Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 11:25   #12
Taner
Tam Üye

Taner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 61
Mesajlar: 436
Ettiği Teşekkür: 1141
Aldığı Teşekkür: 1752
Rep Derecesi : Taner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmedeTaner muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Şehit aileleri ve gazilerden şok karar

En geniş anlamda bakarsanız Devlet tanımı tüm halktır. Dar anlamda Börokrasi, askeri ve belirli yönetici kademeler akla gelir. Bize dayatılan devlet tanımı da bu dur. Amerikancı yalakalar yıllardır başımızda oldu ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günlerdeki devlet kavramıyla bu gün çok farklı bir konuma gelindi. Mesela demokrasinin olanaklarını kullanarak ortadan kaldırma Cumhuriyeti yıkma emelleri özgürlükler kavramıyla (türban vb.) demokrasi (seçimler) kavramlarıyla yan yana düşünülür oldu.

Temel Yasalardan 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet adına ancak TBMM kullanabilir.' Türk milletinin egemenlik haklarını seçimle gelen vekil kullanabilir ama asıl millettir. Bu günkü vekil kavramına baktığımızda. Uğrunda yolların kapandığı trafiğin kesildiği. Her yerde önceliği olan adamlar geliyor. Yolsuzluklarda bile ama yine devletin kanunları yargısı ona işlemiyor.

Atatürk egemenlik kayıtsız şartsız milletindir dediği koşullar hangi koşullar idi. Kurtuluş savaşı verilmiş, Meclis kurulmuş İstanbul hükumeti meşruluğunu yitirmiş olduğu halde anlaşma masasına işgalci güçlerin istanbul hükumetini de çağrılmasını istediği koşullarda bu temel yasa çıkarıldı. Mondrosu istanbul hükumetine imzalatan işgalciler yine onlardan destek alacaklardı.

Peki egemenlik kayıtsız şartsız milletin değilken kimindi. Padişahın. Padişah Tüm osmanlı toprağının içinde yaşayan tüm insanların hatta tarlaların hayvanların, suyun karanın tek sahibi ve hakimi idi.

Konu şehit aileleri fakat yukarıda devlet kavramı üzerine bir fikir sunma tartışma gördüğüm için ben de bunları paylaşmak istedim. Devlet hükumetler tarafından çürütülmüş olabilir en kötü durumlarda daki Teşkilatçı karaktere sahip olan bir çok devlt kurmuş olan ve güçlü bir devlet deneyimi olan bizim gibi milletler gerekirse Milletin halkın kendi içinden yeni bir devlet örgütü kurabilirler. Atatürk'ün önderlik ettiği ve yaptığı da budur.
Taner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Taner'in Mesajına Teşekkür Etti.