Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.11.12, 23:03   #15
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
“Tarihte ; çok defa , büyük bir millet ve büyük bir devir , kendilerine uygun büyük adamı bulamazlar ve felakete sürüklenirler veyahut büyük adam ; kendisine bir faaliyet sahası arz eden bir millete ve bir devre rastlamayıp , beyhude savaşır ve söner. Kemal Atatürk’ün şahsındaki Büyük Adam ; milletini ve bu büyük millet , adamını bulmuştur.”(86)

“Atatürk’ün kişiliğini tartışanlar ; onunla , tarihin büyük isimleri arasında benzetmeler yapmaktan da geri kalmadılar.(…..) Alp Arslan , Kılıç Arslan , Cengiz Han , Timurlenk , Fatih , Yavuz , Kanuni ; parlak zaferlerini – ilk hızlarını Asya’nın göbeğinden alan – devletlerinin yükseliş devrinde kazandılar. Mustafa Kemal ise ; yıkılmış , parçalanmış , idam hükmü giymiş bir devleti , Tam Bağımsız olarak yeniden kurdu ve mahvolmuş bir orduyu , mahrumiyetler ve yoksulluklar içinde yeniden teşkil ederek, kesin zafere ulaştırdı.”(87)

“Ancak , asıl önemlisi ; gününün , toplumları alt üst etmiş liderleriyle ( Hitler , Mussolini , Lenin , Troçki , Roosevelt ) karşılaştırılmasıdır. Hepsi de Türk olmayan bu kişiler tarafından yapılan bu karşılaştırmaların , hemen hemen yüzde yüze yakınında , değerlendirme ; onun lehine olmuştur. Gerekçe olarak ; ”devraldığı mirasın , hiç birininkiyle karşılaştırılamayacak kadar kötü ve başardığı işin , hepsininkinden daha kapsamlı ve sonuçta , sağlıklı olması ileri sürülmüştür.”(88) “Atatürk ; mukaddes vatan topraklarının üzerinde yaşayan milletin sevgisiyle iş başarma yolunu tutmuştur. O ; bu sevgiyi , şu sözleriyle izah ediyor du : “Millet Sevgisi kadar büyük sevgi yoktur.İstiklal Harbinde , benim de , milletime ettiğim birtakım hizmetler olmuştur zannederim. Fakat , bunlardan hiç birini kendime mal etmedim. Yapılanın hepsi , milletin eseridir dedim. Aranacak olursa , doğrusu da bu dur. Mazide sayısız medeniyet kurmuş bir ırkın ve milletin çocukları olduğumuzu ispat etmek için , yapmamız lazım gelen şeylerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz. Bugüne ve yarına bırakılmış , daha , bir çok büyük işlerimiz vardır. İlmi Araştırmalar da , bunlar arasındadır. Benim , arkadaşlarıma tavsiyem şu dur ; şahsınız için değil , fakat , mensup olduğumuz millet için elbirliği ile çalışalım. Çalışmaların en büyüğü bu dur.”(89)

“M. Kemal ; bir kumandan olarak , Birinci Cihan Harbinden sonraki devirde , Türkiye’yi istiladan kurtarma hareketinin başında bulunmuştur. Aynı zamanda o ; Birinci Cihan Harbi neticesinde devletler arasında akdedilen muahedelerden , Osmanlı Devletinin kabul ettiği “Sevr” Muahedesi’ni ( 10 Ağustos 1920 ) tatbik mevkiine koydurmadan , üç senelik bir harp devrinden sonra , Türkiye’yi galip bir duruma getirmiş , Lozan Muahedesi ( 23 Temmuz 1923 ) ile Yeni Türkiye Devletini , cihana tanıtmıştır. Atatürk ; yıkılan bir imparatorluğun içinden ; bölünmez müstakil bir vatan hududu içinde , demokratik nizama bağlı Cumhuriyet Rejimi kuran bir devlet adamı olmuştur.”(90)

“Yarım asırlık ömründe ; Türkiye’yi kurtarmış muzaffer bir başkumandan , Türkiye Cumhuriyetini kurmuş bir devlet reisi , milletine birçok inkılaplar hediye eden ve nihayet , dünya milletleri tarafından “büyük adam” tanınan bir Türk olarak tarihe kaydedilmiştir.”(91)

Ebediyete doğru yürüyeceği dakikalarda yanında bulunanlardan , yakın arkadaşı Kılıç Ali ; anılarında , bu büyük tarihi anı , şöyle anlatıyordu ; ”(….) Hasan Rıza , dayanamayarak , büyük bir teessür içinde bana ; -“Kılıç , bak , ’KOCA BİR TARİH GÖÇÜYOR’ dedi. Saat , tam dokuzu beş geçiyordu. ” Ve zelzelesi ; sadece Türkiye’de değil , dünyanın , tam dört bir köşesinde duyulmuştur.

____________

(86) Herbert Melzig , ”Atatürk Dedi ki” , Sümer Matbaası , Ankara 1942
(87) Ali Fuat Erdem , a.g.yz.
(88) Orhan Koloğlu , ”Mazlum Milletler Devrimleri ve Türk Devrimi”.
(89) Afet İnan , a.g.e.
(90) Afet İnan , a.g.e.
(91) Afet İnan , a.g.e.


Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.