah Paşa Kulliyesi'nin camii avlusunda bulunan türbesine defnedilmistir.

Kendi ismini taşıyan semtte, kendi ismini taşıyan vakfiyesi, Cerrah Mehmed Paşa Camii, medrese, mektep, sebil, çeşme, şadırvan, dershane ve çifte hamamdan oluşan bir kulliyesi bulunmaktadır.


Kaynak

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.