Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 15:17   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…


“KOCA BİR TARİHİNGÖÇTÜĞÜ GÜN”

“HÜKÜMLERİNDE,

YAŞANACAK DEVİRLERE DE IŞIK OLMUŞ ADAM”BÜYÜK ATATÜRK’Ü ANARKEN
10 Kasım 1938


10 Kasım 1938 tarihi ; ”KOCA BİR TARİH”İN GÖÇTÜĞÜGÜN” dür. Bu itibarla ; 10 Kasım 2012 tarihi ; Mustafa
Kemal ATATÜRK gibi , tarihi hem yapmış hem de yazmış olan çok büyük bir tarihi şahsiyetin ebediyete yürüyüşünün ,“Devrelerdir Beklenen Bir Büyük Adam”ın , “Kaderin Adamı”nın , “Boraların , Yıldırımların Soyundan Bir Adam”ın , Türk ve Dünya Tarihinin Akışını değiştiren bir Büyük Asker , Devrimci ve Devlet Adamının , Köhne bir Asya İmparatorluğu’nun yıkıntıları arasından Modern Bir Avrupa Cumhuriyeti meydana getiren “Türk Rönesansı’nın Mimarı”’nın , “Türk Mucizesinin Adı”nın aramızdan ayrılışının 74. yılı dır.“Olayları , siyaseti , tarihi ; coğrafya ve insanlar yapar. Evet , tarih ; ekseriya , insanlar tarafından yapılır. İnsanlık Alemini ; fikirler ve akideler değil , kuvvetli iradeler idare eder. Fikirler ve akideler , kuvvetli irade sahibi İnsanların elinde vasıtadır. Onların ameli değerleri , onları kullananların değeri ve kuvveti kadardır.

(……)

Büyük hadiseleri kim yapar? Şahıslar mı? Muhitler , haller ve şartlar mı? Her üçü. Lakin , fail unsur şahıstır. Muhitler , haller ve şartlar , pasif unsurlardır. Yükü kaldıran manivela , şahıs dır. Öbür unsurlar , manivelanındayanaklarıdır.

Ya adamları ; “ne” veya “kim” yapar? Onları da , coğrafya yapar , ırk yapar , fıtrat yapar , Allah yapar.

(……)

Bu kudretli şahsiyetler ; fıtri zekaları ve yılmaz iradeleriyle, milletlerin hayat ve mukadderatına müdahale ederler , ”şeyler” in ve “vaka”ların üstünde Himalaya gibi yükselirler.

Olayların gidişine ve tabiata karşı mücadele eder gibi görünürler. Lakin gerçekte , kendileri de , tabiat kuvveti ve tabiatın yüce bir kuvvetidirler. Ve tabiatın yüce kuvveti olarak , ”şeylerin yürüyüşüne” ve ”olayların akışına “hakim olurlar ; Tarihin seyrini çelerler yahutdüzenlerler ve kaza ve kaderi değiştirirler.İşte , Atatürk ; bu adamlardandı.”(1)

Mustafa Kemal ATATÜRK ; Kendisine “Türk Milletinin Talihi” Tevdi Edilen Adamdı.”Bu şahsiyetin de , tarihin akışında rolü vardır. Hem de , içinden çıktığı Türk Toplumunun kaderine damgasını vuracak ve çağın olaylarına yön verecek kadar güçlü ve etkili bir rol. Bu bakımdan , milletin kaderine olan müdahalesi şüphe götürmez.

(…..)

Çağımızın gelişmelerine olan müdahalesine gelince ;onun Türkiye’de başardığı vebütün Sömürge , Yarı Sömürge Ülkelerin Milli Kurtuluş Hareketlerine önderolan , yön tayin eden Siyasi ve İktisadi Egemenlik Savaşı dediğimiz hareket , onun çağdaş hüviyetinin diğer orijinal cephesidir.”(2)


____________
(1) Ali Fuat Erdem , ”Mustafa Kemal Atatürk”, Atatürk ve Gençlik Dergisi , Ayyıldız Matbaası , Ankara 1963
(2) Şevket Süreyya Aydemir , ”Tek Adam Mustafa Kemal” , 11.B. , Evrim Matbaacılık , 1.C ., İstanbul 1987,

Kendisi için
:


“Tabiatın Kudreti”,“İnsanlığın Mucizesi”,“Hür Dünyanın Yüce Evladı” ,“Türk Tarihi’nin En Yüksek Siması”,“Ulusun En Aydın Şuuru”,“Milli İdrakin Mihrakı”, “Ulusun , Gurur ve Kuvvet Kaynağı” ,“Kurtuluş ve Yüceliş Türkümüz”,“Uygarlık İsteyen Adam”,“BayrakAdam”,“Türkiye Cumhuriyeti’nin Ekseni” ,“Yeni Türkiye’nin Sembolü”,“Hakikatlerin Adı”,“İstikbal”,“Tükenmez Bir Enerji ve Optimizma Kaynağı”,“Varlığında , Gelecek , Gelişme ve Oluş Taşıyan Adam”,“Şarktan Doğan Büyük Bir Ümit”,“Topluma Uygarlık Değiştirten Adam”,“Kutupların Kutbu”,“Halk Vicdanının Kaynağı”, “Büyük Başöğretmen” ,“Tek Adam” ,“Ulu Önder” ,“Ebedi Şef” ,“Bozkurt” ,”Devrimlerin Babası”,“Son Büyük Makedonyalı” ,gibi ve daha birçok önemli nitelikler yakıştırılan Büyük Önderimiz , bütün bu niteliklerin taşıdığı anlamlarauygun bir kişilik yapısında dünyaya gelmiş ve tüm hayatını aynı yönde sürdürmüştür.

“Atatürk’ün hayat kavsine bakarsak ; uzun bir sabah , çok muhteşem bir öğle ve pek kısa bir akşam görürüz. O ; gece karanlığını hiç tatmamıştır.(……)

Atatürk’ün şafağı ; İlk Hürriyet Hareketlerinde ve Trablus Garp Harplerinde belirmiş,


Sabahı ; Çanakkale Harplerinde doğmuştu. Anafartalar Kahramanı Albay Mustafa Kemal , artık , milletin tanıdığı ve tarihe doğmuş bir yıldızdı.

1919’un 19 Mayıs’ında ; onun öğlesi başlar ve bumuhteşem öğle , aralıksız olarak ve bulutlanmadan 1935’e kadar sürer.

1935-1938 hastalık devri , kısa bir akşam dır. Fakat , bu kısa ve hastalığın bulutladığı devrede bile , öğleışıklarından bir huzmenin , ara sıra parladığı görülür.

Nihayet , gece karanlığı basmadan , Atatürk ; 10 Kasım 1938 de fani hayata veda ederek , Türk ve İnsanlık Tarihini , öte dünyalardan aydınlatmaya göçer.

(……)

Parlak bir sabah ; muhteşem bir öğle ; pek kısa birakşam ; bulutsuz ve karanlıksız bir ömür…….ebedi bir hayat.

Atatürk’ün ömür kavsi böyle doldu.”(3)

____________
(3) Sadi Irmak , ”Atatürk’ün Hayat Kavsi” , Atatürk ve Gençlik Dergisi , Ayyıldız Matbaası , Ankara 1963


Kaynak

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.