Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.01.13, 18:46   #21
C.Doğan
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 95
Ettiği Teşekkür: 29662
Aldığı Teşekkür: 5946
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Barış Manço (02.01.1943 - 01.02.1999)

Dağlar Dağlar parçasının popüler olduğu yıllarda Konya'da izlemiştim kendisini ilk defa. Barış Manço'nun Konya'lı olduğunu o günlerde duyuyordum. Ama bunu şehir efsanesi sanıyordum. Şimdi bu yazıyla kökeninin gerçekten Konya'dan geldiğini öğrendim.

Zaman içinde bir kaç kez daha izleme fırsatı buldum.Bir seferinde onunda olduğu bir konser organizasyonun içindeydim. 1980'lerin sonunda yaptığımız organizasyonda konser salonunda video çekimi yapanları görünce sahneyi bıraktı ve polise çekimlerin durdurulmasını, izinsiz yapılan çekimlerin yasal suç olduğunu belirtti.

Halbuki çekim yapan bir-kaç kamera bizim organizasyonun çekimlerini yapması için sözleşme yaptığımız firma idi. ( Bu firma daha sonra ki yıllarda Manço'nun TRT-1- de yayınlanan, Galatasaray Lisesi salonunda ki proğramlarının çekimlerini yaptı.)

Barış Manço video çekimleri için " Telif Haklarının ödenmediği " bahsiyle sahneden inmişti. Kendisine bizim çekimlerimizin ticari olmadığı, sadece tanıtım için kısa süreli görüntü ve ses kullanılacağı belirtildi. Diğer kameraların çekim yapması engellendi. Ve konser devam etti. Telif Haklarıyla ilgili yasal düzenlemelerin sanatçılarımıza, ülkemize kazandırılması konusunda en büyük çabayı gösterenlerden birisiydi.

Sonra ki yıllarda ölüm haberini aldık. Herkes gibi ben de çok üzüldüm. Arkadaşım onun anısına ilkokul öğrencileriyle kurduğu müzik gurubuna Barış Manço şarkıları çalıştırdı. Gurup İstanbul, Bursa, Ankara'da onun şarkılarını seslendirdi. Ulusal TV'lerde çıktılar.Kurtalan Ekspres üyeleri de zaman zaman onlara eşlik etti.

Ülkemizin uluslararası bir değeriydi. Halkımız ona gerekli değeri verdiyse de , devletimizin ona gerekli değeri verdiğine inanmıyorum. Ruhu Şad Olsun.

Paylaşım ve güncelleme için arkadaşlara teşekkür ediyorum.