Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.12.12, 22:12   #31
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,382
Ettiği Teşekkür: 83930
Aldığı Teşekkür: 79524
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Hoş Tatlar, Acılar ve Kokular | Baharat | Baharat Serisi 7

HTatlar, Acılar ve Kokular

B
aharat Serisi 7


İzmir Kekiği

Origanum onites
Fotoğraf: C. DurmuşkahyaBallıbabagiller (Labiatae) ailesindendir İzmir kekiği. Bitkinin kurutulmuş yaprakları ve çiçek tomurcukları baharat olarak kullanılır. Normal kekikten farklı olan İzmir kekiği mercanköşkle yakın akrabadır. Kekiğe göre daha yumuşak bir lezzeti olan İzmir kekiği, sık tüylü, çok yıllık bir bitkidir. Dip kısımları odunsu olan bu bitki 60 santimetreye kadar boylanır. Gövdesi dört köşeli olan İzmir kekiğinin yaprakları kalp biçimindedir. Sapsız olan yapraklarda damarlanma belirgindir. İzmir kekiğinin çiçekleri yalancı bir şemsiye üzerinde dizilmiştir. Çok küçük olan çiçekler genellikle beyaz renklidir.

Origanum onites
Fotoğraf: C. DurmuşkahyaAnavatanı Akdeniz olan bu bitki Batı Anadolu’da bol miktarda doğal olarak yetişir. Kültürü de yapılan bu bitki, Türkiye’nin önemli bir ihraç ürünüdür. Kurutulmuş yaprakları öğütülerek baharat olarak kullanılır. Daha çok soslar, et ve sebze yemekleriyle servis edilen İzmir kekiği aynı zamanda tıbbi bir bitkidir. Bu bitkiden su buharı damıtımıyla kekik suyu elde edilir. Doğal olarak toplanmış İzmir kekikleri, kültür formlarına göre daha aromatiktir.


Kekik

Th ymus sp.Ballıbabagiller (Labiatae) ailesindendir kekik; kurutulmuş yaprakları baharat olarak kullanılır. Türkiye’de kekiğin yaklaşık 40 türü bulunur. Bunların birçoğu benzer amaçlı kullanılır. Kekik bitkileri çok yıllık, küçük çalılardır. Boyları 50-60 santimetreye kadar ulaşabilir. Gövdelerinin dip kısmı odunsu olup yükselici tiptedir. Kekik yaprakları genellikle küçük, ince ve uzun şekillidir. Kuvvetli kokulu olan bu bitkilerin beyaz ve pembe çiçekli türleri mevcuttur. Kekik çiçekleri iki dudaklıdır. Çiçekler bir gövdenin etrafında çevresel olarak bulunur.

Th ymus sp.Anavatanı Güney Avrupa olan kekiğin birçok türü doğadan toplanırken birkaç türünün de kültürü yapılmaktadır. Avrupa, Kuzey Afrika ve Amerika’da yetiştirilmektedir. Türkiye’nin önemli ihraç ürünlerindendir. Kekik yaprakları içerisinde uçucu yağ, acı madde ve tanen bulunur. Kekiğe aromasını ve acılığını veren timol ile kavrakrol adı verilen maddelerdir. Kurutulmuş yaprakları baharat olarak kullanılan bu bitki daha çok et yemekleri ve salatalarla kullanılır. Bununla birlikte midevi özelliği olan kekik önemli bir tıbbi bitkidir.

Karakekik

Coridothymus capitatus
Fotoğraf: C. DurmuşkahyaBallıbabagiller (Labiatae) ailesinden olan karakekiğin kurutulmuş yaprakları baharat olarak kullanılır. İzmir kekiği ve kekikten farklı bir tür olan karakekik, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer alan kireçli kayalar üzerinde doğal yayılış gösteren küçük bir çalı türüdür. Çok yıllık olan karakekiklerin boyu 30-40 santimetreyi geçmez. Gövdesi dört köşeli ve odunsu olan bu türün yaprakları derimsi olup iğne şeklindedir. Bu nedenle diğer türlerden kolayca ayırt edilir. Karakekiğin yaprakları oldukça koyu yeşildir ve üzeri mumsu bir tabakayla kaplıdır. Çiçekleri genellikle mor renkli olup iki dudaklıdır.


Kurutulmuş yaprakları baharat olarak kullanılan bu bitkinin kalitesi diğer kekik türlerine göre oldukça düşüktür. Daha çok mangal ve ızgara yemeklerinde kullanılan bu türün kokusu keskin ve tadı acıdır. Sert olması nedeniyle yemeklerde pek fazla tercih edilmez. Ticari olarak çok fazla önemi olmayan bu tür genellikle doğadan toplanıp yöresel olarak kullanılan bir baharattır.


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.