Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.12.12, 21:58   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Engizisyon Mahkemeleri ve İşkence Yöntemleri

Engizisyon Mahkemeleri ve İşkence Yöntemleri
Engizisyon mahkemeleri , Hristiyanlığa, tanrının kurallarına, skolastik düşünceye, Katolik mezhebine karşı olanları yargılayıp, korkunç işkencelerle öldürüp, diğer insanlara da başkaldırmamaları için ibret olması amacıyla kurulmuş, insanlığın ve en başta Hıristiyanlık tarihinin kara lekelerinden biridir. İlk engizisyon mahkemelerinin, 1183 yılında Papa III. Lucius’ un dini koruma amacıyla, başka fikirlere sahip insanlara karşı olduğu ve asilik yapanı acımasız işkencelerle öldürdüğü mahkemelerin kuruluşuyla başladığı söylenir. 1184 yılında Verona Konsili, kilisenin Haçlı Seferleri ve doğu dünyasının bilimsel gelişmeleriyle kaybettiği itibarı geri kazanmak için toplandı. Papa III. Lucius tarafından toplanan bu konsilde baron, senyör, dük, marki, kont, vikont gibi soylu sınıfları aforoz sırasında kiliseye para ve silah yardımı yapmak zorunda oldukları, aykırılık yapanların, dinden çıkanların, din kurallarına karşı düşünceler geliştirenlerin, sapkınların ihbar edilmesi gibi kurallar koyuldu. Engizisyon mahkemelerinin temelleri atılmış oldu. Ancak henüz kurumsallaşmamıştır.

İspanyol Engizisyon Mahkemesi Sembolü
Haçın yanındaki zeytindalı ve kılıç;
Merhamet ve Cezayı sembolize ediyor
Papa III. Innocentus ve Papa III. Honorius engizisyonu sistemleştirmeyi başardılar. Sistersiyen ve Dominiken tarikatlarına ilk defa cezalar konusunda yetkiler verildi.Dominikenler başta yanlış inanışları araştırmakla, sapkınlıkları inceleyip şüphelileri sorgulamakla görevlilerdi. Cezaları ise laik mahkeme verirdi. Ancak engizisyon bu uygulama şekliyle sapkınlıkların önüne geçemiyordu. Papa IV. Alexander engizisyon mahkemelerinin bağımsızlığını ilan etti.


Engizisyon Mahkemesi
Pedro Berruguete Eseri - 1475.Engizisyon mahkemeleri artık sadece sapkınları, asileri, dinden çıkanları değil Yahudi ve Müslümanları da ilgilendiriyordu. 1232 tarihinden itibaren bu dinlere mensup kişilerin özel işaretlerle ayrılması kararlaştırılmıştı. Müslüman ve Yahudi olanlara, bu dinlere sempati gösterenlere, onlara yardım edenlere yapmadıkları zulüm kalmadı. 1255 yılında engizisyon mahkemelerinin en etkili silahı olan ‘’ İman Fermanı ‘’ yayınlandı. Bu fermana göre tüm halk engizisyon mahkemelerine karşı sorumluydu ve birer ajan gibi hareket etmek zorundaydılar.


Engizisyon mahkemesinde yargılananlar ilk olarak suçlu sayılır, masum olduğunu ispatlaması gerekirdi. Suçlu kişi öncelikle kilisede yargılanırdı. Halk sanığın yakılması için odunlar taşırdı. Her odun getirenin günahlarında eksilme olduğuna inandırılmışlardı. Ayrıca ölüm kararını kilise vermezdi çünkü insan öldürmekle suçlanmak istemiyorlardı. Sivil mahkemenin asla insaflı davrandığı görülmezdi. Çünkü ölüm kararı vermek zorunda olduklarını biliyorlardı. Aksi bir karar verirlerse aforoz edilirlerdi.


Mahkemelerde suçlanan kişiye avukat verilmezdi. Sorgucular psikolojik baskı kurmakta çok ustaydılar. Engizisyon mahkemelerinin koyduğu ana kural, yani ihbar sonucu, ihbar edilen kişi gözlem altında tutulur ve suç üstünde görülürse mahkeme tarafından yargılanırdı. Gerektiğinde işkence yöntemine başvurulurdu. Mahkemeler gelen ihbarların yarısını ciddiye almazdı.


Jan Hus
H
ıristiyan reformcu teolog. Papaz ve bir dönem Prag üniversitesinin rektörü,
1415'te Konstanz Konsili tarafından yakılarak infaz edilirken
Spiezer Chronic - 1485
1300’ lü yıllarda engizisyon tepki almaya başladı. 1312 yılında Tapınak Şövalyeleri Tarikatı’ nın kapatılması kararı verildi. Ancak diğer taraftan Papa’ nın isteğiyle kilise mahkemesi, sivil mahkemeyle ortak oldu. İdam kararı verme konusunda ortak karar verilecekti. Aynı yıllarda Avrupalılar, sömürge ülkelerinde insanlık dışı işkenceler, korkunç eziyetler yapıyolardı.


Ölmüş olmak suçlanan kişiyi engizisyon mahkemesinin gaddarlığından kurtaramazdı. Mezarından cesedi çıkarılan suçlu yakılırdı. Almanya’ da engizisyonun en cani temsilcisi Konrad Von Malburg’ du. İngiltere’ de engizisyonun kurulması için çalışan Tudor hanedanından kanlı Mary ise, babasının Protestanlaştırdığı halkını yeniden koyu birer Katolik haline getirmeyi amaçlamıştı.( Mary Tudor’ un kız kardeşi ünlü İngiltere kraliçesi bakire Elizabeth’ tir.)


1483 yılında Castilla kraliçesi Isabella’ nın isteği üzerine, Papa IV. Sixtus’un emriyle İspanya’ da engizisyon mahkemeleri kuruldu. İspanyol engizisyonunun başlamasıyla, hiçbir yerde görülmemiş işkenceler yapılmaya başlandı. Dominikler binlerce insanı diri diri yakmaya başladılar. Engizisyon mahkemelerinden kaçan binlerce Yahudi, Osmanlı Devletine sığındı. Mahkumlar tamamen soyulur, daha sonra da erdemsizlik, ahlaksızlık, aşağılayıcı anlamına gelen çizgili mahkum giysileri giydirilirdi.

Tarihte üç büyük engizisyon mahkemesi vardır. Bunlar; Orta Çağ Engizisyonu, İspanyol Engizisyonu, Roma Engizisyonu.


Jeanne D,Arc Winchester Kardinal tarafından sorgulanırken
Hippolyte Delaroche eseri - 1824
Orta Çağ Engizisyonu yerel mahkemelerin, kilise kurallarına uymayanları yargılamalarıyla başlamıştır. İran’ dan Mısır’ a, daha sonra Fransa ve ispanya’ ya yayılan Mani dinini seçen insanların çoğalması kiliseyi endişelendirmişti. Mani dinine inanmayı seçenler engizisyon mahkemelerinde yargılandılar. Pişmanlığını ifade edenler hafif cezalarla dine geri alındılar, pişmanlığını ifade etmeyenlere işkenceler uygulandı (1252) . Jan Dark, Ortaçağ Engizisyonuna kurban gidenlerden biriydi.

Hıristiyanların, Yahudi ve Müslümanlara karşı kazandığı zaferden sonra, Hıristiyan gibi görünüp gizlice kendi dinlerini yaşayan insanlara karşı uygulanan, bütün engizisyon mahkemelerinin en acımasızıydı. 1492 yılında 200.000 civarında Yahudi, İspanya’ yı terk etti. Müslümanlar mahkemelerce katledildi, sürüldü ya da asimile oldular. İlk baş engizisyoncu Dominiken papaz Thomas de Torquemada’nın 2.000 kişi yaktırdığı bilinmektedir. 1808’ e kadar İspanya’ da engizisyon mahkemesinin yaktırdığı insan sayısı 31.912 kişidir. İspanya kralı V. Ferdinand oğlunu bu mahkemelerde idama mahkum ettirmiş, ayrıca İspanya’da Müslüman, Yahudi ve dinsiz kimsenin kalmadığıyla övünmüştür. 1834’ te İspanya’ da engizisyon mahkemeleri kapatılmıştır. Endülüs’ te 24.000’ den fazla Müslüman idam edildi (2 Ocak 1492). Gırnata İspanyolların zulmüne uğradı. Yakılan sadece insanlar değildi. Müslümanlara ait kütüphaneleri, el yazmaları, sanatı ve tarihi de İspanyollar yok ettiler. bir milyon cilt kitap, 80 bin el yazması kitap yok edildi.

Galileo Roma Engizisyon Mahkemesi karşısındaIII. Paulus tarafından Protestanlık mezhebine karşı hareket olarak, 1542 yılında kuruldu. Calvincilik ve Luthercilik taraftarlarını hedef aldılar. Cadıcılık, büyücülükle uğraşanlara karşı savaş verdiler. Dinde yenilemenin olmasını isteyenler çoğaldıkça, engizisyon mahkemeleri daha da acımasızlaştı. Okullarda okutulan kitaplar kilisenin denetimi altındaydı ve sansür uygulanıyordu. Kilisenin uygun bulmadığı hiçbir kitap basılamıyordu. Çoğu kitap yakılıyordu. Kara listeler oluşturuluyordu. Kilisenin evren ve dünya üzerine olan görüşlerinin yanlışlığını kanıtlayan veya iddia eden bilim adamları, engizisyon mahkemeleri tarafından yargılanıp, cezalandırılıyorlardı. Giordano Bruno adlı İtalyan bilim adamı, dünyanın evrenin merkezi olmadığını ve başka gezegenlerinde bulunduğunu, evrenin sonsuz olduğunu iddia ettiği için 7 yıl hapis cezasından sonra 1600 yılında diri diri yakıldı. İtalyan fizikçi, matematikçi ve astronom Galileo Galilei ise dünyanın güneş etrafında döndüğünü söylediği için ev hapsiyle cezalandırıldı. Çünkü suçunu itiraf etti. Galilei hayatının son 8 yılı evinde gözetim altındaydı. 1908 yılında Papa X. Pius engizisyonu kaldırdı.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
19 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.