Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.12.12, 00:37   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Beş İyi İmparator | Evlatlık İmparatorlar

Beş İyi İmparator
♣♣♣

NervaBeş İyi İmparator ya da Evlatlık İmparatorlar , 96 - 180 arasında Roma İmparatorluğu' nu bir biri ardınca yönetmiş olan; Nerva, Trajan, Hadrian, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius adlı İmparatorlardır. Zalim ve baskıcı halef ve seleflerine oranla daha ılımlı olan politikaları sayesinde yönetimleri boyunca Roma İmparatorluğu Pax Romana altında en refah dönemini yaşamıştır. Bazen bu dönem, aslında Nervo-Trajanic ve Antonine Hanedanlarının Birleşmesinden oluşan Commodus'un da dahil olduğu, Nervan-Antonian Hanedanı olarakta adlandırılır.

TrajanRoma İmparatorluğu boyunca, beş imparator dönemi özellikle yönetimdeki yer değiştirmelerin barışçı yollarla yapılması açısından dikkat çekicidir. Her İmparator kendi halefini yetenekli vârisleri arasından dikkatlice seçerek evlat edinmiş , geleneksel — anayasal değil — hanedan prensiplerine göre eşit yasal bir bağla yakınlık kurularak teknik olarak saygı görmeleri sağlanmış ve böylece yer değiştirmeler sırasında bu dönemin öncesinde ve sonrasında sıkça görülen politik kargaşalar önlenebimiştir. Bu tanımlama Marcus Aurelius' un talihsizce vâris seçtiği oğlu Commodus tarafından ispatlanmış ve bazı tarihçiler tarafından (özellikle Edward Gibbon) İmparatorluğun çöküşünün başlangıç işareti olarak kabul edilmiştir.

Kaynak


Hadrian♣♣♣

Antoninus Pius♣♣♣

Marcus Aurelius
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.