Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.01.13, 17:07   #31
ala'turka
Yasaklı Üye

ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 15
Mesajlar: 1,362
Ettiği Teşekkür: 2105
Aldığı Teşekkür: 3867
Rep Derecesi : ala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Serbest Kıyafete Toplumun Bakışı - Durun Artık

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
İşte sıkça yapılan, dile getirilen palavralardan biri... At atabildiğin kadar, yiyen yer.. Kaynak istesem, gösteremezsin, çünkü öyle bir şey yokkkk...

Fransa'da nasıl? İngiltere'de nasıl? Almanya'da nasıl? Biliyor musun da bunları diyorsun..

Atmayın, atmayın...

* * *

Hatta ve hatta eğitim bakımından en iyi düzeyde olduğu kabul edilen ABD de önce serbest kıyafete geçildiği, serbest kıyafetin bir çok zararı görülmesi üzerine, tekrar tektip kıyafete geçildi, dersem, inanır mısın?

İnanmıyorsan araştır...
“Diğer ülkelerdeki uygulamalar”

Okul kıyafeti tipleri ve zorunluluğu açısından dünya uygulamalarına bakıldığında, genel olarak gelişmiş ülkelerde tek tip kıyafet veya önlük gibi bir kıyafet zorunluluğunun bulunmadığının görüldüğü altı çizilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi:
“Örneğin, Fransa'da 1968 yılından bu yana, birkaç istisna dışında okullarda tek tip okul kıyafeti kullanılmamaktadır. Ancak bazı turizm ve otelcilik okullarında erkek öğrencilere takım elbise ve kravat, kız öğrencilere klasik kıyafet ve ten rengi çorap önerilmektedir.
Almanya'da okul üniformaları 2. Dünya Savaşı'ndan önce kullanılmaktaydı. Okullarda üniforma zorunluluğu 1980'li ve 1990'lı yıllarda neredeyse tamamen ortadan kalktı. Son zamanlarda disiplini sağlamak ve öğrenciler arasındaki marka savaşıyla mücadele etmek için az sayıdaki okulda tek tip okul kıyafeti yeniden kullanılmaya başlandı.
Kanada'da devlet okullarında okul kıyafeti uygulaması yoktur. Bazı okullarda da kıyafetler okul aile birliğinde oy hakkına sahip velilerin yüzde 55'inin onaylaması sonucu seçilmektedir.
İngiltere'de tek tip okul kıyafeti 1960'lere kadar devam etmiş olup, sonrasında ise “Butler Reformu” ile orta öğretimde farklı tipte okul kıyafeti yeniden kullanılmaya başlanmıştır.
Belçika ve Hollanda'da okul kıyafeti kullanılmamaktadır. Ayrıca okul kıyafetleri konusunda kısıtlayıcı hükümler de yoktur.
ABD'de ise uygulama eyaletlere göre değişmekle birlikte, genel olarak devlet okullarında uygulama zorunlu değildir. Ancak, az sayıda da olsa bazı resmi okullarda zorunlu okul kıyafeti uygulaması vardır. Bu husus yerel yönetimlerin ve okul aile birliğinin kararına bırakılmıştır.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22024453.asp
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla