Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.11.12, 17:52   #13
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: TSK askeri liselerde din dersine 'evet' dedi

Özellikle konuya (tartışmaya) yeni katılan arkadaşların benim bu konuda yazdığım yorumlara ve yorumlarıma yapılan eleştirilere verdiğim yanıtları dikkatlice okuduktan sonra tartışmaya katılmaları daha sağlıklı olur. Belki o zaman savundukları (dini eğitimin) yolun sonunun nereye gitmekte olduğunu görürler.

Özellikle ülkemizde 1980 Darbesi sonunda bilimsellikten uzak bir gençlik yetişmiştir.
Bu gençlik, 2 yıl kadar Amerikancı (laiklikten uzak) Askeri Darbe hükümetince ve daha sonra (İçte ve dışta aynen Amerikancı AKP politikası ve bunun yanında da laiklikten uzaklaşmaya yönelik dini telkinlerde bulunan) 15 yıllık ANAP iktidarı (AKP ,ANAP'ın devamı olduğunu sık sık söylemekte, seçim afişlerinde kullanmaktadır), yaklaşık 3-4 yıl kadar DYP koalisyonları, 12 yıldır da AKP hükümeti tarafından laiklikten uzak ve Amerikancı politika izleyen, laiklikten uzak hükümetler döneminde çocukluğu ve gençliği geçmiş, şartlanmışlardır.

Bir taraftan doğrunun ve izlenmesi gereken yolun Atatürkçülük olduğunu bilmektedirler ama diğer taraftan da 30 yılı aşkın süredir laiklik karşıtı şartlandırmalar ve yönlendirmelerle (laikliğe aykırı olduğunu bilmeden) dini politikaları desteklemekte bunun sonucunda da , Laik , Bağımsız, demokratik Atatürk Cumhuriyetinin günden güne çökmesine sebep olmaktadırlar.
Sözünü ettiğim, 1980 sonrası yetişen nesil (40 yaşına kadar) aslında kendisi, özgür demokratik bir yaşam benimserken, şartlanma etkisiyle dini eğitim de yaygınlaşırsa sosyal yaşamında, ülke rejiminde değişiklik olmaz, çağdışı teokratik (dini) yönetime kaymayız sanmaktadırlar.
Çünkü bu nesilden, laikliğin ne olduğu, laiklikten uzaklaşan (İran, Pakistan,Irak, Afganistan, Mısır,Cezayir,Libya hatta Suriye’nin) ülkelerin geçmişle günümüzdeki yaşamlarının nasıl olduğu sürekli gözlerden saklanarak, dini yönetiminin olumsuzlukları gözlerden saklanarak , kendi kuyularını kazan nesiller yetiştirildi.

Bu tür arkadaşlara (My_Life veya Zümrüd-ü Anka vb) arkadaşlara sormak gerekir:
Dini eğitim almamış, asker,aydın veya vatandaşta gördüğünüz eksiklik nedir?
Dini eğitim alan kişilerin nasıl olacağını sanıyorsunuz?
İşte Dini eğitim almış (genellikle imamhatip ve Kuran Kurslarında yetişmiş) AKP kadroları iş başında ,memnun musunuz?
Siz dini eğitim açısından kendinizde bir eksiklik mi görüyorsunuz?
Eğer eksiklik görüyorsanız, dini eğitim almanızı engelleyen birileri veya bir kanun mu var?
Eğer çocuklarınız dini eğitim alsın istiyorsanız, çocuklarınızı dilediğiniz Kuran Kursuna, dergaha veya tarikata göndermenizi engelleyen mi var?
Yoksa sizin derdiniz, kendiniz ve çocuğunuzun yanında , diğer tüm insanların kendilerinin ve çocuklarının da zorla sizin inandığınız dini eğitimi mi almasını istiyorsunuz?
Üstelik kendi paranızla değil, Başka dinlere inanan veya hiçbir dine inanmayan vatandaşların parasıyla mı olsun diyorsunuz?
Dini eğitimin yaygınlaşması sonucunda, ''kime benzer'' gençler yetişeceğini düşünüyorsunuz?

Hele hele Atatürk’ün çökmüş, köhneleşmiş bir devleti ve toplumu ayağa kaldırabilmek için (onları yanına alabilme, desteğini sağlayabilme adına) yer yer dini söylemlerde bulunmasını örnek vermenize de pes doğrusu.
Malum sözdür ‘’Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz!’’ demiş atalarımız. Aşağıdaki devrimleri yapan (İçki ve namaz durumunu ise hiç saymıyorum) Atatürk çok mu dindar geldi size?

Kılık Kıyafet devrimi yaparak, çarşaf peçeyi kim kaldırdı: ATATÜRK
Eski Arapça Harfleri kim kaldırdı: ATATÜRK
Halifeliği Kim Kaldırdı: ATATÜRK
Kim bu ülke, şeyhler, dervişler ülkesi olamaz demişti: ATATÜRK
Kim En Hakiki Mürşit İlimdir, Fendir! demişti: ATATÜRK (Mürşit yol gösterici demektir)
Tekke, Türbe ve Zaviyeleri Kim Kapattırdı: ATATÜRK
Okullarda tek tip, din eğitimsiz Eğitimi kim getirdi:ATATÜRK
İslam,kadının mirastan erkek kardeşin yarısı pay almasını söylüyordu, kim eşitledi: ATATÜRK
İslama göre, bir erkeğin şahitliği, iki kadına denkti, kim eşitledi: ATATÜRK
İslam, erkeğe çok eşliği serbest bırakırken, kim yasakladı: ATATÜRKLaikliği kim getirerek, devletin dine karışmamasını sağladı: ATATÜRK
Laikliğin sayesinde her türlü inançtan ve inançsızları bir araya getirerek kim bölünmez bir ülke yaratmıştı:ATATÜRK

Öncelikle aşağıda linkini verdiğim konuları ve bu konulardaki tartışmaları okumanızı tavsiye ederim ki, bu yolun (dini eğitimi yaygınlaştırmanın sonunun nereye olduğunu fark edebilesiniz) Ama sanmam okuyacağınızı veya okusanız da , fikir değiştireceğinizi ama bence okuyun bir zahmet… Başka yerde yok çünkü…
Bu linklerdeki konuları ve tartışmaları okursanız bir fikir edinebilirsiniz sanırım...

Siz Laik misiniz?
Din ve Baskı
Gericilik, Demokratik Bir Hak mıdır? Hoşgörü gösterilmeli midir?
Dindar Kişi, Çağdaş Olabilir mi?
Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde
İran'ın Dünü ve Bu günü (Video)
Akşamdan Kalana Tazminatsız İşten Çıkarma!
MHP'nin Açmazı: Milliyetçilik-Ümmetçilik
Şeriat Cezalarına Dünya'dan Örnekler (Video)
Sağ-Sol-Gol
Cumhuriyet ve Demokrasi
Kurbağayı Pişirmek
Yezidiye Sahip Çıkmak