Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.11.12, 15:21   #5
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,764
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 9000
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???

Ben soruda bir yanlışlık göremedim. Sorudaki tek yanlışlık "Devletin" kelimesinden sonra virgül konmamasıdır. Sonrasındaki açıklamayı şöyle ele alırsak, "belli bir dine üstünlük tanıyarak, o dinin kurallarını vatandaşlara benimsetmesi" tanımı teokrasiyi açıklar. Yani dine dayalı devlet yönetimini;

Devletin, "belli bir dine üstünlük tanıyarak, o dinin kurallarını vatandaşlara benimsetmesini"(dine dayalı devlet yönetimini);(teokrasiyi) engelleyen Atatürk ilkesi tabii olarak Laikliktir.

Buradaki yanlışlık bir noktalama işareti yanlışlığıdır. Odatv ve Sözcü gazetesi de tabii mal bulmuş mağribi gibi üzerine atlamış olayın. Sonuçta cemaatin dershanesi.Alıntı:
B. RESMİ BİR DEVLET DİNÎNİN BULUNMAMASI:

Devlet, bir gerçek kişi olmadığına göre, onun resmî bir din sahibi olmasını, gerçek kişilerinki ile aynı anlamda kabul etmemek gerekir. Burada anlatılmak istenen, devletin belli bir dine üstünlük tanıması, onun kurallarını devlet gücüyle bütün vatandaşlara benimsetmeye ve uygulatmaya çalışmasıdır. Oysa, resmî dini olmayan lâik bir devlet, belli bir dinin kurallarını vatandaşlarına benimsetmek ve uygulatmak için çalışamaz; özellikle, bu yönde zorlayıcı kurallar koyamaz. Nitekim gene Anayasamıza göre “kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınamamaz ve suçlanamaz”(m. 24).

Yukarıdaki alıntıyı da okuduğumuzda mevzu biraz daha anlaşılır olur. Üstteki paragrafta Devlet ve din ilişkisinin nasıl le alınması gerektiği "Atatürk Araştırma Merkezi" tarafından ele alınmış.


Cemaatçilerin art niyetinden ve Cumhuriyet'i benimsemediklerinden şüphem yok ama bu soruda bir yanlışlık yok; noktalama hatasından başka.
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.