Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.12.12, 23:12   #1
Benigni
Ziyaretçi
Benigni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Samiler \ Türkler / Kızılderililer


Avrupa / Asya / Amerika


Bu üç farklı topluluk birbirinden yüzyıllar önce ayrılmış olabilir mi? Dini inanışlar ve dil yapısındaki benzerlikler bu üç topluluğun kardeş boylardan geldiklerini söylememize yardımcı olabilir mi? Eğer bu insanlar sosyal yapılarını göçebe anlayışı üzerine kurmamış olsaydı, bugün Çin'in yanıbaşında duran 1 milyar nüfuslu bir Türk Devleti'nde mi yaşıyor olurduk?
Geçtiğimiz hafta Oslo'daki Noel pazarında Sami çadırına uğradım. El yapımı birçok geleneksel eşya satılıyordu ve davulların üzerindeki ilginç motiflerden gözlerimi alamadım. Tesadüf bu ya, aynı günlerde internette Türk-Kızılderili davullarını karşılaştıran bir resme rastgeldim ve çizimlerdeki tema bana hemen Sami davulundaki şekilleri anımsattı. Aşağıdaki resim bahsedilen davulları karşılaştırıyor:


Farklı kıtalara yayılmış Şaman topluluklarına ait davullarİlk iki davul aynı boya mensup kabilelerin kullanmış oldukları davulları temsil eden birer örnek, fakat İsveçli Samilere ait olan en sağdaki davul ise farklı bir boya ait. İlk iki davula dikkatli bakacak olursanız, hayvan derisi haç şeklini andıran iki uzun çizgiyle bölünmüş ve geriye kalan kesimler dört ayaklı hayvan ve bir tür tören gerçekleştiren insan figürleriyle donatılmış. Bu stili tüm yönleriyle takip eden Samiler esasen Norveç'te bulunuyor ve bu boya verilen isim Pite. Pite kabilesine ait insanların çoğu tarihin farklı dönemlerinde uğradıkları katliamlar veya toplu ölümler sebebiyle soyu tükenmek üzere olan bir topluluk. Bu yüzden Pite insanlarına ait olan davul örneklerini bulmak oldukça zor.


Samilerin İskandinav topraklarındaki dağılışını gösteren harita
Şimdi Samiler esasen kim? diye sorabilirsiniz. Norveç, İsveç ve Finlandiya'nın kuzeyini kendisine yurt olarak gören, diğer İskandinav toplumlarıyla (Danimarkalılar, İsveçliler, Norveçliler ve İzlandalılar) kendisini aynı kefeye koymak istemeyen aykırı bir ırk. Yüzyıllardır süren katliamlara ve dışlamalara rağmen Dünya üzerindeki nüfusları yaklaşık 90.000 olan Samiler, son 40 yıldır Norveç'te gözden uzak yaşayarak hayatta kalmaya devam ediyorlar.


Yetmişli yıllarda Norveç'in güneyinde (Oslo ve civarı) yaşayan insanlar, ülkenin az gelişmiş kısmından (kuzeyinden) gelen insanları hoş karşılamazlardı. Hatta gazetelere verilen kiralık daire ilanlarında açıkça Kuzeylilere ev vermiyorum diye not düşmekte sakıncalı bir yan yoktu. İlerleyen yıllarda Dünya'nın çok farklı yerlerinden gelen göçmenlerle birlikte, Güney Norveçliler ırkçı görüşlerini yeni gelen yabancılara yoğunlaştırdı ve böylece Samiler daha az göze batan bir etnik grup olarak gündemden düşmeye başladı. İlginç olan şey ise, Sami topluluklarının Germen topluluklarından yüzyıllar önce İskandinav toprağına yerleşmiş olması. Güneyden yayılan Germen toplulukların tehdidine daha fazla karşı koyamayan Samiler çareyi ülkenin kuzeyine çekilmekte bulmuş.


Peki ya antik Türk boyları göçebe olmasaydı ve yerleşik hayata Çinliler kadar hızlı ayak uydurabilmiş olsaydık? Bugünün siyasi haritaları sizce nasıl çiziliyor olurdu? Oğuzlar, Malazgirt ovasına ayak basmadığı için İstanbul hala Yunan kalacaktı ve belki de Avrupa Osmanlılar ile savaşmak yerine kilise savaşlarıyla çalkalanıyor olacaktı.

Vatikan Katolik Kilisesi >> İstanbul Ortodoks Kilisesi

Kim bilir daha neler olurdu?

Sercan Leylek

  Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.