Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.10.12, 21:31   #27
C.Doğan
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 95
Ettiği Teşekkür: 29662
Aldığı Teşekkür: 5946
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: NEY’in tarihçesi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Karagöz Mesajı göster
Sevgili Cengiz Doğan, internet üzerinden bizimle paylaşsanız da biz de bu keyfe ortak olsak

Dünyada insan sesine en yakın sesi olan enstrüman olarak bilinir Ney. Muhteşem bir sesi vardır. Ben onu tasavvuf musikisinin bir enstrümanı olarak, tamburla birlikte bir ikili olarak ya da tek başına solo bir enstrüman olarak dinlemekten keyif alırım. Onun dışında yapılan denemelerin hiçbirinden hazzetmem (Mercan Dede, Yansımalar örnekleri). Ney üstadı Kudsi Erguner de benimle aynı görüşte olduğundan, bu fikrimi doğru kabul ederim. Ney Türk İslam kültüründe kutsal bir enstrümandır. "Enstrümanın kutsalı olur mu?" demeyin. Saba makamını iyi icra eden bir neyzenden dinlerseniz, sizi bu dünyaya ait bütün hislerden kurtardığını görürsünüz. Neden kutsal addedildiğini de o zaman anlarsınız.

Konu için çok teşekkürler...
Sayın Karagöz güzel söylüyorsunuz.

Konseri eklemesine eklerim de hemen olmayabilir. Giriş konuşmalarıyla beraber konserin ilk bölümü (benim kaydettiğim) yaklaşık 50 dakika. Tabii ara geçişlerde hem kendimi, hem makinamı dinlendirmek için makinamı durdurmak ya da kapatmak zorunda kaldım.

Çünkü güzel görüntü ve ses kayıdı için sahneye yakın, ayakta çekim yapmak zorundaydım. Makinam da amatördü. Ama sonuç beklediğimden iyi oldu.

Ben internete 3G ile bağlandığımdan konser kayıdını sanıyorum ki bayram sonrası ve arkadaşımın yardımıyla yapabilirim.

Ayrıca konseri düzenleyen neyzen de aklımda kaldığına göre Ahmet Ergüner.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Etkinlikleri kapsamında yapılmıştı.