Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 22:49   #8
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…

“Diktatörlüklerin katlanamadığı serbest bir yönetim ; Demokrasilerin başaramadığı ve başaramayacağı işler yapmıştır.Tarihte , böyle adamlar ; devirlerine , kendi isimlerini vermişlerdir. Yani , o kadar ender yetişirler. Demokrat ve Cumhuriyetçi olan Atatürk ; ölünceye dek bu ilkelere bağlılıktan şaşmamıştır.”(37)

“Ona karşı en büyük günahı , ona Diktatör diyenler işledi. Anlamadılar ki ; onun tahtı ulusunun sevgisi , saygısı ve inanı üstüne kurulmuştu. Görmediler ki ; o , ulusunun bütünlüğüne dayandığı için tek’ti. Demokrasi ; halkın egemenliği demekse , Tarih , ilk “Som Demokrat” ı , onun kişiliğinde yaşadı. Çünkü o ; daima , milletin yüzde yüzünü kazanmasını bildi. Çünkü , düşman topları Ankara’dan işitilirken bile , o , “Zafer”den önce , daima , Büyük Millet Meclisinin “Rey” ini kazandı.”(38)

Devlet Başkanlığını hayatı boyunca vermeye kalktılar , fakat o ; “Bu , Cumhuriyet olmaz , Diktatörlük olur.! dedi. En nefret ettiği şey , Diktatörlüktü. O ; sadece Önder oldu. Diktatör ; Ulusunun üstündedir , ezer ; Önder ; Ulusunun önündedir , götürür.”(39)

Yine , benzer bir görüşe göre ; “Atatürk’e , hayat kaydıyla Devlet Başkanlığı da teklif edilmişti. Şiddetle reddetti. Kurduğu partinin Daimi Başkanlığını bile kabul etmedi. “Ulusumun sevgi ve güvenini kaybetmediğim sürece, tekrar seçilirim , Ulusun reyi esastır.” diyordu. Anayasa’da Devlet Başkanının Yetkilerini en küçük hadde indiren , bizzat kendisidir.”(40)

“Eğer Diktatör olmak isteseydi , Atatürk ; bunu , başkalarına nispetle , çok kolaylıkla gerçekleştirebilecek etki ve kudrete sahipti. Oysa o ; bir milletin devlet şekli ; ancak , o milletin egemenliğine dayanan kanun yollarıyla asla yıkılmaz en sağlam temelini ve yapısını alabileceği inancına , içtenlikle bağlı idi ve bütün işlerini , kılı kırk yaran bir itina ile hep bu esaslar içinde yürütmüştür.” (41)

“Şimdi ; istediği an , kendisini Diktatör ilan edebileceği halde, Halkın Temsilcilerinden sorumluluğu çalmıyor , ”Meclis” diyor , “bir adamdan ibaret değildir ; ben , sadece, onun başkanıyım.”(42)

“Atatürk , bir Diktatör değildir. Bir İnkılapçı Devlet Kurucusu idi ve o , hiç bir zaman , “Ben böyle istiyorum , böyle olacak.!” demedi. Millet böyle istiyor , böyle yapacağız dedi.”(43)

“Memleketin siyasi hayatını gereğince tanıyan yabancı gözlemciler ; hayatının alçakgönüllü başlangıcına ve Ulusunun Babası olmak büyüklüğüne tamamıyla uyan demokratik prensipleri uygulama yolunda , Gazi’nin , çok uğraştığını tasdik ederler.”(44)

“Eğer ; “Demokrat” diye bir şey varsa , Atatürk , Demokrattır. Atatürk İradesinin Ruhu , gerçekten Demokrat olmasaydı ve bu ruh , bütün halkı etkilememiş bulunsaydı , devrimler gerçekleşebilir miydi.? Türk Aydınları , halkın iyiliği için çalışan Demokrasiyi , “Halkçılık” diye vasıflandırıyorlar ki ; Bentham’ ın , “En büyük sayıya , en büyük iyilik” diye anlatmak istediği şeyin bir ifadesidir. Ve bu konuda , Atatürk’ün Yönetimi , bazı Batı Demokrasilerini utandırabilir.”(45)

“Birinci Dünya Savaşı sonrası olaylarını en iyi izlemekle tanınan bir Amerikan Gazetecisi ; kitabında , Lausanne Antlaşmasını anlattıktan sonra şöyle der : “Garbın Şark önünde eğilişi , hiç bir zaman , bu kadar zelilce olmamıştır. ”Eski bir Yarı-sömürgeyi , Kapitülasyonlardan ve Büyük Devletler Zorbalığından kurtaran ilk kahraman o idi.”(46)


____________

(37) İngiliz Gazetecisi Ward Price, (Cumhuriyet, 18.Kasım.1938)
(38) Vedat Nedim Tör, (Ülkü, 1938, C.XII., Sayı 70)
(39) İsmail Habip Sevük, (Cumhuriyet, 10.Kasım.1953)
(40) Hasan Rıza Soyak, (Varlık, 441, !.Kasım.1956
(41) Yunus Nadi Abalıoğlu, (“En Büyük Kaybımız”, 1937)
(42) İngiliz Gazetecisi Grace Ellison, (Yücel, 1940, C.XI., Sayı 61)
(43) Yakup Kadri Karaosmanoğlu, “Atatürk”, 1961
(44) Emil Ludwig, Alman Tarih Felsefecisi, (Tan, 26. Kasım.1938)
(45) İngiliz Yazarı Herbert Sideabotham, (“Yabancı Gözüyle Cumhuriyet Türkiyesi”, 1938)
(46) Falih Rıfkı Atay, “Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri”, 1955 , s.66-67
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.