Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.01.13, 02:54   #33
Murtaza
Üye

Murtaza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 4
Ettiği Teşekkür: 294
Aldığı Teşekkür: 353
Rep Derecesi : Murtaza Karimasını arttırmak için doğru yerdeMurtaza Karimasını arttırmak için doğru yerdeMurtaza Karimasını arttırmak için doğru yerdeMurtaza Karimasını arttırmak için doğru yerdeMurtaza Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Askerlik Tercihini Sana Bıraksalar?

Kemalistim, dolayisi ile cok da milliyetci bir vatandasim.

Yazilanlarin bir kismini okuduktan sonra sunu soylemek istiyorum; henuz askerligimi yapmadim fakat kuzenlerimin bir bolumu askerlik gorevlerini guneydogu bolgesinde sinir karakollarinda yaptilar ve onlardan cok sey duydum. Emin olun, o duyduklarimi burada anlatsam TSK'dan sogursunuz.

Benim gorusum ise porfesyonel ordudan yana. Bir arkadas bir insan kac yasina kadar askerlik yapabilir ki demis. Benim gordugum, duydugum ve okudugum kadari ile artik askerlikte yas onemli degil cunku bundan 100 yil once olmayan birsey var dunyada. TEKNOLOJI! Ayrica, o begenilmeyen Amerikan, Ingiliz askerleri yillarca her turlu egitimden gectikten sonra kendilerini kanitladiktan sonra savasa giderler. Ingiliz Hava Kuvvetlerinde pilot bir tanidigim bir keresinde iskence'ye dayaniklilik egitimlerini detaylari ile anlatmisti. O anlatirken benim kanim dondu! Hem herkes 65 yasina kadar calismak zorunda da degil. Sonucta askerlik isi diger islere oranla insani fiziki ve mental acidan cok daha fazla yipratir. Zaten bunun kararini da uzmanlar verir, bize dusmez.

Turkiye'de gelecegi parlak cocuk yasta cokca genc birkac aylik egitim ile PKK'nin karsisina cikiyor. Ne bir psikolojik egitim, destek ne de yeterli askerlik egitimi ya da gerilla savasi egitimi var bu genclerin (ozel timler bunun disinda tabii).

Ikincisi ise sunu herkesin bilmesi gerek ki, her insan ayni degildir ve her insan askerlik icin uygun degildir. Her bireyin mental ve fiziksel ozellikleri farkli olarak sekillenmistir. Bu yuzdendir ki herkes iyi bir doktor, muhendis, pilot ya da maden iscisi olamaz.

Son olarak da sunu belirtmek istiyorum. Kusura bakmayin ama ben bugune kadar hayatini kaybeden askerlerimize uzulmekle beraber, onlarin bosuna mi yoksa bir amac ugrunda mi oldugune karar veremiyorum. Kaldi ki, teror ile savasin askeri yaptirimlar ile yikilabilecegine de inanmiyorum. Zaten bunu yapabilen bir Ordu dunyada yoktur.

Ben de askerligimi bedelli olarak yapacagim. Bu ne benim vatan haini oldugumu kanitlar, ne de bedelli hakki taninmayan vatandaslara saygisizligimi. Ortada bir esitsizlik var dogru, cok haklisiniz. Ben de ayni dusuncedeyim. Ancak sunu unutmayin ki bu esitsizligi bedelli askerlik yapan insanlar ortaya cikartmadi.

Haaaa, ama su var. Eger ki birgun bu ulke Cumhuriyet kurulmadan onceki gibi bir duruma duserse, iste ben ozaman en icten duygularimla milletimin yaninda olmasini bilirim. Elimden gelen herseyi yaparim.

En iyi asker, yasayan askerdir.

Bir de bazi resimler geziniyor internette. Canakkale Mezarligina bedelliler giremez yaziyor. Neden? Halbuki benim iki dedem de Canakkale gazisidir! Bir dedem Cumhuriyetin yetistirdigi ilk ogretmenlerden olup, sayisiz Turk insaninin bugun bile hayir dualarini alacak derecede hayatini degistirmistir.