Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.10.12, 01:57   #30
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ernesto Che Guevara Kimdir?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster

O zaman bu paragrafı atlamışım ben yada gözlük işini yeniden düşünmeye başlayayım.

Eğer o paragrafı görseydim...

"Che'den bahsedilen bir konu başlığı altında böyle bir kıyaslamanın ne kadar doğru bir yaklaşım olacağı bence tartışılır.

Çünkü bir tarafta kendince tüm halkların bağımsızlığını şiar edinmiş ve bu doğrultuda bir yaşam sürerek kendi ülkesi dışında mücadele vermiş bir Devrimci militan, diğer tarafta askeri okullarda yetişmiş ve ülkesinin bağımsızlığı için yıllarca savaşmış ve kendinden kat kat güçlü orduları dize getirmiş bir Asker ve Komutan, kurduğu yepyeni bir cumhuriyeti yüceltmek için insan üstü mücadeleler verip bu uğurda akla hayale gelmeyecek adımlar atmış, donanımlı-bilgili bir Devlet adamı, halkını bilinçlendirmek ve muhassır medeniyet seviyesine çıkarabilmek için vatanını karış karış gezip onların aydınlanmasına ön ayak olmaya çalışmış bir Öğretmen, yüzlerce yıllık bir Osmanlı geleneğini yıkarak, modern Cumhuriyeti kurmuş bir Devrimci...

Böyle bir kıyaslamaya girmekten en azından ben hicap duyarım...

...derdim...

Ve, dedim...

Kıyaslamayı yapan ben değilim üstadım. Ülkemin kendilerine devrimci, aydınlık, sosyalist diyen insanları yapıyor bu kıyaslamayı genelde. Şimdilerde bu modaya "yakalandığında çantasında bediüzzaman said nursinin kitabı bulundu" katkısıyla nurcular da dahil oldu. Atatürkçü geçinen tayfa da Nutuk bulundu diye bir masal uydurmuştu onu da hatırlatalım...

Ayrıca Che öldürülmeseydi de yaşatılsaydı adını dahi kimse bilmezdi ve bugün böyle göklere çıkarılmazdı. Kendisini öldüren Amerika, kendisini çok güzel pazarlamıştır da. Ölenlerin efsaneleştirilmesi konusunda Amerika'nın eline kimse su dökemez.

Ben kendisinde herhangi bir karizma görmüyorum. Tabi şimdi Amerika onu efsaneleştirmedi mevzusuna gelirse işler elbette tarihin anlatılan kısmıyla öyle demekle yetinirim... Neyse bu mevzuyu kapatıyorum. Dileyen tapınabilir.