Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.11.12, 20:39   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Samuray İntihar Şekli | Seppuku | Hara Kiri

Samuray İntihar Şekli | Seppuku | Hara Kiri
Seppuku; 12. yüzyılın ortalarından itibaren Japonya’da Samurai topluluğu içinde yaygın olup, 1868 yılında resmen yasaklanmış olan ritüelleşmiş bir intihar türüdür.

Herhangi bir görev ihlali sonucu itibarını kaybetmiş olan bir adam, Seppuku yoluyla ailesinin onurunu kurtarabiliyordu. Seppuku için diğer nedenler de; kanuna karşı gelme ya da Rönin’in (Efendisiz Samuray), Daimyo’sü (Feodal hükümdar) eğer ki ölmeden önce ona izin vermişse, onun arkasından ölüme gitmesidir.

Harakiri terimi (Hara=Göbek ve Kiru=Kesmek) Avrupa ve Amerika’da kullanılmakta, Japonya'da ise Sepuko olarak geçmektedir. Kadınların ritüelleşmiş intiharına da Jigai deniliyor.
  • Uygulaması:
Seppuku uygulamasında, Seiza biçimde oturmuş olan adam üst kısmını soyunduktan sonra, kağıda sarılmış ve özel olarak böyle durumlar için muhafaza edilmiş olan Vakizaşi bıçağı ile karnını yaklaşık olarak göbek deliğinin alt kısmından, genellikle soldan sağa doğru ve son olarak yukarı doğru keser. Taoculuk’ta göbeğin bu kısmında, geleneksel Çin tıbbına göre, vücudun önemli bir enerji merkezi bulunmukta (Çince Dantian).

Vakizaşi Bıçağı


Aortun (ana arter) karın kısmında omurganın önünde olmasından dolayı, Seppuku esnasında arter kesiliyor ya da tamamen kopuyor, bu sebepten dolayı kan basıncındaki ani düşüş kişide kısa süre içinde baygınlığa yol açıyor. Ancak zaman içinde kesim için değişik teknikler de kullanılıyor. Örneğin bir süre Daimyo’nun tercih ettiği jumonji-giri tekniği. Bu teknikte kesi çarpraz şekilde iki bölümden oluşuyor ve iç organların dışarı çıkmasını hızlandırıyor.

Seppuku yapan Samuray ve katana ile boynunu kesmek için
bekleyen Kaishaku-NinKesikler yapıldıktan sonra, bıcağın bırakılmasında önce ya da sonra, hazır bekleyen bir yardımcı tarafından (Kaishaku-Nin denilen ve çoğunlukla Seppuku yapan kişinin en yakın arkadaşı ya da güvendiği Samuray) boyun ölümün çok çabuk gerçekleşmesi için, bir Katana ya da nadir olarak bir Taçi ile boyun omurgasından ayrılıyor, fakat tamamen koparılmıyor. Yardımcı Seppuku öncesinde ölüm adayının görüş mesafesi dışında doğru zamanı bekliyor. Acıyı gereksiz yere uzatmamak için yapılan son darbe mutlak bir titizlik içinde olması gerekiyor. Yapılan son darbe, eğer Seppuku’dan sonraki boynun öne düşmesinden önce olursa, bıçak boyun omurları arasında sıkışıp, fazladan acı çekmenin yanı sıra, başka darbeler de yapılmasını gerektiriyor. Yardımcının dikkat etmesi gereken diğer bir ayrıntı da, kafanın gövdeden tamamen ayrılmaması ve bir deri parçası ile vücutta bağlı kalması. Kafanın vücuttan tamamen kopması, Seppuku yapan kişiye karşı saygısızlık olarak nitelendiriliyor ve bir katilin infazını andırıyor. Tüm bu faktörler de yardımcıya çok büyük sorumluluklar yüklüyor. Bazı durumlarda kötü olan bir yardımcı da Seppuku’ya zorlanıyordu.


Kaishaku-Nin’in yardımı ölen kişi için çok önemliydi: İntihar edecek olan samuray Seppuku esnasında yüzünü buruşturmaması, iç çekmemesi, inlememesi ve korkmaması gerekiyor. Acıya tahammül sınırına geldiği zaman, kafasını hafifçe öne eğiyor ve son darbenin gelmesini bekliyor. Tüm bu süre esnasında protokolde bulunan kişiler, ritüelin doğru uygulandığına, kişinin onurlu bir davranış sergilediğine ve Seppukunun resmi olarak tanındığına dair bir rapor hazırlıyor.

Samuray intihara başlamadan ya da henüz acıya tahammül sınırına gelmeden önce başını öne eğmesi kınanacak bir durum değildi. Önemli olan Seppuku yapan kişinin ailesinin veya yakınlarının kesilmiş olan başı gördüklerinde, yüz ifadesinden acı çekmemiş olduğunu görmeleri idi.

Temsili Bir RitüelSeppuku sadece samuraylar için geçerliydi. Rahipler, çiftçiler, köylüler ve tüccarların böylesine büyük bir acıyı kaldıramayacakları düşünüldüğü için onların yapması yasaktı.


Geçerli olan intihar şekli için yapılan törenler birkaç asır içinde devamlı değişti, bölgesel olarak da çok az farklılıklar oluştu. Manevi saflığı sembolize eden beyaz kıyafetin giyilmesi, bir Şinto rahibi ve protokolcü, son yemek ve ölüm şiirinin yazılması (çoğunlukla Haiku olarak), resmi olan Seppuku için geçerli prosedürlerdi. Ritüel genellikle intihar edecek olan kişinin kendi bahçesinde, yerel Şinto tapınağı önünde (kutsanmamış olan giriş kapısı dışındaki zemin üzerinde) ya da prensin sarayında Seppuku için özel olarak hazırlanmış olan yerde yapılıyordu. Çok nadir olarak kapalı mekan içinde yapıldığı da belgelenmiştir.

Ölüm Şiiri Yazan Samuray (temsili)Seppukuya hazırlanması için samuray’a iki ile altı ay arasında hazırlık süresi veriliyordu. Bu süre içinde korkup kaçan samuray olup olmadığı raporlanmadığı için bilinmemektedir. Bir samuray kendi zümresi içinde gözaltında tutulamayacağı için, belirli aralıklarla samurayın ruhsal ve fiziksel durumu hakkında bilgi almak üzere bir yetkili yollanıyordu. Savaş esirleri için Seppuku daha kısa türde yapılırdı.

Jigai Yapan Bir Kadın (temsili)Kadınlar da ritüelleştirilmiş Seppuku yapabiliyorlardı, ancak onların yaptıkları jigai olarak adlandırılıyordu. Saç tokası ya da Tanto’yu şahdamarlarına batırıyorlardı. Ölümle pençeleşirken utanç verici duruma düşmemek için, bacaklar zeremoniden önce deri ya da ipek bir bant ile bağlanıyordu.


Seppuku İçin Nedenler:

Samurayların Seppuku yapmaları dört nedenden dolayı oluyordu: Birincisi savaş esnasında düşmanın eline savaş esiri olarak düşmesinden dolayı zedelenen onurunu kurtarmak için. Daimyo’su öldükten sonra efendisiz kalmasından dolayı. Vefasız olan patronunu protesto etmek ve son olarak da ölüm cezası için.
  • Törenin Yasaklanması:
1868 yılında Meji Restorasyonu’nun başlaması ile birlikte Seppuku Japonya’da yasaklandı. 15 Ağustos 1945’te imparator Hirohito Japonya’nın Pasifik Savaşı’nda teslim olduğunu açıkladığında, yasak olmasına rağmen, Japon halkının zedelenen onurlarından dolayı, askerlerini Seppuku yapmaya zorlayacağından korkulmuş, fakat korkulan olmamıştı. Yüksek rütbeli subaylar (Savunma Bakanı Anami Korechika gibi) gönüllü olarak Seppuku yapmışlardı.

Teslimiyet Sonrası Suppuku Yapmış Olan Bir Subay


Resmi olarak bilinen en son Seppuku, Yazar Yukio Mişima tarafından yapıldı. 25 Kasım 1970 ‘de Japon Silahlı Kuvvetlerinin bir generalini esir alıp, görevli askerlere bir çağrı yaptıktan sonra, kendi özel ordusunun karşısında intihar etmiş, kafası ise güvendiği biri tarafından kesilmişti.

Kaynak: Vikipedi

Çeviri: Bana ait


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
20 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.