Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.01.13, 00:33   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85351
Aldığı Teşekkür: 82865
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Çagdaş Bale Topluluğu'nun Kurucusu | Cem Ertekin20 Mart 1949'da İstanbul'da doğdu.

1956'da Şan Sineması'nda Bolşoy Balesi'ni izledi. Saray Sineması'nda Serge Lifar, Jean Babillée ve San Fransisco Balesi'ni izledi. 1959'da Charlie Chaplin'in Sahne Işıkları (Limelight) filmini bir çok kez gördü. Dansör olmaya karar verdi.

Ortaokulu Saint-Benoit ve Galatasaray'da okudu. Arnavutköy Eseniş Lisesi'nden mezun oldu.
1969'da 19 yaşında Mme Olga'nın dershanesinde baleye başladı. İlk bale resitaline Şan Sineması'nda çıktı. (Çıplak Dağda Bir Gece/Mussorgsky). 1971'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne girdi. Devlet Opera ve Balesi kadrosuna katıldı. (1971) Devlet Balesi'nde Coppelia, Kontes Maritza, Catulli Carmina, Raymonda, Sebastian, Kuğu Gölü, Carmen, Petruska, La Traviata, Faust gibi yapımlarda dans etti.1972'de Kadiköy Halk Egitim Merkezi'nde Çagdaş Bale Topluluğu'nu kurdu. (Nildan Tuğbay ile birlikte). Çağdaş Bale Topluluğu'nun ilk gösterisi 2 Agustos 1972'de K.H.E.M. salonunda sergilendi. 1977 Haziran'ında D.G.S.A. Yüksek Tekstil Bölümünü bitirdi. Aynı yıl Devlet Balesi'nden ayrıldı. 1977 Haziran'ında yeniden Çağdas Bale Topluluğu'nu oluşturdu. 14 Kasım 1977'de topluluk ilk gösterimini sundu.

1979-1980 sezonunda İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları amatör kol faaliyetleri arasında yer alarak Ferhat ile Şirin Balesi'ni sergiledi. Haluk Şevket Ataseven'in sahneye koyduğu Lorca'nın Kanlı Düğün adlı tiyatro yapıtının koreografisini üstlendi ve dans etti.1980'de İstanbul Belediye Konservatuvarı bünyesine Çağdaş Bale Topluluğu dançıları ile birlikte katıldı. Konservatuvarda koreografi ögretmeni olarak bale dersleri vermeye başladı.

1981'de Burdur'da kısa dönem askerlık yaptı. Vakko, L.C.C, 11.Uluslararası İstanbul Moda ve Tekstil Festivali, Podyum Show, Nobel Show, Kuveyt Moda Haftası, Negü, Ceylan vb. defile ve show koreografilerini üstlendi.


1986 Nisan'ında Belediye Konservatuvarı'nın İstanbul Üniversitesi'ne bağlanması ile Yrd. Doç. ünvanını aldı ve Bale Bölüm Başkanlığı'na atandı. Ertekin eğitiminin bir uzantısı olan bale gösterilerini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü Etkinlikleri adı altında sürdürmeye devam etti.


Mart 1990'da Bale Bölüm Başkanlığı görevini devretti. 23 Haziran 1990 günü İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde Türkiye'de ilk kez "Çağdas Bale Gösterisi - Türk Koreografları 1990" adlı gösteriyi düzenledi.

1990 Temmuz'unda Çağdaş Bale Topluluğu'nun tarihini anlatan belgesel bir kitap yazdı.1990 Eylül'ünde hiçbir kuruma bağımlı olmaksızın Çağdaş Bale Topluluğu'nu yeniden kurdu.


1990-2004 Yılları arsında Çağdaş BaleTopluluğu, K.H.E.M. bünyesinde aralıksız olarak perdesini açtı. Bunun yanı sıra Antalya Altın Portakal Film Festivali, Türk Mikrobiyoloji kongresi (Antalya), İzmit, Edirne (Ç.Y.D.D.), Enka Okulları, Boğaziçi Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Özel Sezin Okulları, Işık Üniversitesi (A.K.M. Büyük salon), Diş Tabibleri Kongresi (Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı), Ç.Y.D.D.( A.K.M. Konser Salonu) gibi etkinlikleri de gerçekleştirdi.Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.