Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.11.12, 02:35   #21
Taner
Tam Üye

Taner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 61
Mesajlar: 436
Ettiği Teşekkür: 1141
Aldığı Teşekkür: 1752
Rep Derecesi : Taner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk Yaptırdı, Onlar Yıkıyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi My_Life Mesajı göster
Ben burada siyasi yönden yaklaşmıyorum olaya. Neden mi bir çok yapı var zamanla sağlamlığını yitirmiş. 1936 yılında yapılan bir stadın bu günlerde yani 76 yıllık bir zamanı geride bırakmış bunun insan için nedenli tehlikeli olduğunu düşündünüz mü? gelebilecek 20 bin kişinin yıpranmış olan stadın kolonlarında meydana gelebilecek bir yıkılmayla nasıl bir felakete yol açabileceğini düşündünüz mü? Elbetteki tarihi yönüne baktığımızda eski eserleri anıları ve kültürel mirasımızı arıyoruz ama, değişen ve gelişen dünyaya ve teknolojiye ayak uydurmak zorundayız.
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılacak olan binalardan elde edilecek hurda metallere yandaş bi şirket talip. Ortaya çıkacak hurdanın değeri ortalama 40 milyar dolar.

İmalat ve her tür üretim sektörleri çökmüş durumdadır. Bu gün tek dinamik inşaat sektörüdür. Bu sektör durduğu anda yandaş çanak yalayıcılar da iktidarı desteklemeyecektir. Emperyalizm yıkımla yaşar. Bu ister kitlesel yıkım olan savaş, ister bu tip projeler olsun çökmüş sistemin ömrünü uzatma çabasıdır. İktidar yönetemez durumdadır.

Bursa'dan bir arkadaşım anlattı "12 yıllık sapasağlam bir binayı zar zor yıktılar." diyor. Bakın istanbul'un göbeğinde tarihi dokuların olduğu bölgelerde onca yakışıksız yapılara dokunulmuyor, bilakis yeni alışveriş merkezleri kuruluyor.

Yıkımların planlandığı bölgelerde insanlar "yıkım değil yerinde ıslah istiyoruz"diyor. "Sistem bize kapı numarası verdi, vergi aldı, doğal gaz su şebekesi döşedi, oy istedi. Buraların yeniden projelendirilmesi için harcanacak bütçenin onda biri ile biz buraları depreme dayanıklı hale getiririz" diyorlar.

Bakın gelişmiş ülkelerdeki alt yapıya adamlar 1930 larda yapılan şehir planlarıyla bu gün bizdeki bin defa kazılıp kapatılan yıkılıp tekrar yapılan işlemlere gerek kalmadan tıkır tıkır sorunsuz masrafsız işi götürüyorlar. Amaç bunu yakalamaksa Büyük şehirlerin yüzde seksenini yıkmak lazım. Bunlarda böylesine bir proje anlayışı var mı. Tabi ki yok, kararları ve uygulamaların tamamı politiktir, kendileri için rahatsız edici olanlar yıkımda öncelikli. Heykel yıkan bir anlayışı destekleme pozisyonuna düşmek, iktidar politikalarına karşı gibi görünüp destekleme pozisyonuna gelmek kaçak güreşmektir.
Taner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla