Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.11.12, 14:59   #1
Zeynep Sappho
Her şey aşk için...

Zeynep Sappho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 27
Konular: 21
Mesajlar: 904
Ettiği Teşekkür: 4079
Aldığı Teşekkür: 4491
Rep Derecesi : Zeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura about
Ruh Halim: Saygin
Standart Sappho'dan Sevgiler

Sappho kimdir? Satırlarıma Sappho'yu tanıtarak başlamak istiyorum.


Sappho;
Lesbos, Eresos (bu günkü adı ile Midilli ) adasında doğmuş, Antik yunan lirik şairi, Afrodit kültü rahibesi, Ekol lideri (Thiasos). Doğumu yaklaşık olarak MÖ 630 ile MÖ 612 arasında; Ölümü MÖ 570 civarında kabul edilmektedir. Eusebius Sappho'nun 45. Olimpiyatın ikinci yılında (MÖ 600 -MÖ 599) yılında en verimli çağını yaşadığından bahseder.


Yaşadığı çağa bakış
İran, Mısır gibi ülkelerdeki süreğen krallık sisteminin aksine; yunan medeniyetindeEge kıyılarının dağlık düzensiz yapısı, insanların dağınık yaşaması vb. sebepler yüzünden, yönetim küçük krallıklardan öteye gidememiş, sonraları ise güçlenen soylu sınıfı yönetimi kralın elinden almıştır. (Oligarkhia, ολιγαρχία). Yönetimi alan soyluların topraksız ya da küçük topraklı halkı borçlandırmaları ve devam eden akınlar sonucunda Attika'dan kaçan halk zamanla (En belirgin dönemi MÖ 7. yüzyıl) kıyı Ege'ye yerleşmiş; yeni yerleştiği bölgede ise ticaretle uğraşmaya başlamıştır.
Yeni topraklarda süren yaşam ve ticaret; İnsanlara eski geleneklerden sıyrılarak kendini tanıma , kıyaslama ile kendini ölçme olanağı vermiştir. Toplumsallıktan bireyciliğe geçişte yaşanan bu süreç Lirik şiiri beraberinde getirmiştir. Lirik şiir'in doruğunda ise Sappho vardır.

Liriğin Doruğu
Bir Afrodit kültü rahibesi olan Sappho, bağlı bulunduğu kültün de kendisine vermiş olduğu rahatlığa dayanarak özgürce içinden geçeni söylemiş, Açık ve yürekli bir tutum sergilemiştir. Dilindeki bu içtenlik ve açıklık sayesinde eserleri, tüm ardıllarını ve benzerlerini geride bırakarak yüzyılların ötesine geçmiş, çağlar boyu öykünülmüş, eleştirilmiştir.

Vezin Kalıpları
Sappho, Kendi çağına kadar süregelen ion lehçesindeki Hexametron ve Attika lehçesine daha uygun olan iambos vezinlerinde yazılmış betiklerden farklı olarak, Dor öğeleri ile katışık Aiol lehçesinde; Monodikte denilen tek bir ozanın lir ile söylediği şiir biçiminde eserler vermiştir. Klasik Sappho kalıbı üç 11'lik bir 5'lik dizeden oluşur.

Şiirleri
Dokuz Betik + (Onuncu Bölüm) olmak üzere 182 şiiri günümüze ulaşmıştır. Bu şiirlerin neredeyse tamamı Sappho'ya yakın dönem tarihçileri, edebiyatçıları, şairleri aracılığı ile bugüne ulaşmıştır. Şiirlerin bir kısmının tamamen başkasına ait olmasından, bir kısmının ise kısmen değiştirildiğinden şüphe edilmektedir. Kaldı ki günümüze ulaşan kimi şiirler (örneğin: dikey biçimde ortadan kesilmiş gibi) hasarlı bir vaziyette ele geçmiş, çevirilerinin bir kesimi Sappho söylemine dayanılarak faraziye ile üretilmeye çalışılmıştır.


Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Sappho

Yıllar önce öğrendiğim, hatta yazdığım şiirlerden ötürü Sappho diye çağırılarak onurlandırıldım, Büyük Şair Sappho hakkında yalnış yahut eksik bir bilgi vermemek adınadına 'wikipedia' adlı siteden alıntı yaptım.

Sevgilerimle...YOSMA CH’İNG LİN’E

Senin narin gövdene
Yeşim ve mercan ziynetlerle bezeli kemerin sarılışı
Göksel bir arkadaş gibi
Cennetin yeşim yeşili şehrinden gelen.
Ne zaman karşılaşsak senden bir gülümseme
Ve ben dilsiz ve unutmuş tüm sözcükleri.
Çok önceydi, çiçekler topluyordun,
Eğilerek bambuları ardına alıp,
Yeşil elbisenden soğuk içine işliyordu
Senin terk edilmiş vadinde:
Görebiliyordum bütün yalnızlığını,
Bir kız, sığınmış gizli düşüncelerine.
Yüzün yanıyor güzel kokular yayan kızıl bir lamba gibi
Gölgeler yığınında,
Şarap oyunları oynuyoruz birlikte
Ve ezberden okuyoruz birbirimizin şiirlerini.
Sonra şarkı söylüyorsun “Hatırlayarak Nehrin Güney Yakasını”
Şarkıdaki kalbi kırık şiiriyle. Ardından
Boyuyoruz birbirimizin güzel kaşlarını
Sahip olmak istiyorum sana her şeyinle
Senin bitkin bedenine
Ve adanmış kalbine.
Şimdi bahar.
Beş gölün üstünde de kopkoyu sisler.
Sevgilim, izin ver bir kayık alayım kırmızıya boyanmış
Götüreyim seni çok uzaklara.

Şair: Sappho
__________________
Hayat seninle sen yeterki iste
Zeynep Sappho isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz Zeynep Sappho'in Mesajına Teşekkür Etti.