Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 22:47   #7
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
Yunanistan Ekonomi Bakanı Yorgi Pesmazoğlu ise ; 1938 yılında , onunla ilgili olarak , şunları söyleyecekti : “İngiliz , Fransız ve İtalyanları Anadolu’dan uzaklaştırıp , bizi de yenince , karşımızda , sıradan bir adam bulunmadığını ve gerçek yaratıcı kudretini kavramaktan uzak kalmış olduğumuzu kabul ettik.”(27)

“Türkiye’nin Alın Yazısına el koyan asker ve devlet adamı , yenilik ve ilerleme yolunda , bütün çaba ve kazandığı onuru terazinin gözüne koymuştur. Zamanında hiç bir önder , çok büyük güçlükler karşısında , bu yılmaz devrimcinin yaptıklarından fazla başarı kazanamamıştır.”(28)

Bir görüşe göre ; “Bu topluma , düzeltmelerin yetmeyeceğini ; kökten bir değişme , bir Devrim gerektiğini ilk kavrayan , Atatürk’tür.” “Bir yabancı ; “Hiç bir Ulusun Tarihi , Türk Devrimi kadar hızlı bir gelişmeyi kaydetmemiştir.” diyor. Hiç bir insanın yaradılışı da , Mustafa Kemal Paşa’nın yaradılışı kadar devrimciliğin şartlarını bir araya getirememiştir.”(29)

Bir görüşe göre de , “Atatürk ; kendinde , Askeri Deha ile Devlet Adamı ve Filozof Dehasını birleştirmişti.”

“Kemal hakkında ne diyeceksiniz.? sorusuna , Mussolini , şu karşılığı verdi : “Büyük cesarete sahip bir şahsiyettir. Osmanlı Gelenekleriyle ve bu geleneklerin Türkiye’de temsil ettiği her şeye karşı yaptığı İhtilal ile bunu ispat etmiş bulunmaktadır.”(30)

“Milletlerin tarihlerinde ; büyük adamların insani fikirleri , bütün milletler arasında tekrarlanarak yüzyıllarca yaşar. Atatürk ; milleti için büyük bir varlık , insanlık alemi için ise , devrimci bir idealisttir.”(31)

“Ölümünün daha yirmi beşinci yılında ; kendisi hakkında , çeşitli dillerde 3.000 eser yayınlanan insan , üzerinde düşünülen insan demektir. Kendisinden ürkülmeden , korkulmadan ve hayatının hikayesi hem kendi halkı , hem de başka halklar tarafından yalnız saygı ve insani ilgilerle izlenen bir insan ise ; insanlığın nadir yetiştirdiği evlatlarından biri sayılmalıdır. Atatürk , insanlığın böyle bir çocuğuydu.”(32)

“Eseriyle , insanlığın üstüne çıkan bu Devrimci ; yaradılışı ve yaşayışı bakımından , insanlara en yakın olanlardan biriydi.”(33)

“Büyük Türk Devrimi ; Medeniyet ve Milliyet gibi iki büyük temel üzerine kurulmuş , planlı ve sistemli ulusal bir anıttır. Mimarı Atatürk , Ustaları Aydınlar , İşçileri de Türk Ulusu dur.”(34)

“Türk Devriminin en belirli özelliği ; kan dökmek , kale fethetmek ve sokak çarpışmaları gibi şeyleri tanımamış olmasıdır. Bir zamanlar , Fransız İhtilali Avrupa için ne ise , bu köklü değişme de , bütün Asyalılar için o dur.”(35)

“Gerçeği açıkça söylemek gerekirse , diyebiliriz ki ; Atatürk Saltanatçılara , Hilafetçilere , Şeriatçılara karşı , sert ve amansız davrandı. Atatürk’ün ; zaman zaman sert hareket ve kararları olmuşsa , bunun tek sebebi ; bundan sonra , memlekette , Diktatörlüğün , Keyfi İdarenin bir daha hortlamaması , tamamıyla tarihe gömülmesi kararıdır. Çünkü o ; İlköğretim Merhalesinden geçmemiş bir topluma dayanan Demokrasinin ; her zaman için Teokrasiye ve Monarşiye kayarak soysuzlaşabileceğini , gayet iyi biliyordu. Atatürk’ün , geri kuvvetlere karşı sert ve amansız davranması , binlerce şehit pahasına elde edilen parlak sonucu kaybetmemek kaygısından doğmuştur.”(36)


____________

(27) Yorgi Pesmazoğlu, Yunan Ekonomi Bakanı, (“Yabancı Gözüyle Cumhuriyet Türkiyesi” , 1938)
(28) İngiliz Times Gazetesi, (Ulus, 13.Kasım.1938)
(29) İsmail Hakkı Baltacıoğlu, (Türk’ün Altın Kitabı, Gazi’nin Hayatı, 1928, Kısım II.)
(30) Eski A.B.D. Büyükelçisi Charles H. Sherill, (“Üç Adam,; Kemal Atatürk-Roosvelt- Mussolini”, 1937)
(31) Afet İnan, (“Kemal Atatürk’ü Anarken, 1956)
(32) Ş. Süreyya Aydemir, (“Tek Adam”, 1964, C.II.)
(33) Romanya Vittorul Gazetesi, (Ulus, 13.Kasım.!938)
(34) Agah Sırrı Levend, (Türk Dili 1953, C.III., Sayı 26
(35) Almanya Arbeiter Woche Dergisi, (“Yabancı Gözüyle Cumhuriyet Türkiyesi”, 1938)
(36) Mustafa Baydar, (“Atatürk’le Konuşmalar”, 1964)
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.