Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 22:51   #9
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…“İnsanlık Tarihinin umumi kıymet ölçülerine göre , inanıyoruz ki o ; yiğitlerin en yiğidi , dahilerin en dahisi , inkılapçıların en inkılapçısı ve devlet adamlarının en mükemmeli idi. Mustafa Kemal gibi kendi ideolojisini kendi bulmuş ; kendi taktiğini kendisi tespit etmiş , yıktığı kadar yıktığından fazlasını yapan bir İhtilalci daha gösterilemez.”(47)

“Arkasında ; bütün fırtınalara göğüs gerebilmiş , İhtilaller içinde yoğrulmuş ve bugün , bütün insanların uğrunda savaştıkları Özgürlük ve Adalet İdeallerine doğru koşan , yeni ve sağlam temelli bir devlet ; (48) ile , benliğini bulmuş bir ulusu , dünyada güvenilebilecek denge unsurlarından biri halinde bırakmıştı. Ortaçağdan kalmış köhne ve Teokratik Monarşi’ye dayanan bir devletten , Yeniçağın Modern Anlayışında bir devleti , bir “Ulusal Demokratik Devrim” ile yaratarak , “Çağdaş Uygarlık Düzeyi”ne doğru yöneltmiş ve yükseltmişti. Türkiye’ye ; Bağımsız yaşama ve yükselmenin yolunu açmış , devlet ve toplum düzenine , Çağdaş Uygarlık Düzeyi’nin simgeleri oldukları için Batılı Değerleri yerleştirmiş , ancak ; bu değerleri , hiç bir zaman , taklit olsun diye almamıştı. O ; böylelikle , Türk Ulusunun yönünü , geçmişe değil , parlak bir geleceğe çevirmişti.

Yine , arkasında ; el ele ve gönül gönüle , birlik ve beraberlik içinde , dünyanın gözünde büyük bir itibara sahip bir Ulus ve Devlet bırakmıştı. Ulusal Bilinci , uyandırarak canlandıran o idi. Ulusal Azim ve Ulusal Bilinç ile Çağdaş , Laik ve Üniter bir Ulus-devlet olan Türkiye Cumhuriyeti ’ ni , Türk Devrimi’nin bağrından yaratmıştı.

“Atatürk , ardında ; Türkiye’nin , salt’ çı bir yönetme’nin boyunduruğuna girmesini olanaksız kılacak kadar güçlü demokratik kurumlar bırakmıştır.” (49)

Yeni bir devlet olan bu Türkiye Cumhuriyeti’nin , Yaratıcı Ruhu ve Yenilmez Zekasıydı. Aramızdan ayrılışının hemen ardından , Yugoslavya Novosti Gazetesi , Büyük Önderimiz için ; “Atatürk’ün Dehası , İmparatorluğun beş yüz yılda yapamadığını yaptı.”(50) diye yazmıştı.“Türk Devrimine engel olan yüz yıllık yanlış görüşleri kıran ağır çekici kaldıran biricik el , Atatürk’ün eli olmuştur. Ve ancak bu darbeden sonra , Türkiye’de hüküm süren Ortaçağın yerine Yeniçağ gelebilmişti.”(51)

“Türkiye’yi ; yalnız , yabancı boyunduruğundan değil , ileri yürüyüşüne engel olan her şeyden de kurtarmıştır.”(52)

“Mustafa Kemal ; memleketinin nüfuz ve itibarını yüksek bir seviyeye eriştirdi. Doğulu bir Ulus’tan , yeni bir Batı Devleti kurarak , İnsanlık Tarihinde kendisine eşsiz bir yer sağladı. Bu İlerici ve Batılılaşmış Türk ; gerek kişiliği , gerek başarıları dolayısıyla , hayranlık ve saygılarımıza layıktır.”(53)

“Cumhuriyetin Düşmanlarına acımasızca baskı yapar ve sürerken , bir kez , devlet , düşmanlarının komplolarına karşı güvenceye alınınca ; vatandaşlarına , daha geniş demokratik özgürlükler olanaklarını hazırladı. Totaliter Parti mekanizmalarına karşı çıktı. Onun yönetimi altında , Türkiye , Cumhuriyetçi ve Demokratik çizgide Anayasaya sahip , Çağdaş bir ülke haline geldi….Her ne kadar , tam kapsamlı siyasal özgürlüklerin en önemlilerinden henüz yoksun idiyse de…..(54)

“Atatürkçülük ; Türkiye’ye ve Türk Milletine özgü bir ekonomik sistemi öngörmektedir. Bu Ekonomik Sistemde ; “Devletin ilgisi , doğrudan Yapıcılık olduğu kadar , Özel Teşebbüsü Teşvik ve yapılanları düzenleme ve kontrol da etmek esastır.”(55)

____________

(47) Y. Kadri Karaosmanoğlu, a.g.e.
(48) Prof. Dr. Walter L. Wright Jr., ( Varlık 341, 1.Aralık.1948)
(49) Mısırlı Yazar M.M. Mohussharrafa, Türk Dili 1964, C.XIV., Sayı 158
(50) Yugoslav Novosti Gazetesi, (Cumhuriyet, 15.Kasım.1938)
(51) Yugoslav Vreme Gazetesi, (Ulus, 1.Aralık.1938)
(52) Fransız Gazetecisi Claire Charles Geniau, (Ulus, 12.Aralık.1938)
(53) Arnold Toynbee, İngiliz Tarihçisi, (Türk Düşüncesi, 13.Kasım.1963)
(54) P. Post, 11.11.1938
(55) “Atatürkçülük, Atatürkçü Düşünce Sistemi” (Üçüncü Kitap),2.B., Hazırlayan: Genelkurmay Başkanlığı, M.E.B.,
Basımevi, İstanbul 1984


Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.