Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.01.13, 22:49   #10
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 197
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4393
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Kılıçdaroğlu'nun 4 Şartı Üzerine Yorumum

Her ne kadar Kılıçdaroğlu'nun siyasi duruşundan tiksinsemde yaptığı son derece mantıklı bir duruştu.

Çünkü çözülmeyeceğini biliyor. Kişisel olarak benim de bir umudum yok. En fazla farklı bir noktaya evrilir.

Kendisi bunu bildiği için ''bak ben sana destek verdim, ama sende çözemedin'' pozisyonunda kalmak istiyor. Müzakerelere destek verilmesi de bir açıdan devletin PKK ile görüşmesini meşrulaştırma zeminine oturtuyor. Hoş gerçi bu da zamanında çok tartışılmıştı. ''PKK ile görüştük diyen ********dir'' şeklinde ifade eden bürokratlar çıktı. Ama bence bu noktalara da çok takılmama taraftarıyım. Süreç tıkanacaksa da bununla tıkanmamalı. Kaldı ki müzakere demek şu aşamada silahların susması demektir. Önemli olan da bence bu.

Öteki taraftan AKP ise bu konuda demagoji yapıyor. ''Sorunun çözülmesini istemeyenler var'', ''engel olanlar çıkacak'', ''çok aktörün olduğu birşey bu'' diyerek olası bir ''başarısızlığın'' gerekçesini şimdiden uydurma peşinde. Sürecin öncülüğünü üstleniyor ama başarısızlığın faturasını kesmek için bu işteki aktörlerden söz ediyor. Bir taraftanda görüşme masasına kolu kanadı kırık bir Kürt siyaseti istiyor. Örneğin son 3 günde KCK dan 50 ye yakın kişi göz altına alındı, Zap dağı bombalandı. Bunun dışında HÜDA-PAR diye bir parti kurarak Kürt Siyasetini nötralize etmeye çalışıyor. Bir yandan da müzakere kapıları açıyor. Yumuşak bir dönem olacağını sanmıyorum.
Bu işten karlı çıkacak olan her koşulda Kürt siyasetidir. Kürt sorununun çözümünün İmralı'dan geçtiğini bu görüşme ile meşrulaştırmış oldu.