Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.12.12, 16:50   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Yedi Kızkardeşler | Standard Oil Company

Yedi Kızkardeşler


Yedi kızkardeşler, Rockefeller ailesine ait Standart Oil adlı petrol şirketinin antikartel yasası ile bölünmesi ile ortaya çıkan Exxon, Mobil, Chevron ile 1901′de Texas Spindletop petrol alanının bulunmasıyla ortaya çıkan Gulf ve Texaco Amerikan, Royal Dutch Shell ve British Petroleum'un oluşturduğu yedi şirkete İtalyan yönetici Enrico Mattei tarafından verilen isimdir.

28 Ağustos (1928) tarihinde İskoçya'nın Achnacarry kasabasında biraraya gelerek aralarında bir ortak kota ve fiyat birliği oluşturarak monopol kurmuşlardır.


Standard Oil Company

Standard Oil Company, 1870 yılında kurulup 1911'de kapanan, dünyanın ve ABD'nin kendi zamanındaki en büyük petrol şirketidir.

1910-1937 yılları arasında ABD'nin en zengini olan John Davison Rockefeller'ın yanı sıra kardeşlerinden William Rockefeller, arkadaşlarından Henry Flagler, Samuel Andrews ve Stephen V. Harkness tarafından kuruldu. Şirketin başkanlığını yürüten John Davison Rockefeller ve arkadaşlarının geliştirdiği saldırgan ve çokça eleştirilen taktiklerle ilk önce Cleveland, Ohio şehirlerinde sonra ise bütün kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde çevresindeki çok sayıda küçük şirketi yuttu ve büyük bir tröst durumuna geldi.Şirketler

Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell, Shell ve Royal Dutch şirketlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan, Hollanda menşeili dünyanın en büyük petrokimya şirketlerindendir.


Mobil


İlk adı Socony-Vacuum Oil Company olan Mobil, 1999 yılında Exxon ile birleşerek ExxonMobil olan bir Amerikan petrol şirketi. Birleşik şirket içinde önemli bir marka olarak benzin istasyonları ve mağazaları ile hizmet vermektedir.
Exxon Mobil Corporation


Exxon Mobil Corporation, 1999 yılında Exxon (New Jersey Standart Oil) ve Mobil Oil (New York Standart Oil Company) birleşmesiyle oluşturulan bir Amerikan petrol şirketidir. Standart Oil Company’nin varisi olarak kabul edilir.British petroleum

İngiliz Anglo-Persian Oil Company (APOC) 1909 yılında Mescidi Süleyman’da (İran) bulunan büyük bir petrol sahası keşfi sonucunda kurulmuştur. Yakın Doğu’da petrolü teşvik eden ilk şirketti. APOC, yeni bir İmtiyaz Sözleşmesi ile 1935 yılında Anglo-İran-Petrol Şirketleri (AIOC) ve 1954’te yeni bir İmtiyaz Sözleşmesinden sonra da British Petroleum Company, bugünkü BP olarak isimlendirildi.
Chevron CorporationChevron Corporation global bir enerji şirketi. Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biridir ve kendi söylemlerine göre de en büyük jeotermal enerji üreticisidir. Ana merkezi San Ramon (California) ve Fortaleza’da (Brazilya) olup 180 ülkede faaliyet göstermekte. Chevron Corporation petrol ve gaz sanayi alanlarında faaliyet göstermekte, ama ham petrol üretimi, pazarlaması ve transportu, kimyasal üretim-satışı ve enerji ile de faaliyetlerine devam etmektedir.

Standar Oil of California (Socal)’dan Chevron oluşturuldu. Sonrasında Texaco ile işbirliği sonucunda Chevron Texaco oluşturuldu. Sonrasında Texaco adı çıkartılıp, şirket tekrar Chevron ismiyle faaliyet göstermekte.


Gulf OilGulf Oil 1901 yılında kurulmuş küresel faaliyet gösteren bir petrol şirketi. 1984 yılında Chevron ile birleşti. Farklı mülkiyetler altında bulunmasına rağmen, markalaşmış olan adı bugün kadar gelmişti.

1941 yılında 8. ve 1979’da 9. olarak Gulf Yedi Kız Kardeşler arasında yerini alan ve ana merkezi Pittsburgh-Pensilvanya’da olan bir Amerikan şirketi. Gulf Oil Corporation (GOC) 1984 yılında Standart Oil of California ile birleşti (SOCAL ya da Chevron olarak bilinen).

Gulf Oil, 1960 ve 1970’lerdeki göze çarpıcı açık mavi-turuncu Gulf Oil renkleri ile boyanmış spor araba yarışları ile de bilinmektedir.

Texaco


Texaco bir Amerikan petrol firmasıydı, 2001 yılında Chevron Corporation ile birleşti ve CheveonTexaco adı altında faaliyet göstermeye başladı.


Joseph S. Cullinan ve Arnold Schlaet Texas’ın güneydoğusunda bir petrol sahası bulduktan sonra, 1901 yılında Beaumont (texas)’da Texas Fuel Company’i kurdular. Texaco uzun yıllar Amerika’nın 50 eyaletine benzin satan tek şirket oldu.


Şirketler tarafımdan derleme olarak tercüme edilmiştir.
Kaynak: Vikipedi

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.