Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.01.13, 17:25   #32
CadII
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,214
Ettiği Teşekkür: 18509
Aldığı Teşekkür: 27343
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Serbest Kıyafete Toplumun Bakışı - Durun Artık

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ala'turka Mesajı göster
“Diğer ülkelerdeki uygulamalar”

Okul kıyafeti tipleri ve zorunluluğu açısından dünya uygulamalarına bakıldığında, genel olarak gelişmiş ülkelerde tek tip kıyafet veya önlük gibi bir kıyafet zorunluluğunun bulunmadığının görüldüğü altı çizilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi:
“Örneğin, Fransa'da 1968 yılından bu yana, birkaç istisna dışında okullarda tek tip okul kıyafeti kullanılmamaktadır. Ancak bazı turizm ve otelcilik okullarında erkek öğrencilere takım elbise ve kravat, kız öğrencilere klasik kıyafet ve ten rengi çorap önerilmektedir.
Almanya'da okul üniformaları 2. Dünya Savaşı'ndan önce kullanılmaktaydı. Okullarda üniforma zorunluluğu 1980'li ve 1990'lı yıllarda neredeyse tamamen ortadan kalktı. Son zamanlarda disiplini sağlamak ve öğrenciler arasındaki marka savaşıyla mücadele etmek için az sayıdaki okulda tek tip okul kıyafeti yeniden kullanılmaya başlandı.
Kanada'da devlet okullarında okul kıyafeti uygulaması yoktur. Bazı okullarda da kıyafetler okul aile birliğinde oy hakkına sahip velilerin yüzde 55'inin onaylaması sonucu seçilmektedir.
İngiltere'de tek tip okul kıyafeti 1960'lere kadar devam etmiş olup, sonrasında ise “Butler Reformu” ile orta öğretimde farklı tipte okul kıyafeti yeniden kullanılmaya başlanmıştır.
Belçika ve Hollanda'da okul kıyafeti kullanılmamaktadır. Ayrıca okul kıyafetleri konusunda kısıtlayıcı hükümler de yoktur.
ABD'de ise uygulama eyaletlere göre değişmekle birlikte, genel olarak devlet okullarında uygulama zorunlu değildir. Ancak, az sayıda da olsa bazı resmi okullarda zorunlu okul kıyafeti uygulaması vardır. Bu husus yerel yönetimlerin ve okul aile birliğinin kararına bırakılmıştır.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22024453.asp
Siz bırakın yağcı medyayı, gerçekleri görün. Bakın, bu konu altında yazılanları bile kaçırmışsınız. Ben daha önce yazdıklarımla cevap vereyim size...

[QUOTE=CadII;555094]Gündemin gerisinde kalmışsınız a' laturka. Avrupa' da yıllardır serbest kıyafet uygulanıyor. Ancak ülkemizin serbest kıyafet uygulamasına geçtiği bugünlerde, Avrupa, yarattığı sosyo- ekonomik sorunlar nedeniyle, bu uygulamadan vazgeçmek üzere. Marka çılgınlığı almış başını gitmiş. Çocuklar arasında, ayrımcılık, rekabet, hırsızlık çığ gibi büyümüş. Gelişmiş ülke vazgeçmek üzere uygulamadan.


Öte taraftan, ülkemde her bir şey, uyanık olduklarını sanan insanlar tarafından maalesef sinsice uygulamaya konuyor. Satır aralarını iyi okumak gerek. İlgili madde der ki; öğrenci okul arması dışında hiç bir arma, rozet takamaz. Buna Atatürk rozeti de dahil midir?[/QUOTE
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.