Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 22:32   #3
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85351
Aldığı Teşekkür: 82865
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
Osmanlı Ordusunda da görev almış olan Ünlü Alman Generali Goltz Paşa , 1883 yılında yazdığı bir mektupta şöyle der :

“Abdülhamid , Abdülhamid’ in Hanedanı , şimdiki hakim sınıflar başta kaldıkça , Türkiye’nin kurtulacağı umulmaz. Türkiye’nin kurtulması ; halk içinden kuvvetli bir karakter çıkmasına bağlıdır. Goltz Paşa’nın yazısındaki kuvvetli karakter , Mustafa Kemal’dir(6)

İşte bu kuvvetli karakter ; mektup’taki bu sözler yazıldığında , gelecekte ki yıllarda , yine , Abdülhamid’ in mensup olduğu hanedan’nın başında olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun Teokratik ve Meşruti Monarşi’ye dayanan rejimini yıkmak , aynı zamanda , emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı bir “Ulusal Bağımsızlık Savaşı” yapmak üzere başlatacağı büyük bir “ULUSAL DEMOKRATİK DEVRİM” için tarih yolculuğuna çıkmıştır , ancak , o zaman , henüz iki yaşındadır.

Bu Kuvvetli Karakter ve Büyük İrade ; daha sonraki yıllarda , “(….) Arıburnu ve Anafartalarda ve Anadolu İstiklal Savaşında Acun Tarihinin akışını değiştirdiği için , o zamanki İngiliz Deniz İşleri Bakanı Çörçil ( Churchill ) in , “Kaderin Adamı” dediği Kolağası Mustafa Kemal Bey’dir.”(7)

“ATATÜRK’ ü ; tek cephesinden ele almaya ve incelemeye , bir insan dimağının gücü yetmez. O , öyle bir Nur , öyle bir Işıktır ki ; ona , her yönünden bakmak ve ondan , her yönünden feyiz almak gerektir. Onun askerliğe nasıl girdiğini , uzun uzun anlatmayacağım.

O ; Selanik Askeri Rüştiyesinden sonra Manastır Askeri İdadisine girmiş , orayı , 14 Mart 1899 da bitirerek Harbiye’ye geçmiş , 1901 de Erkan-ı Harbiye Namzet Sınıflarına geçmiştir.

Daha Harbiye Sınıfında iken ; memleketin gittiği fena istikameti görüp , arkadaşlarına telkinler yapar ve gizli gazeteler çıkarır , bir Sandık kurar , hem arkadaşlarına yardım eder ve hem de , Avrupa’dan gizli kitap ve gazete getirtirdi.

1904 de Harp Akademisini bitirdiği zaman , teşkilat duyulmuş ve MUSTAFA KEMAL , arkadaşları ile beraber tevkif edilerek , iki ay mevkuf kalmış ve yine arkadaşları ile birlikte , Suriye’deki Ordu’ya sürülmüştür.Memleket , gittikçe kara bir taassup ve istibdat içinde uçuruma gidiyordu. ATATÜRK gibi bir insan , susar mı.? Çünkü , o ; hayatının her safhasında inkılapçı , ihtilalci , istibdat’a düşman , hürriyete aşık bir insandı. O ; her defasında , içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun , hangi mevkii de bulunursa bulunsun , hürriyet için , daima kendini tehlikeye atmış ve memleketin kurtarılması için asil vicdanı neyi emretmiş ise onun sesine uymuş ve birinci hatta çarpışmıştır.

Suriye de de , gizli bir teşkilat kurmuş ve kimseye haber vermeden SELANİK ’e gelerek, arkadaşlarını toplamış ve onlara şu şekilde hitap etmiştir :

“ARKADAŞLAR !

BU BEDBAHT MEMLEKETE KARŞI MÜHİM VAZİFELERİMİZ VARDIR. ONU KURTARMAK , BİRİCİK HEDEFİMİZDİR. HÜRRİYET OLMAYAN BİR MEMLEKETTE , ÖLÜM VE ÇÖKÜNTÜ VARDIR. HER TERAKKİ VE KURTULUŞUN ANASI HÜRRİYETTİR.

KAHREDİCİ BİR İSTİBDATA KARŞI ; ANCAK İHTİLALLE CEVAP VERMEK VE KÖHNELEŞMİŞ ÇÜRÜK İDAREYİ YIKMAK , MİLLETİ HAKİM KILMAK , HÜLASA , VATANI KURTARMAK İÇİN , SİZİ VAZİFEYE DAVET EDİYORUM.”(8)

____________
(6) Ali Fuat Erdem , “Mustafa Kemal Atatürk”, Atatürk ve Gençlik Dergisi, Ayyıldız Matbaası, Ankara 1963
(7) Yusuf Hikmet Bayur , ”Türk İnkılabı Tarihi”,3.B., Cilt I., Kısım 2., Türk Tarih Kurumu Basımevi,
Ankara 1983
(8) Faruk Güventürk , “O’na Ve Ondan Sesleniş”, S. Güniz ve S.Özaygen Matbaası, İstanbul 1961

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.