Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.01.13, 09:01   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Atatürk basiret ve öngörü

ATATÜRK BASİRET VE ÖNGÖRÜ

>Atatürk; Düşman, Irak’ta amacına ulaşmıştır. Ancak Musul’u da almak isteyecektir. 3 EKİM/1917.

>Atatürk; Anadolu yıkılmak, çiğnenmek, parçalanmak isteniyor; fakat efendiler, bu saldırılar sadece Anadolu’ya yönelmiş değildir. Bu saldırıların genel hedefi bütün doğudur. 18 EKİM 1921.

(Uyan ey Türk milleti)

son 10 yıldır BOP eş başkanı olduğunu söyleyen, halkı ile Türk milletinin bizatihi kendisi ile kavgalı ve sorunlu olan, kendisine, hükümetine fikirlerine karşıt olanlara düşmanca hakaret eden Recep Tayyip ve hükümeti ne yapıyor? Gör.)

>Atatürk; her şey kanun yapmakla bitmez. Aksine her şey, o kanunları uygulamak ve uygulatmaktan ibarettir…1 ARALIK 1921.

(10 yıldır hükümet eden AKP), Cumhuriyet kanunlarına ve üzerine yemin ederek milletvekili oldukları Anayasa’ya ne kadar uyuyor? Üstelik Anayasa’yı tümden değiştirme çalışması içine girerek Anayasal ve yüce divanlık suç işliyor.. Ve ne gariptir ki aynı suça muhalefet partileri de iştirak ediyor.

>Atatürk; avrupa devlet adamları, başlıca anlaşmazlık konusu olan önemli siyasi sorunları, her çeşit milli egoizmlerden uzak ve yalnız herkesin yararına olarak son bir çaba ve tam bir iyi niyetle ele almazlarsa, korkarım ki felaketin önü alınamayacaktır. Avrupa’da ortaya çıkacak bir savaşın başlıca kazananı ne İngiltere, ne Fransa ne Almanya’dır. Sadece Bolşevizm dir.27 EYLÜL 1932 .

Bu sözün söylenmesinden sonraki tarihlere bakıp;
Avrupa ve Ortadoğu’yu iyi analiz ederek büyük Ata’nın ne demek istediğine bakmak lazım.

>Atatürk; sinema gelecekteki dünyanın bir dönüm noktasıdır. Şimdi size basit bir eğlence gibi gelen Radyo ve Sinema, bir çeyrek asra kalmadan yer yüzünün çehresini değiştirecektir. 1930.

Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur diyen Atatürk, Sinema’nın sanat dallarından biri olduğunu o yıllarda anlamış ve bu sözleri ile Türk milletine ışık tutmuştur.

10 yıldır hükümet eden AKP ve zihniyeti ise içine tükürürüm ben böyle sanatın veya bir ucube tanımlaması ile yıktırılan heykellerin tabiri caiz ise sanatın katili olmuştur. Bu gün ülkeyi bu zihniyet idare etmektedir.

>Atatürk; artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan nasihat almak, bütün işleri, Avrupa’nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım zihniyetler “düşünceler” belirdi. 6 MART 1922.
AB nin ABD nin sıtratejik dostları olan A.Gül ve Tayyip Erdoğan’a ithaf olunur.

>Atatürk; Bu gün Sovyetler birliği, dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bu günden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya Macaristan gibi, parçalanabilir ufalanabilir. 29 EKİM 1933.

(Devlet adamlığı bağda bostanda satılmaz manavdan alınmaz. SSCB bu gün artık Rusya’dır. Atatürk’deki öngörü ve devlet adamlığı basiretini gördünüz mü?)

>Atatürk; dünyanın ufuklarında karabulutlar görüyorum. Balkanlar birliği kurulabilirse bir Avrupa birliğine yol açar. Batı devletlerinin de er geç birleşmesine gereksinme olacaktır. İktisadi, siyasi, kültürel ve askeri birlik hudut olmayacaktır. 9 ŞUBAT 1934.

(Öngörü ve basirete ve devlet adamlığına bakarmısınız! AB birliğini 1934 yılından gören devlet adamı. Ama bu günkü üyesi olmaya çalıştığımız AB birliği elbette yüce Atatürk'ün öngördüğü bir kuruluş değil. Keşke olabilseydi ve Türkiye'de bu birliğin içinde ayrımsız, ikinci sınıf muamele görmeyen bir üye olabilseydi.)

>Atatürk; geleceğin en etkili silahı da hiç kuşkunuz olmasın uçaklardır. İnsan oğlu bir gün göklerde uçaksızda yürüyecek, gezegenlere gidecek, belkide aydan bize mesajlar yollayacaktır. Bu mucizelerin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji, bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev bu konuda batıdan geri kalmamayı sağlamaktır. 1936.

(İstikbal göklerdedir diyen büyük dahi Atatürk, 1936 yıllarında sanki aya ayak basılışını ve astronotların ayda yürüşünü görmüş gibi. Batıdan geri kalmayın diyor ama Türk milleti 50 yıl bu ülkenin camilerinden bisiklete binmeyi günah sayan, vaazları ile bisikleti cin atı varsayan, ilim irfanı kendi inandıkları İslam düzenine zarar verir kaygusu ile zararlı gören fetvalar veren bir zihniyetin temsilcisi olan imamları dinledi. Bu zihniyetin torunları olup, dün Erbakan etrafında çeşitli siyasi parti adı ile oluşan topluluklar içinde olan, bu gün AKP adıyla öbekleşmiş bir siyasi parti içinden çıkıp hükümet edenler, irticaya pirim verip ilmi irfanı Cumhuriyet okullarından kaldırmaya çalışıyorlar. Bu anlayış ve ahval içinde batıyla nasıl yarışacağız? Özür dilerim atam. Cumhuriyet tarihi boyunca sana layık evlatlarda yetiştirdik, gaflet, delalet ve hıyanet içinde olanlarıda, sanata, bilime, ilime, irfana saygısı olmayan irtica ehli neslide biz yetiştirdik.)

>Atatürk; bu gün bütün dünya milletleri aşağı yukarı akraba olmuşlardır ve olmakla meşgullerdir. En uzakta sandığımız bir olayın bize bir gün dokunmayacağını bilemeyiz. Bunun için insanlığın hepsini bir vücut ve bir milleti bunun bir organı saymak gerekir. Bir vücudun parmağının ucundaki acıdan bana ne? dememeliyiz. 17 MART 1937.

(Yurtta Barış, Dünyada Barış diyen, mecbur kalmadıkca savaş bir cinayettir diyen Atatürk, elbette en büyük devrimci en büyük sosyal insandı. acıların paylaştıkca azalacağını, sevginin ve höşgörünün paylaştıkca çoğalacağını herkesten iyi biliyor ve dünya üretiminden ve artı değerlerinden sadece varlıklı olan milletlerin değil yoksul milletlerinde istifade ettirilmesi gerektiğini son yüz yılın tüm dünya liderlerinden daha iyi biliyordu.)

Bu gün Türkiye'yi idare ettiklerini söyleyen zihniyet ise, yardıma muhtaç olanlara, ancak maşası olduğu emperyal güçlerin hegemonyasını ve çıkarları koruma ve sağlama uğruna yapılan planların uygulanması adına yaklaşmakta ve yardım etmektedir. Bu uğurda Irak'ta öldürülen katledilen 1.5 milyon insanın katline, ırzına geçilen, yetim bırakılan ve dul kalan milyonların karşı karşıya bırakıldığı acı ve ızdıraptan, maşası oldukları emperyal güçler kadar hem bu dünyada hem öbür dünyada sorumludur AKP zihniyeti ve onun başbakanı ve onun Cumhurbaşkanı! bir gün mutlaka bunun cezasını ve ceremesini çekeceklerdir.

>Atatürk; ikinci dünya savaşı neticesinde dünyanın durumu ve dengesi baştanbaşa değişecektir.1938

Rahmetli atam büyük Atatürk, yukardaki öngörüleri için 9 OCAK 1938 de "Bunlar bir gün olacaktır...Görürsünüz, işitirsiniz..." demişti. Acaba ön görü ve basiret ile tahmin ettiklerinden hangisinde yanıldı dersiniz.. Hiç birinde!

27/01/2013
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.