Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.01.13, 17:37   #1
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 28
Konular: 197
Mesajlar: 821
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4394
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht...

Bugün, yaşamlarını sosyalizm ve devrime adanmış iki büyük devrimci önderin katledilişlerinin 93. yılı. Devrim için ayağa kalkan Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht bundan tam 93 yıl önce vahşi şekilde katledilirken, onların mücadelesi tüm dünyada inatla ve kararlılıkla sürüyor.

"O bir kartaldı, hala da bir kartaldır. Rosa Luxemburg bütün dünya devrimcilerinin hatırasında aziz olmakla kalmayacak, eserleri birçok devrimci kuşağın eğitimi için çok faydalı bir ders olacak."
Katledilmesinin ardından Büyük Ekim Devrimi’nin lideri Lenin böyle anlatıyordu yoldaşı Rosa Luxemburg’u…


Spartakistler


Gençlik yıllarından itibaren kararlı ve inatçı bir mücadele yürüten Rosa, Alman Sosyal Demokrat Parti’nin savaş yıllarında savrulduğu milliyetçi ve savaş yanlısı politikalarına karşı çıkarak Lenin’le birlikte aynı safta yer aldı. Daha sonra partiden ayrılarak, 5 Ağustos 1914'de Karl Liebknecht ile birlikte Internationale grubunu kurdu. 1 Ocak 1916'da grup adını Spartaküs Birliği (Spartakistler - Almanca Spartakusbund) olarak değiştirdi. Bu süreçte izlenen devrimci tutuma karşın önlem almaya çalışan Alman hükümeti Rosa Luxemburg ve Liebknecht'i tutukladı.

8 Kasım 1918’de Luxemburg hemen ardından da Liebknecht cezaevinden çıktı ve 30 Aralık 1918 tarihinde Alman Komünist Partisi'ni kurdu.
Ekim Devrimi’nin ardından Luxemburg ve Liebknecht Almanya devriminin başlaması için mücadeleyi gittikçe yükseltti. Devrimci kalkışmanın önderliğini yapan bu iki lider, devrimin yükseldiği Almanya’da savaş yıllarındaki ihanetlerini bir adım ileri götüren sosyal demokratların ordu ile anlaşması sonucu katledildi.

Bu katliamın ardından Libeneckt'in kaçarken vurulduğu, Rosa'nın da öfkeli kalabalık tarafından öldürüldüğü yalanı anlatılsa da gerçekler çok açıktı; iki lider vahşice katledilmişti...

15 Ocak’ ta Sosyal Demokratlar orduya devrimi bastırmasını emretti. “Piyade Muhafız Kıtası”nın Berlin’in batısını işgal etmesiyle birlikte Eden Oteli’ni kurdu ve Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Wilhelm Pieck, tutuklanıp Eden Oteli’ne götürüldü. Pieck kaçmayı başarsa da Luxemburg ile Liebknecht yedikleri darbelerle bilinçlerini kaybetti. Aynı gün Luxemburg ölene kadar dövülmüş ve ölü bedeni nehre atılmıştı. Liebknecht de başından yediği kurşun ile öldürüldü. Öldürülenler sadece liderler değildi: O dönemde binlerce KPD üyesi katledildi.

Rosa Luxemburg’ un cansız bedeni 1 Haziran 1919’ da Berlin Landwehr kanalının Freiarchen mevkiidende bulunur. Mathilde Jakop Rosa’ yı ancak elbiselerinden teşhis eder. 13 Haziran 1919’ da Karl Liebknecht’ in yanına gömülür. Cenaze töreni tam bir mitinge dönüşür.


Son sözler yine Lenin’den “O bir kartaldı, hala da bir kartaldır…”


(soL - Haber Merkezi)
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti.