Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 22:57   #12
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85351
Aldığı Teşekkür: 82865
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…

Ünlü İngiliz Gazetesi The Times ise ; başyazısında , çok kimsenin paylaştığı şu görüşü ileri sürmüştür : “Hasta Adam ; başucunda , sık sık Cenaze Dualarını okuyan Avrupalı yetkililerin çabalarının aksini ispatladı. Bunlar , Türk Halkında ; ortaya çıkmak ve devleti yeniden yaşatmak için , sadece bir liderin asasının dokunmasını bekleyen gizli dinamizmin kaynaklarının bulunduğunu unutmuşlardı. Türkiye’nin , zafere ulaşarak Çağdaşlaşması ve Laikleşmesi, tüm eleştiricileri şaşırtmıştır.”(73)

“Oluşum , öylesine inanılmazdır ki ; kimisi , “bu devrimler o derece büyüktür ki , bunların kapsamı karşısında dünya şaşkındır.” (74)

Kimisi de ; “dünya , hiç bir zaman , Türkiye’nin , Batı Zihniyeti içinde yeniden kurulması gibi heyecanlı bir drama asla tanık olmamıştır.”(75) demek gereğini duymuşlardır.

Türk Devrimi’nin Türk İnsanına kazandırdığı kişilik , güven ve saygınlık , her çevrenin dikkatini çekmiştir. Bu niteliklerdir ki ; devrimin insanının ve kadrosunun oluşmasını sağlamış , yaşama gücünü artırmıştır. Yazar Adnan Cemgil , Mustafa Kemal için , “O ; Birinci Dünya Savaşı yıllarında , İttihatçıların ; körü körüne alet oldukları Alman Emperyalizminin , amaçlarını ; bazen Pantürkizm , bazen Panturanizm yaftasıyla maskelediklerini biliyordu.” diye yazmıştı.(76)

Bu nedenle de ; her zaman , bu iki siyasi akım’ın da karşısında olmuştu. O ; ayrıca , emperyalizm’in aleti olan Panislamizm’in de , her zaman karşısında olmuştu. Ezilen Uluslara çok uygulanan , “Yeteneksizliğine inandırılarak Sömürgeleştirme” Yöntemini iflas ettiren bu başarıyı , Atatürk Döneminde Fransa’nın Ankara Elçiliğini yapan Mr. Kammerer , şöyle özetliyor : “Türkler konusunda , geçmiş dönemlerde yayılmış bulunan aşağılayıcı tüm düşüncelerin , yanlış olduğunu ispatladı.”(77)

Yunanlı Tarihçi A.V. Daskalavis de ; bu oluşumu , çok daha açık bir şekilde yansıtmıştır: “(Atatürk , Türklerin eski köklerini araştırıyordu. ) Türkler ; kökleri konusunda , Yabancı Tarihçilerin olumlu olumsuz teorileri karşısında heyecana kapılıp , etkilenmesinler. Kemal Atatürk ; kendilerine , dünyadaki bütün ulusların kıskanabileceği nitelikte Soyluluk Payı vermiştir. Onun dönemi ; ecdatlarıyla öğünmek için , gelecek Türk Kuşaklarına yetecektir.”(78)

“Ulusal Egemenliğe büyük değer veren , Demokrasinin , gerçekten aşığı olan Atatürk ; Ulusal Egemenliğin gereği olan hoşgörüyü , Gericilere karşı asla göstermemiştir. Çünkü , biliyordu ki bu alanda gösterilecek en küçük bir zayıflık , Demokrasinin , büsbütün yıkılıp , Saltanatla Halifeliğin ve onun doğal sonucu olan Ortaçağ Karanlığının , bu memleket üstüne , yeniden çökmesine yol açacaktı.”(79)

Tuğgeneral Faruk Güventürk ; Atatürk hakkında yazdığı kitabında , onun , şu sözlerine yer vermektedir : “MİLLETE DOST GÖRÜNÜP TE , İLK FIRSATTA İKTİDAR MEVKİİNE GEÇTİKTEN SONRA ; ONUN HAKİKİ İHTİYAÇLARINI DÜŞÜNECEK YERDE , MEMLEKETİ , KENDİ İSTEDİĞİ YOLDA GÖTÜREN , LAF ANLAMAYAN , SELAHİYETLİLERİN İRŞATLARINA KULAK ASMAYAN , MİLLETTE MEVCUT KUVVETLERİ ŞAHSINA BAĞLAMAYA ÇALIŞAN İNSANLARDAN ÇOK ZARAR ÇEKİLDİ. HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP TA , MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE ISKAT ETMEZSE ; BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE İŞTİRAK ETMİŞ DEMEKTİR. MİLLETİMİZ İÇİN DAHİLİ VE DAİMİ DÜŞMAN OLAN FERDİ SALTANAT VE ONUN TEMSİL ETTİĞİ BİR İDARE ŞEKLİNE ÇEVRİLMİŞ BİR SİLAH , MUKADDESTİR.”(80)

____________

(73) The Times, 11.11.1938; Japonya Times, 13.11.1938 Tarihli Başyazısında, “Daha 1923 de Türkiye , öyle güçlü
olmuştu ki , gerçekte , Barış Antlaşmasının Koşullarını , kendisi dikte etti.” diyor.
(74) Le Soir, Brüksel, 11.11.1938
(75) Social Democraten, Stokholm, 11.11.1938
(76) Adnan Cemgil , “Atatürkçü Demokrasi” (Öncü’den) , Atatürk ve Gençlik Dergisi , Ayyıldız Matbaası , Ankara 1963
(77) Excelsior, Paris
(78) Ethnos, 11.11.1938, Neue Zürcher Zeitung’da (22.11.), “Bir halkta,pek ender olarak vazgeçebileceği, kendine güvenmeinancını, yeniden yarattı.
(79) Yaşar Nabi Nayır, Varlık, 609, 1.Kasım. 1963
(80) Tuğg. Faruk Güventürk, a.g.e.
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.