Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.12.12, 18:03   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Zorba yönetim nasıl olur?

Zorba yönetim nasıl olur?

Biçok entelektüel okurlarımızdan mesajlar geldi. ‘’Kuvvetler ayrılığından şikayet eden Sayın Başbakanımız’ın, Montesquieu’den haberi yok mu?’’ diye soruyorlar.


Demokrasinin temeli olan ‘’Kuvvetler ayrılığı’’ ilkesi, 1689-1755 ylları arasında yaşayan büyük Fransız düşünürü Montesquieu’nun felsefesidir.


Tüm dünyayı etkileyen siyaset bilgini Montesquieu diyor ki:


‘’Zorbalık, kendini her şeyin sahibi sanan bir kişinin yasalara uymadan keyfi yönetimidir. Zorbalığın temel ilkesi korkudur. Bu korku, cesareti kıran ve girişimi engelleyen bir korku olup, şan ve şerefe yönelirse, isyanlara sebep olabilir. Bozulan her yönetimlerde tartışmasız, özürsüz ve mutlak bir itaat zorunluğu vardır. Buradaki mutlak itaat bireylerin bilgisizliğinden doğmuştur. Kuvvetler ayrılığı, despotluğu önler.’’


Montesquieu demek istiyor ki, bir ülkede bireylerin hak ve özgürlüğünü korumak, ancak kuvvetler ayrılığı prensibine uyularak sağlanabilir.


Yasama, yürütme ve yargı gücü bir elde toplanmışsa ve yargı bağımsızlığına uyulmamışsa orada siyasi özgürlükler yoktur.


Demokraside, yargı bağımsız ve siyasetin dışında olacak. Başbakan ve bakanlardan oluşan yürütme gücüyle, Meclis’in yetkisinde bulunan yasama gücü ve yargıçlara tanınan yargılama yetkisi birbirilerinden mutlaka ayrılacak. Bu güçlerin her biri kendi yetkilerin kullanarak birbirlerini denetleyecek. Demokrasi, hak ve adalet, ancak böyle sağlanır.


Sözcü

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.