Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 22:59   #13
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82863
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
Mustafa Kemal Atatürk ; yukarıda belirtilen ömür kavsi içinde , daha , “Devrim”in başlangıcından itibaren , “daima daha güçlü , daima daha refahlı ve tam bağımsız bir millet” olarak varlığımızın kurulmasının ve yükseltilmesinin mücadelesini yürütmüş ve bu mücadeleyi , ”TÜRK MİLLETİNİN DİNAMİK İDEALİ” olarak belirlemiş , bu idealin gerçekleşmesinin ; ancak , süreli bir plan ve akılcı çalışma ile mümkün olabileceğine inanmış ve ”EKONOMİK KALKINMA” yı , işte bu Dinamik İdealin Belkemiği olarak görmüştü.

Bir “ULUSAL DEMOKRATİK DEVRİM” olan “TÜRK DEVRİMİ” veya “KEMALİST DEVRİM” ; işte bu “Dinamik İdeali” gerçekleştirme amacına yönelik olarak , Mustafa Kemal tarafından , “Tam Bağımsızlık” ve “Kayıtsız ve Şartsız Ulusal Egemenlik” temel esasları üzerinde düşünülmüş , planlanmış ve 19 Mayıs 1919 tarihinde uygulamaya geçirilmiş olup , önce , İhtilal ve Harp ( Ulusal Bağımsızlık Savaşı ) Aşamasında Yeni ve Çağdaş Bir Ulus-devlet kurulmuş ; ardından gelen İnkılap Aşamasında ise , atılan büyük İnkılap Adımları ile yukarıdaki temel esaslar üzerinde yükselen ve “ATATÜRK İLKELERİ” dediğimiz CUMHURİYETÇİLİK , HALKÇILIK , DEVRİMCİLİK , MİLLİYETÇİLİK , DEVLETÇİLİK ve LAİKLİK İlkeleri ile bu yeni devletin inşası gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.

O , kazanılan başarının ; ulusun , güçlerini birleştirmesinden ileri geldiği tarihi gerçeğine dayanılarak , her zaman bu yolda yürünmesini istemiş, Tam Bağımsızlığı zedeler gerekçesiyle ; Kapitülasyonlar gibi , Yabancı Sermaye’ye verilecek imtiyazların ve bu sermayenin , devleti kontrolünün de her zaman karşısında olmuş, kurduğu Çağdaş Ulus-devletin Ekonomik Bağımsızlığına büyük bir önem vermiştir.

Daha ; 17 Şubat 1923 tarihinde İzmir de yapılan Türkiye İktisat Kongresinde, Osmanlı Devletinin ve Hükümetinin , Yabancı Sermaye karşısındaki konumuna değinerek, ”Mazide ve bilhassa Tanzimat Devrinden sonra , Ecnebi Sermayesi , memlekette , müstesna bir mevkie malik oldu. İlmi manasıyla denilebilir ki ; DEVLET VE HÜKÜMET , ECNEBİ SERMAYESİNİN JANDARMALIĞI’ndan başka bir şey yapmamıştır.

Artık , her Medeni Devlet gibi , Millet gibi , YENİ TÜRKİYE dahi , BUNA MUVAFAKAT EDEMEZ. BURASINI ESİR ÜLKESİ YAPTIRAMAZ.”diyordu.

İşte bu nedenlerle , Büyük Önderimiz ; yine bu ömür kavsi içinde , Yeni ve Çağdaş Ulus-devleti kurması ile birlikte , ekonomi-politika olarak ”MİLLİ İKTİSAT” Sistemini uygulamış ve ulusa dayanan siyasal egemenliğin , ekonomik egemenlik ile sağlamlaştırılmasına çalışmıştır.Bu itibarla ; onun ekonomi-politikası hakkında , “İktisadi İstiklalimizi tamamlamak ve iktisadi Kalkınmamızı , Karma Bir Ekonomi fakat İçtimai (sosyal) Adalet ilkelerine dayanan bir temel üstünde süratle düzenlemek için , devletin iktisadi hayata müdahalesi yahut Atatürk Devletçiliği dediğimiz sosyal düzen , Atatürk İnkılaplarının , keza , ayrılmaz bir prensibidir.”(81) diyebiliriz.

Büyük Önderimiz ; aynı ömür kavsi içinde, Yeni ve Çağdaş Ulus-devleti kurması ile birlikte , iç ve dış politika da , devletin iç teşkilatlanmasına uygun bir “MİLLİ SİYASET” izlemiştir .

Kısaca ; “Milli Sınırlar içinde , her şeyden önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı korumak ve ülkenin kalkınmasına , ulusun mutluluğuna çalışmak” olarak ifade edilebilecek olan bu Milli Siyaset Anlayışını ; kendisi , Prof. Dr. A. Afet İnan’ın anlatımıyla ;

“Milli Hudutlarımız içinde , her şeyden evvel kendi kuvvetlerimize dayanarak mevcudiyetimizi muhafaza etmek , millet ve memleketin hakiki saadet ve umranına çalışmak , alelıtlak tulu emeller peşinde milleti işgal ve iğfal etmemek , medeni cihandan medeni ve insani muameleye ve mukabil dostluğa intizar etmek.” olaraktanımlamaktadır.

____________

(81) Şevket Süreyya Aydemir , ”Atatürk Devrimi”, Atatürkçülük Ne dir?, 4.B., İstanbul 1973
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.