Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.02.13, 18:23   #1
CeMKaN
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,717
Ettiği Teşekkür: 80030
Aldığı Teşekkür: 37415
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart AKP Usulü Rahşan Affı..


Barış Çiçek

Yıllar önce de aynı olayları yaşamıştık. Devlet "af" etmişti ama, bazıları affetmemişti. Bize kalan ise yeni kurbanların acılı hikayelerini yazmak olmuştu.

Ateş düştüğü yeri yakmıştı. O zaman da.
Ne var ki, balık hafızalıyız. Hafızamız, kaldıysa.
Serpil Öğretmeni mesela, çoktan unuttu çoğumuz.
Devlet kendisine karşı işlenen suçları affetmezken, nasıl bir insanın, başka bir insana acı vermesini affedebilir ki? Devlet bu anlamda kimdir? Tanrı mıdır, vicdan mı, vicdansızlık mı? Devlet kendisine karşı en ufak bir cümle, en ufak bir ifadeye dahi tahammül edemezken, candan can alanı nasıl affedebilir ki? Bunca insan, düşündü, söyledi, yazdı diye içerdeyken, bunca suçlu neden bırakılır?

Cevap basit aslında; yer açmaktır bunca çaba. Ne zaman yeni politik hedefler konsa, önce cezaevlerinde yer açılır. Anlamak için, önümüzdeki süreçte neler olabileceğine bakmalı. Mesela KCK operasyonları hızlanacak belki, 10 bin kişi var içeride, 10 bin daha, belki, sırada beklemede. Gerçi, sırada o kadar çok grup var ki.. Tüm bu siyasi hesaplar içerisinde "Yetmez ama evet" cilerin sebep oldukları kadınlara pozitif ayrımcılık yine kırmızı mor çiçekler açacak. 6411 sayılı yasa ile cezaevindeki 136 bin kişiden 15 bin hükümlü bırakılmaya başlandı. Bunlardan bazıları, yeniden suç işleyecek. Sivil toplum örgütleri, en başta da Mor Çatı bağırıyor: "Bu yasa, özellikle şiddet, tehdit, hakaret gibi suçları işlemiş erkeklerin hepsinin tahliyesine olanak sağlayacak. Bu nedenle, bu gelişmelerden habersiz kadınlar, bir gün kapıyı açtıklarında, cezaevinde zannettikleri kendilerine şiddet uygulamış erkekleri karşılarında bulacaklar."

KADINLARI UYARIN!

Peki bu yaralama, öldürme tehdidi, bir kadın cinayetini beraberinde getirirse bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?

Söyleyeyim.

Şehit olan askerlerimiz için ne demişti İdris Naim Şahin: "Her şey nasip işidir!"

Şiddet kurbanı kadınlarımız için biraz ifade değişik olacaktır: "Her şey kısmet işidir.."

Böyle kapsamlı bir tahliye en son yine AKP döneminde yaşanmştı. 2005 yılında Serpil Öğretmenin katillerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi toplumun arasına herhangi bir rehabilitasyon almadan, tedavi görmeden salıverilmişti. Maksat, "Ötekilere" yer açılmasıydı. Cezaevleri kısa zamanda da ötekilerle doluvermişti. Ya halk, halka sorsak bir referandumda, ister mi ki bu yeni sözde "denetimli" salıverilmeyi? Başbakanın masasında olmalı bir anket, yaptırmıştır mutlaka, sormuştur halka: 15 bin hükümlüyü salalım mı aranıza?

Kaynak__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.