Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.11.12, 17:48   #27
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kıyafet Zorunluluğu Kalktı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Kıyafet serbestliğinde ne gibi bir tehlike bekliyor olabilir ki? okullarda uygulanan tek tip üniformanın iyi bir yanı olduğunu düşünmüyorum sanki okula değil askeri bir yere gidiyoruz gibi hissediyordum eskiden..
Sevgili SerseriGezgin,
Kıyafet serbestisi konusunda, ben de senin gibi düşünüyorum.
Belli bir kıyafet dayatması, üniforması (öğrenci, memur,asker, işçi vb) kişileri disiplin (baskı) altına, özgür tercihini, beğenisini kullandırmama, (kıyafet baskısı yoluyla da olsa) baskı altında yaşamaya, özgür iradesini kullanmamaya, yasaklara alıştırma amacıyla kullanılmaktadır.
Tek tip kıyafete en sık yapılan eleştiri ''zengin-fakir'' ayrımının ortaya çıkacağı kaygısıdır.
Oysa, hepimizin de bildiği gibi, (yaşadığı semtten,gittiği okuldan, giydiği ayakkabının,telefonunun markasından, okul harçlığından, okula gelip-gitme aracından vb) kimin zengin, kimin fakir olduğu zaten bilinmektedir.
(Eğer bilmiyorsa bile) Bırakın öğrensin çocuklar, hangi sınıfa ait olduklarını ona göre çizsinler yollarını, günümüzde dilencilik yapan, çöp karıştıran, varoşlarda oturanların (sınıf bilinci oluşmadığı için) bilinçsizce oy kullanmalarının sebeplerinden birisidir, tek tip kıyafet...

Kıyafetin serbest bırakılması, egemen güçleri tedirgin edebilir ama emek sınıfını tedirgin etmemeli, aksine sınıf bilincinin daha küçük yaşlarda çocuklara yerleşmesine yardımcı olabileceği inancındayım.
Yıllarca, okullarda, askede, iş hayatında tek tip kıyafetler giydirilerek (aralarında fark yokmuş gibi) şartlandırılan bireyler, tepkisizliğe itilmekte, kendisini sömüren sınıfla kendisini eşit sanmakta, birey sendika fikrine uzak durmakta, kendisiyle eşit gördüğü patronu savunur hale gelmektedir.(dolayısıyla da) Oy verirken de,onun hakkını savunan (sınıfının) partisine oy vermemektedir, çünkü kendisinin o sınıfta olduğunun bilincinde değildir.
Ülkemizde, hak arama bilincinin pek gelişmemesi, (ucu kendisine dokunacak) olaylarda bile tepkiisiz kalmasının nedenlerinden birisidir, tek tip kıyafet uygulaması.
Kıyafetin serbest bırakılmasına ''Evet!'' ama,
(gözden kaçan)
Kıyafet serbest bırakılmıyor ki!

Kıyafet yasası çıkmadan önceki yorumlarımdan alıntılar:Truva Atı Türban

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Laiklik; (Basit anlatımla) Herkesin dini inancını istediği gibi yaşasın ve kimse kimsenin dini inançlarına karışmasın, demektir.

Eğer öyleyse, tabiî ki İslam dinine inananlar inançları nedeniyle türban ile bütün kurumlara girebilmelidir.


Fakat burada kaygılar başlıyor, Bir resmi kurumlarda siyaset serbest midir?


Hayır!

İş yerinede siyaset yapan, memurluktan atılır.


Türban dini bir örtü müdür?

Yoksa siyasi bir görüşün simgesi (Forması) mıdır?


Bence dini bir örtü olarak değil, siyasi bir duruşun simgesi olarak kullanılmaktadır.


O zaman türbanın serbest olduğu her alanda (satanistlikte dahil) her görüşün, dini inancın veya inançsızlığın sembolleri serbest olmalıdır.


AKP’den siz hiç duydunuz mu türbanın serbest olmasını istediği kurumlarda ,kılık kıyafet serbestliği istediğini?


Hayır!

O sadece türbana özgürlük istiyor, diğer kıyafetler umrunda değil.


Mesela;

Nüdistlerin inancına göre, Dünya’ya çıplak geldik, çıplak gideceğiz, bu nedenle onların inancına göre: her zaman çıplak yaşamak ve gezmek gerekir.


Onlara da serbest olsun mu tüm kurumlar, Hayır mı?

İslami inanca serbest te, diğer inançlara yasak mı olsun?


Bu nasıl özgürlük?


İster dini, ister zevk veya moda olsun giyim özgürlüğünden bahsediliyorsa tüm kıyafetler serbest olmalıdır.


Hala kravat, sakal, bıyığı boyu zorunluluğu vardır.Özgürlük denince sadece dini özgürlükler gelmemelidir..

Evet özgürlük ama (düşmanım olsa bile) herkese özgürlük.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Yeni yönetmelik;
''Kıyafet serbestliği veya Kıyafet Zorunluğu Kalktı'' gibi özgürlükçü (göz boyamacı) lanse edilince,ilk anda kulağa hoş geliyor ve tek zararı, öğrenciler arasındaki gelir dağılımı bozukluğunun, kıyafet serbestliği ile ortaya çıkaracağı olumsuzluklarmış gibi görünüyor.

Oysa ''kim ne isterse giysin!'' denilerek, kıyafet serbest bırakılmıyor ki!
Aksine yasaklar getiriliyor:

Yukarıdaki alıntıdanda anlaşılacağı gibi, tesettüre (örtünmeye) yasak getirilmeyerek (çarşaf,peçeye bile) özgürlük sağlanırken,

diz üstü etek, vücut halarını belli eden kıyafetler, kısa pantolon, tayt, kolsuz tişört, gömlek, derin yırtmaç, yasaklanıyor.

(Vücut hatlarını belli eden kıyafet, diz üstü etek gibi) yasaklar, taşra illerinden başlayarak yaygınlaştırılacak,(tahminen 5-10 yıl içerisinde) öğrencilerin tamamen tesettüre girmesine yol açacaktır.

Yandaşa, (Atatürk'ün Kılık Kıyafet İnkilabı'na aykırı) tesettür özgürlükleri sağlanırken, çağdaş giyime yasaklar konulmaktadır.
(Diz üstü etek,, vücut hatlarını belli edecek elbise, yırtmaçlı etek yasaklanmıştır)
Yasaklarının uygulaması başlayınca, mesela Antalya'da (hemen hemen) tüm liselerde etek boyu dizden bir karış yukarıdadır.

Bu öğrenciler etek boyları konusunda uyarılmaya, etek boyları uzatılmaya başlanacak,
birisini bir kez korkutursanız, topluluk önünde kıyafet konusunda rencide ederseniz (aynı korkuyu tekrar yaşamamak için) kendi kendini sansürlemeye başlayacak veya okuldan uzaklaşacaktır.
Gerek okullardaki dinderslerinin, gerekse de yasakların etkisiyle, bütün öğrenciler 5-10 yıla kalmadan tesettüre girecektir.

Girmeyenler ise (isyankarlıktan veya yasalara karşı gelmekten) mimlenecek, dışlanacaktır.

''Vücut hatlarını belli eden kıyafet yasaktır!''

Maddesi bu zihniyetin elinde ne derece amaç dışı kullanılır, tahmin etmek zor değil, çağdaş saydığımız tüm kıyafetler vücut hatlarını belli etmektedir, (vücut hattını belli edip etmediği de ,kişiden kişiye değişir) AKP zihniyetinin de bu maddeyi nasıl kullanacağı bellidir ve (dolaylı da olsa) bu madde ile ÇAĞDAŞ KESİMİN GİYDİĞİ TÜM KIYAFETLER YASAKLANMIŞTIR.
Tabi ki hemen uygulanması beklenemez ama ellerinde yasal bir dayanak verilmiştir, taşra okullarından başlayarak tüm okullara da yaygınlaştırılacağını düşünmek için kahin olmaya gerek yoktur.

Kıyafet tamamen serbest olmalıdır, her anne-baba çocuğuna uygun kıyafet giydirebilecek zekaya sahiptir, olmalıdır...

__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.