Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.11.12, 08:30   #22
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: TSK askeri liselerde din dersine 'evet' dedi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi My_Life Mesajı göster
Ayrıca Müslümanlıkla Atatürkçü olmanın ve avatara Atatürk resmi koynakla ne alaka . Müslüman biri Atatürkçü olamazmı, Atatürkçü olmak için Elhamdülillah dememelimiyiz onumu ima ediyorsunuz.

Sayın My_Life,
Elbetteki Müslüman bir kişi Atatürkçü olabilir ama kendi Müslümanlığını (Laikliğe aykırı olarak) devlet yoluyla tüm bireylere yayılmasını istiyorsa, savunuyorsa , bu baskı Atatürk’ün laiklik anlayışına ters olduğu için Atatürkçü olamaz.
Atatürk’ün (laikliğe aykıırı olduğu için) okullardan kaldırdığı din derslerini ,tekrar (fazlasıyla) yerine koyulmasını savunan kişinin kendisini Atatürkçü sanması kadar büyük yanılgı olamaz.
Atatürkçü birey de dindar olabilir ama dinini kendi parası ve çabasıyla, kendisi öğrenir ve yaşar, kendi inancının ,devlet kesesinden tüm topluma (zorla) yayılması çalışmalarına alkış tutmaz.


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Zümrüd-ü Anka Mesajı göster
Bu din derslerinde bize şeriat eğitimi vermiyorlar ki. Din dersi dediğinin belli bir müfredatı var. Sınıfına göre atıyorum Cami'den,Kuran'dan,Peygamberimizden, Kabe'den, Sürelerden vs vs şeyler anlatılır,ezberletilir. Ben kevser süresini bilmeyen adam gördüm ya.
Okulda hoca yarın sözlü var 3 tane herkes süre ezberlesin dediğinde millet harıl harıl ezberliyordu. O güne kadar bir kaç tane biliyordu çünkü oda kısa olanlar. Din dersi olmasa eminim o arkadaşlar öğrenemeyecekti.

İslam dinini ilk teee Talas savaşı sonrası kabul ettik ve içimizde yaydık. Ülke olarak İslam dinine mensup muyuz mensubuz. Bütün dünya bizi bu dine mensup tanıyor mu tanıyor. Osmanlı döneminde de İstanbul fethedildiğinde farklı dinlere mensup kişiler vardı ve bunlara hoşgörü ile yaklaşıldı. Zaten bize göre dinde zorlama yoktur ama sonuç olarak
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Zümrüd-ü Anka Mesajı göster
biz devlet olarak müslümanlığı kabul etmiş ülkeyiz.
Sayın Zümrüd-ü Anka,
Sizin yukarıdaki yorumlarınız, benim ve Laik Cumhuriyetin geleceğinden kaygı duyan, gittikçe çağdışı rejimlere kaydığımızı savunanları haklı çıkarır niteliktedir.
Çünkü ben bir çok yorumumda,

[SIZE=3]
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter;478494[/SIZE
Dini parti veya kişiler;
çevresinde, dinine aykırıolduğunu düşündüğü herşeyi ve kişiyi dinine uydurmaya çalışır, Dini kurallarına uydurduğu her kişi veya olay için sevap kazandığını, buyolda hayatını kaybederse, Cennet’e gideceğini düşünür.

Bu nedenle;
Fırsat ve güç buldukça, önce yakın çevresine baskı yaparlar, (çocukları,eşleri ve yakın akrabalardan başlayarak) cesaretlendiği oranda diğer insanların (yakın akraba, komşular, daha da güçlenirlerse, sokakta yürüyen insanların, flört eden gençlerin) yemelerine, içmelerine,kız veya erkek arkadaşlarıyla gezmelerine, izledikleri tiyatroya,filme karışır, kendi inancıgibi olmasını, yaşamasını ister, baskı yapar.

Bu baskının şiddeti de, sahip oldukları destek ve güç arttıkça artar, katliam boyutuna ulaşır.

Laiklikbu yüzden konulmuştur.

Herkes inandığı gibiyaşasın, başkasının yaşantısına karışmasın diye...
Çünkü dini baskılar sonucunda, kanlı iç savaşlar çıkmıştır, çıkacaktır.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

Dindar kişiler, (tam anlamıyla) dindar olmayan kişileri, yoldan sapmış kişiler olarak görür ve o kişilerin (Hidayete ermeleri gerektiğini) din kurallarına inanmaya , uymaya yöneltilmesi, zorlanması gerektiğini, bu kişilerin inançlılar (dindarlar karşısında) ikinci sınıf insan olduklarını düşünür.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

Fakat bu fikirlerini açıkça belli ederek, dindar olmayan kesimi karşılarına almak istemezler.
Hatta onlarla (laik giyimli-yaşamlı kişilerle) arkadaşlıklar da yaparak hem bu niyetlerini gizlerler, hem de onları yavaş yavaş etkileyerek saflarına çekmeye (Hidayete erdirmeye ) çalışırlar.

Çünkü, (dini emir ve kuralları tamamen yerine getirmeseler de) tam anlamıyla dindar olmasalar da, (kendisini dinine bağlı gören) din inancı olan kesimin hala büyük desteğini almaktadırlar. Destek olmasa bile, bu (hem dine tam olarak uymayıp, hem de dinine saygılı çoğunluğun) kesimin tepkisini almak istemezler.

Mesela, TV’lerde görmüşsünüzdür. Dine uygun olmayan cinsiyet değiştirmiş sanatçılar veya dine uygun olamayan bir yaşantıları olan ünlüler ( sanki dindarlarmış gibi) AKP’ye destek verdiklerinde veya konuşmalar yaptıklarında, dinci kesimler, onlar (sanatçılar) hakkında iyi veya kötü hiçbir yorum yapmazlar. Çünkü konuşurlarsa (dini gerçekleri söylerlerse) onların dine uygun olmayan yaşamlarını eleştirmeleri , dinen katledilmeleri gerektiğini söylemeleri gerekecektir. Böyle olursa, TÜM ÇAĞDAŞ YAŞAMLILAR UYANIRLAR destek ortadan kalkar.


Yazarak,
Dini inanca sahip kişilerin, başka dini inançta olanlara veya hiçbir inancı olmayanlara baskı yapacağını, onları da kendi inançlarına zorlayacağını (daha önceki yorumlarımda) yazmıştım ki, siz de (istemeseler de) dini eğitim (yani zorla, baskıyla) verilmesine taraftarsın. Üstelikte onların da içerisinde parasının olduğu devlet kesesinden... Yani beni haklı çıkarıyorsun.
Demek ki, bireylerde dini inançkuvvetlendikçe, diğer bireyleri dekendi inancı doğrultusunda yetiştirilmesini ister, baskı yaparmış.Bir başka yanılgında Türkiye’nin Müslümanbir devlet olduğunu söylemen, bu sözün de,Atatürk’ün laiklik anlayışına terstir.
Çünkü, Atatürk’ün istediği ve Anayasamızın değiştirilemez, değiştirilmesi bile teklif edilemez maddelerinden olan 2. Maddeye göre:
Türkiye Cumhuriyeti, demokratik ve laik bir devlettir.
Laik bir devlette,vatandaşlarının dini inaçlarına veya inançsızlıklarına karışmaz (sayıca ne kadar kalabalık olursa olsun) arasından birisini desteklemez, yaymaya çalışmaz.
Laiklik ortadan kaldırılır ve devletin dini olursa, o ülke , İran, Pakistan, Mısır, Libya, Cezayir, Afganistan olur...
Zaten, Atatürk’ün bizleri, köhneleşmiş Arap ülkelerindenkoparıp, çağdaşlaşmak için getirdiği laikliğin altıyıllardır oyla oyula, din devletine dönüşmamize, yıllardır küçümseyerek baktığımız çağdışı rejimler seviyesine inmemize ramak kalmıştır.
Evet arkadaşım Bir topluluktaki bireylerin dini inançlarını veya inançsızlıklarını sorgulamanın, saymanın, (hele hele) bir dini inança mensupların sayıca fazla olduklarını ‘’%99 diyerek’’ (ileri sürerek) fazla sayıda olan inançların, diğer azınlıkta kalanları (rahatsız etme pahasına) tek taraflı davranabileceklerini savunmak laikliğe aykırıdır.
(laiklik ve demokrasi ayrılmaz bir bütündür, birisi olmadan, diğeri var olamaz.)
Bu nedenle demokratik ve laik, çağdaş ülkelerde, insanların dini inançları, inançsızlıkları sayılmaz, nüfus cüzdanlarına yazılmaz.
Bir vatandaşın dini inancının sorulması, çeşitli yollarla açıklanmaya zorlanması (seçmeli din dersi vb) demokrasiye ve laikliğe aykırıdır.
Çünkü demokratik ve çağdaş devletler ve bireyler, karşısındakine, İnsan olarak bakar, değer verir.
Karşısındaki kişinin dini inancı, inançsızlığı, ırkı,, rengi ne demokratik devleti, ne de demokratik bireyi zerre kadar ilgilendirmez.

Bu nedenle beni eleştiren arkadaşın ‘’Halkın %99 gibi çoğunluğu Müslüman , diğerleri azınlık… gibi’’ konuşmaları demokrasiye de laikliğe de aykırıdır.

Ama ülkemizde laiklik düşmanı güçler sık sık:
‘’Türkiye Müslüman bir ülkedir!’’
‘’Türk halkının %99’u Müslüman’dır!’’ gibi sözcüklerle, Türkiye laik bir ülke değilmiş te, Müslümanların çoğunlukta olduğu bir İslam ülkesiymiş ve bu nedenle İslama uygun yaşamı empoze etmek normalmiş gibi bir hava yaratırlar, yaratmışlardır…
Oysa demokratik,laik bir ülkede bir inançta olan milyarlarca kişi ile,karşı inançta olan bir kişi eşittir, aynı haklara sahiptir. Sayıca azınlıkta olması onun hiçe sayılmasını, temel haklarından mahrum bırakılmasını gerektirmez.

Bu tür ''%99'u gibi müslümandır gibi) söylemler ve davranışlar, (artık her geçen gün çıkarılan yeni bir yasa veya yasakla laiklik ortadan kaldırılarak dini bir rejime doğru kayılsa bile) hala Anayasamızın değişmez maddelerinden birisi olarak var olan Laikliğe aykırıdır.

Üstelik din bir düşünce ,inanç ve benimseme kavramıdır.
Anne babası bir dine inanıyor diye, daha doğar doğmaz bir bebeğin nüfus cüzdanına anne babasının dini yazılabilecek kavramlar değildir.
Üstelik bu yolla bireyin dini inancını belli etmek demokrasiye de aykırıdır.
Sinan Işık isimli vatandaşımızın, din ibaresi olarak ‘’alevi’’ yazılması isteği Türk mahkemeleri tarafından reddedilince, Avrupa İnsan hakları mahkemesine başvurmuş , Avrupa insan hakları mahkemesi,
‘’ Türkiye’nin AİHS'nin din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesinin ihlal edildiğine hükmederek, nüfus cüzdanlarından din ibarelerinin çıkarılmasını istemiştir.’’ KAYNAK


Avrupa birliği anlaşmalarına gör; Bir ülke yasaları ile AİHM yasaları çelişirse asıl olan AİHM yasalarıdır.

Yani AİHM kararları kararları ülke yasalarının üstündedir ve
Türkiye (demokratik bir ülke olduğu iddiasıyla) bu kararı imzalamıştır. KAYNAK

Ama, AİHM karşı
‘’Tamam!’’ derken, diğer taraftan 2010 yılında alınan bu karara rağmen hala en küçük bir adım dahi atmamaktadır.

Tekrar özetlersem, Demokratik, laik olduğu iddia edilen bir ülkede inançların ve inançsızların sayılması
, ‘’Çoğunluğuz! Biz nasıl istersek öyle olur!’’ edebiyatı yapılması laikliğe ve demokrasiye aykırıdır.


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

Dindar kişiler, (tam anlamıyla) dindar olmayan kişileri, yoldan sapmış kişiler olarak görür ve o kişilerin (Hidayete ermeleri gerektiğini) din kurallarına inanmaya , uymaya yöneltilmesi, zorlanması gerektiğini, bu kişilerin inançlılar (dindarlar karşısında) ikinci sınıf insan olduklarını düşünür.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

Fakat bu fikirlerini açıkça belli ederek, dindar olmayan kesimi karşılarına almak istemezler.
Hatta onlarla (laik giyimli-yaşamlı kişilerle) arkadaşlıklar da yaparak hem bu niyetlerini gizlerler, hem de onları yavaş yavaş etkileyerek saflarına çekmeye (Hidayete erdirmeye ) çalışırlar.

Çünkü, (dini emir ve kuralları tamamen yerine getirmeseler de) tam anlamıyla dindar olmasalar da, (kendisini dinine bağlı gören) din inancı olan kesimin hala büyük desteğini almaktadırlar. Destek olmasa bile, bu (hem dine tam olarak uymayıp, hem de dinine saygılı çoğunluğun) kesimin tepkisini almak istemezler.

Mesela, TV’lerde görmüşsünüzdür. Dine uygun olmayan cinsiyet değiştirmiş sanatçılar veya dine uygun olamayan bir yaşantıları olan ünlüler ( sanki dindarlarmış gibi) AKP’ye destek verdiklerinde veya konuşmalar yaptıklarında, dinci kesimler, onlar (sanatçılar) hakkında iyi veya kötü hiçbir yorum yapmazlar. Çünkü konuşurlarsa (dini gerçekleri söylerlerse) onların dine uygun olmayan yaşamlarını eleştirmeleri , dinen katledilmeleri gerektiğini söylemeleri gerekecektir. Böyle olursa, TÜM ÇAĞDAŞ YAŞAMLILAR UYANIRLAR destek ortadan kalkar.

Laiklikten uzaklaşırsak, en fazla zararı görecek olanlar, çağdaş yaşamlı bayanlardır.
Bu nedenle (özellikl) bayanların , laiklikten uzaklaşmaya yol açabilecek, laiklik karşıtı kişilerin çoğalmasına etken olabilecek davranışlara, herkesin dini kendisinin yaşaması ile yetinmeyip, bir dini inancın dini devlet eliyle tüm bireylere yayılmasına çalışmasının sonucunun ne olduğunu bilmeleri gerekir.
Çünkü dini inanç sahipleri, kendilerinin ibadeti ile yetinmezler.
Kendileri, sigarasız veya içkisiz ortamda yaşayabilecekken, tüm bireylere yasaklarlar.
Kendileri internetlerine sansür koyabileceklerken, tüm bireylere sansür koyarlar.
Kendilerine hitap edecek (kapalı)kanalları varken, tüm kanallara da sansür isterler,
Dini inançlarını, kendileri veya çocuklarına , kendi paralarıyla istedikleri yerde aldırabilecekken, tüm topluma vebaşkalarının vergisiyle yapmak isterler (yaparlar)
Çünkü onlara göre (diğerleri)diğer inançlar veya inançsızlarıslah edilmelerigerekenlerdir. (Güzellikle veya zorla)
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.