Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 22:42   #6
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85351
Aldığı Teşekkür: 82865
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…

“Yaşar Nabi , “Atatürkçülük Nedir.? Adlı kitabının önsözünde ; ” Mustafa Kemal , diyor , düşmanı İzmir’de denize döktüğü gün , asıl savaşın , yeni başlamakta olduğunu haber vermişti yakınlarına.

Gerçekten de öyle oldu. Atatürk biliyordu ki ; asıl düşman , içimizdeydi, kanımızdaydı. Onunla, amansız bir savaşa girişecekti. Kurtarılmış yurdu ayakta tutmanın , yüzyıllarca korkunç bir sefalet içinde çırpınmış bir ulusu , Batı’nın mutlu ulusları düzeyine çıkarmanın tek yolu’nun ; Gericilik ve Hurafeler üzerine kurulu bir Toplum Düzenini topyekün değiştirmek olduğunu anlamıştı. Bu uğurda giriştiği devrimlerin ilkiydi , Cumhuriyetin İlanı. Devrimler ; ondan sonra , birbirini kovaladı. İşte , o tarihten ölümüne kadar , söylediklerinin ve yaptıklarının tümünü birden kapsayan ilkelere , biz , şimdi , “Atatürkçülük” diyoruz. Daha önce , buna Kemalizm adı verilmişti.

Nayır’a göre , Atatürkçülük ; “Atatürk’ün , sözleri ve devrimleriyle getirdiği yeni düşünce sistemi ve önümüzde açtığı yeni yoldur.Bu düşünce sisteminin temeli , Laikleşme ve Batıya Yönelme ilkelerine dayanır.”(22)

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mecmuasının , 1977 Toplu Sayısında , Ord. Prof. Dr. Ch. Crozat ’ya Armağan olan bu özel sayıda , o zaman Doç Dr. olan Bülent Tanör imzalı , ”Mustafa Kemal ve Anayasal Gelişme Dinamiklerimiz” adlı incelemede , Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bilgi birikimi ve yönü ile ilgili olarak , şunlar yazıyordu :

“Mustafa Kemal ; yalnız , bir eylem adamı değil , aynı zamanda , önemli bir düşünce adamıdır. Onun ; siyasal ve hukuki konulardaki görüşleri , ilginç bir Anayasal Tez niteliğindedir. Mustafa Kemal ; yalnız , Osmanlı – Türk Toplumunun Anayasal Gelişme Dinamikleriyle ilgilenmiş değildir. Bundan da önce ; genel olarak , toplumların Siyasal-Anayasal Evrimlerini belirleyen etkenler üzerinde durmuş ve bunlardan , kendisine göre , birtakım sonuçlar çıkarmıştır. Siyasi ve Hukuki Doktrinler konusunda derin bilgilerle donanmış olduğu anlaşılan Mustafa Kemal…”Demek ki ; ön yargısı olmayan ya da Atatürk’ü iyi bilen bir Bilim Adamı , onun , bir şeyler bildiğini , bilmesi gerektiğini düşünüyor , araştırıyor ve ortaya koyuyor. Atatürk ; bilmeseydi , bu işleri nasıl yapabilirdi?”(23)

“Bir insanın değerinin en belirli ölçüsü ; kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna düşmanına kabul ettirebilmesindedir. İşte , Atatürk ; bu yüceliğe ermiş Dahi’lerden biridir. Bir İhtilalci olarak Modern Türkiye’yi yaratmış , davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın Büyük Devlet Adamları arasına katılmıştır.”(24)

“Türk İhtilali ; 1918-1919 Alman İhtilalinin doğduğu aynı zamanda ve aynı sebeplerden meydana geldi. Fakat , Yeni Alman Demokratik Anayasasının iflas ettiği ve geriye , eski Pan-Germanizm ve Hitler’in Yeni Süper Emperyalizmine doğru yollandığı halde , Atatürk’ün Demokratlaştırılmış Türkiye’si , parlak ve devamlı başarılara doğru gelişti. Bunun sebebi açıktır. Almanya’da , yalnız , yüz değişti. Türkiye’de ise , yeni temeller atıldı. Onun için , Osmanlı İmparatorluğundan Modern Türk Cumhuriyetine geçiş olayı ; öteki İhtilallerin , hiç biriyle mukayese edilemez. Hiç bir devlet ve halk ; tam bir yok olma uçurumuna bu kadar yaklaşmamıştır. Ve yirmi yıl kadar kısa bir süre sonra , bugünkü dünya mücadelesinde, muhasım kuvvetler tarafından , hiç bir devletin işbirliği , bu kadar hırsla aranmamıştır.”(25)

A.B.D Başkanı Franklin D. Roosevelt , Büyük Önderimiz ile ilgili olarak , daha o yıllarda , şunları söyleyecekti :

“Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi , onu çok iyi tanıyan birisinden edindim. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliğinin Amerika’ca tanınması konusunda , Sovyet Rusya Dışişleri Bakanı Litvinof ile görüşürken , kendisine , onun fikrince , bütün Avrupa’nın en değerli ve ilgi çekici Devlet Adamının kim olduğunu sordum. Bana verdiği cevapta , Avrupa’nın en büyük Devlet Adamının , bugün , Avrupa da yaşadığını , Boğazların gerisinde , Ankara’da yaşadığını , bunun , Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.”(26)


____________

(22) Naci Girginsoy,”Atatürk Yolunda 46 Yıl”, Varlık Dergisi, Kasım 1979, Sayı 866
(23) Sami N. Özerdim,”Atatürk’ün Bildiği Bilmediği”, Varlık Dergisi, Kasım 1979, Sayı 866
(24) İngiliz Yazarı Somerset Maugham , Cumhuriyet, 11.Kasım.1953
(25) Prof. Dr. Ernest Jack, Columbia Üniversitesi, (Yükselen Hilal, 1940, Sayı 200-211)
(26) Franklin D. Roosvelt, A.B.D. Başkanı, (“Üç Adam,; Kemal Atatürk-Roosvelt- Mussolini”, 1937)
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.