Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.11.12, 12:52   #1
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 791
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 29087
Aldığı Teşekkür: 34486
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Çin'in Gizemli Ordusu 20 Kasım'da Türkiye'deÇin'in yer altı ordusu Terra Cotta askerleri ve Çin'in Hazineleri, Topkapı Sarayı'nda sergilenecek. Sergi, 20 Kasım'da açılacak.

Çin'in Hazineleri Sergisi, Topkapı Sarayı'nda 20 Kasım'da açılacak. Sergide, 5 Terra Cotta askerinin yanı sıra 100'ü aşkın eser İstanbullularla buluşacak.

Sergide, Terra Cotta askerlerinin yanı sıra Pekin'deki Yasak Şehir ve Şanghay Müzesi'nin de eserleri kamuoyuna açılacak.
Terra Cotta askerleri sergisinde, genelde Çin dışına çıkarılmayan Terra Cotta atı da sergilenecek.

SERGİ 1 YIL İÇİNDE HAZIRLANDI


Eserler için büyük miktarda sigorta bedeli ödendi, eserlerin muhafazası için özel önlemler alındı.

Bu tür sergilerin hazırlık aşamasının normalde 2-3 yıl aldığı belirtilirken, Türk ve Çin makamları, sergiyi 1 yıl içinde hazırladı.

Çin Sanat Sergiler Kurumu Müdür Yardımcısı An Yao, düzenlenen basın toplantısında, İstanbul'da 3 ay sergilenecek eserlerin iki ülke halklarının birbirini daha yakından tanıma fırsatı vereceğini söyledi.

An, Topkapı Sarayı Müzesi'nin günde 10 bin kişiyi ağırladığını ifade ederek, Topkapı Sarayı Müzesi'nin Türk müzeciliğinde önemli bir mekan olduğunu anlattı.

Çin'in Hazineleri Sergisiyle eş zamanlı olarak İstanbul Tophane'de, Çin'in Gansu eyaletinin 'Dunhuang Mağaraları' sergisi de düzenlenecek.

TERRA COTTA ASKERLERİ

Çin'de 11 hanedanlığın başkentliğini yapmış ülkenin orta kesimindeki Şian'da bulunan Terra Cotta askerleri, dünyanın en büyük kral mezarlarından biri olarak kabul edilen "Çin Şı Huang'ın mezarını koruyor".

56 kilometrekarelik dev mezarın etrafında Çinli bir köylü tarafından rastlantı üzerine bulunan binlerce toprak asker, normal insan ebatlarında ve her biri dönemin askeri nizamına göre dizilmiş şekilde duruyor.

Savaş öncesi hazır konumda bekleyen binlerce asker, dönemin at arabaları ve atlar, orijinaline uygun şekilde boyanarak dönemin imparatoruyla birlikte gömülmüş.

Toprağın altından ilk çıkartıldığında renklerini koruyan Terra Cotta'ların havayla temasının ardından boyaları birkaç gün içinde siliniyor. Bu nedenle bölgede daha fazla olduğu bilinen askerler gün yüzüne çıkartılmıyor ve renginin korunması için teknolojiler geliştirilmeye çalışılıyor.


Kaynak


Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.