Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.01.13, 23:15   #1
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 197
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4393
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Diziler ve Toplumsal Çürüme

Malum, dizi sektörünün epey revaçta. Sektör demek daha doğru olur. Çünkü bu işin temelinde sanat yada topluma birşey kazandırmak yerine, kar temele alınıyor. Alıcısı olduktan sonra her türlü film izletilir. Türkiye'de yaşayan yurttaşların dizi izleme oranı nedir bilmiyorum ama yüksektir diye tahmin ediyorum.

Hal durum bu iken dizilere yüklenen ideolojik mesajları ve bunun toplumda yarattığı tahribatı ayrıca ele almak gerekiyor.

Kişisel olarak söylemem gerekiyor ki nadiren televizyon izleyen biriyim. Toplumdaki çürümeyi ise gerek günlük yaşamdan gerekse de gazetelerden az buçuk görebiliyoruz.

Velhasıl kelam, konuya geçelim. Geçenlerde okuduğum bir haber gülmek ile ağlamak arasında götürüp getirdi beni. Şanlıurfa'da bir iş adamı Polat Alemdar'ın Suriye'de hayatını kaybetmiş gibi gösterilmesi üzerine, Şanlıurfa'da yerel bir gazetede başsağlığı ilanı verdi.

Bunun başkaca örneklerini aynı filmden örnek verebiliriz. Yanılmıyorsam filmdeki adı ''Terörist Rıza'' olan bir adam yolda yürürken 3-4 kişi tarafından tekme tokat dövülmüştü.

Başka bir örnek olarak da Çakır'ın filmde ölmesi üzerine gıyabi cenaze namazı kılınması ve Çakır'ı filmde öldüren adamın reel hayatta dayak yemesidir.

İsmini hatırlamıyorum ama sanırım TRT'de oynayan bir dizi de yabancı uyruklu kişiler hep hırsız, fahişe, dolandırıcı rolleri yüklenmişti.

Benzer şekilde başka bir dizide de dindar olan kesimin tamamı dürüst, namuslu, merhametli olarak lanse edilirken; dinsel yönden zayıf olanlar yada ateist olanlar içkici, kumarbaz, her türlü pisliği yapan adamlar olarak lanse ediliyordu.

Bu örnekler uzatılabilir.

Bunun elbette topluma bir yansıması, yeni bir algı oluşturmasını düşünmek gerekir. Tüm bunların tamamını toplumu çürütmek ve gericileştirmek için yapılan ideolojik saldırılar olarak görüyorum. Diğer bir deyişle ''insan beynine tecavüz''.

Sizlerin bu konu hakkındaki görüşleri nelerdir?