Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.11.12, 17:06   #5
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yardım kurumlarını güçlendirmek için neler yapılabilir? Acill

''Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan, ona balık verme, balık tutmayı öğret.''
Konfüçyüs
Yardım kurumları, kapitalist sistemin, vicdanları rahatlatma yollarından birisidir.

Toplumları sadaka (dilencilik) kültürüne ve yardımı yapan kişi ve kuruma minnet duygusu ile (körü körüne) bağlanmasına yol açarak, kapitalist sistemin (sanki) sorunsuz işliyormuş gibi algılanmasına yol açar.
Dilenen veya yardım isteyen kişilerin gereksinimleri (sadaka) benzeri karşılanmayıp da, kendisinin o duruma düşmesine yol açan sistemin temsilcilerinin kapısına gidip (Fransa İhtilali örneği) birikseler, sorunun çözülmesini isteselerdi, yardım derneklerine gerek kalmazdı.
Yardım dernekleri ve halkın yardım veya sadaka alışkanlığı sorunun kökten çözülmesini
engellemektedirler.
Böylece, hakkını aramayan, çalışmadan para kazanmayı alışkanlık haline getirmiş, bir topluluk oluşmaktadır.
Özellikle yurdumuzda, dini tarikatların mürit devşirme aracı haline gelmiştir, nasıl dilencilik ayıp karşılanıyor ve yasaklanıyorsa Türkiye Cumhuriyeti'nin bu konuda görevlendirdiği Kızılay haricindeki bütün dernek ve kuruluşlar kapatılmalıdır.
Konunun kökten çözümü ise sosyal devlet, her aileye, insanca yaşayabileceği aş ve iştir.