Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.02.13, 20:06   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85507
Aldığı Teşekkür: 125571
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Uyuyan Güzelin Şatosu | Neuschwanstein Şatosu | Almanyaİç Mekanlar
Şato tamamlanmasından sonra içinde misafirler ve hizmetliler için odalar dahil, 200 odası olması gerekirken, ancak 15 oda ve salonlar yapılmıştı. Sarayın alt kaltlarında mutfak ve hizmetkarlar odalarının yanı sıra, bugünkü saray yönetim odaları bulunmakta. Üst katlarda kralın ihtişamlı salonları bulunmakta. Ön binanın üçüncü katında yaşam alanları, onun üstünde Şarkıcılar Salonu bulunmakta. Binanın batıya bakan arka kısmı tamamen taht salonundan oluşmakta. Değişik katların yüzölçümü yaklaşık olarak 6.000 m²’yi bulmakta.


Taht ve Şarkıcılar Salonu


Şarkıcılar Salonu (Renklendirilmiş)Kalenin iki büyük odası Taht ve Şarkıcılar Salonunu oluşturmakta. Şatonun en büyük odası 27x10 büyüklüğündeki Şarkıcılar Salonu. Salon Sarayın doğu kanadına bakan, dördüncü katta, kralın odasının üst kısmında bulunmakta. Şarkıcılar odası Wartburg Kalesi’nin Şarkıcılar ve Balo salonundan esinlenerek yapılmış ve kralın en sevdiği projesi olmuştu.

Taht Salonu (Renklendirilmiş)20x12 metre büyüklüğündeki Taht salonu sarayın batı kanadında bulunmakta ve 13 metre yüksekliği ile üçüncü ve dördüncü katları kaplamakta. Münih Sarayı içindeki Azizler Kilisesi örnek olarak alınmış. İki katı ile şatonun ikinci büyük odası olan salonun üç tarafını renkli resimler süslemekte. Kralın ölümünden sonra salonun zeminini süsleyen mozaikler döşenmiştir. Tavandan sarkan avize bir Bizans taçı model alınarak yapılmıştır.


Oturma ve Hizmetli Odaları
İhtişamlı salonların yanı sıra, Ludwig II için ufak odalar da yapılmıştı ve kralın yaşadığı zaman içinde bu odalar bitmiş durumdaydı. Kralın yaşam alanı, şatonun doğu kanadında üçüncü katta bulunmakta, sekiz oda ve birkaç ufak odadan oluşmaktadır. Gösterişli özelliklerine rağmen, odaların mütevazi büyüklüğü, mobilyaları, kanepe ve oturma grupları ile modern olarak döşenmiştir. Duvar resimleri, duvar halıları, mobilyalar ve diğer el sanatları ile donatılmış odalar kralın zevkine göre döşenmişti.

Oturma Odası (Renklendirilmiş)

Oturma Odası ile Çalışma Odası arasındaki MağaraDoğuya yönelik olan oturma odası Lohengrin Operası temalarına göre dekore edilmiş. Kanepe, masa, koltuklar ve oturma köşeleri ile oda samimi ve rahat bir hava yansıtıyor. Oturma odasını çalışma odasına bağlayan bir mağara var. Alışıla gelmişin dışında olan bu mağara, içinde ufak bir şelalesi ile ve yan taraftaki çalışma odasının dekoru Richard Wagner’in Tannhäuser isimli 3 perdelik operasından esinlenerek yapılmış. Çalışma odasının karşı tarafındaki yemek odasının duvarları ozan resimleri ile süslenmiş. Üç kat aşağıda bulunan mutfağa, ufak bir yemek asansörü ile ulaşılmakta.

Çalışma Odası (Renklendirilmiş)

Yemek Odası
(Renklendirilmiş)Yemek odasının yanındaki yatak odası ve ona bağlantılı ufak şapel, şatonun neogotik tarzı döşenmiş tek odaları. Kralın yatak odasında büyük ve oymalı bir yatak bulunmakta. 14 oymacı, yatağın ve meşe ağacı ile kaplı duvarların oymaları için tam 4 yıl boyunca çalışmışlar. Kral bu odada tutuklanıp, aynı gece ölümüne kadar yaşayacağı Starnberg Gölü kıyısındaki Berg Sarayı’na götürülmüştür.

Kralın Yatak Odası (Renklendirilmiş)Hizmetli odaları palasın alt kısmında, fazla olmayan meşe mobilyalar ile döşenmiş. Odalarda hizmetliler için birer masa ve dolabın yanı sıra, 2 tane 1.80 m uzunluğunda yatak bulunmakta. Odalar ana merdiveni gören girişe bakmakta ve kralın giriş çıkışları görünmemesi için, odaların camları dışarısı görünmeyecek şekilde, opak cam ile kaplanmış. Hizmetliler ana merdiveni değil, daha dar ve dik olan hizmetli merdivenlerini kullanıyorlardı.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
16 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.