Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.02.13, 12:28   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 541
Mesajlar: 2,815
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11420
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Bitmeyecek gibi gözüken türban istem ve tartışması

BİTMEYECEK GİBİ GÖZÜKEN TÜRBAN İSTEM VE TARTIŞMASI!


ANADOLU'da kadının başında her zaman bir bağ olmuştur. Türk kadını bazen adına eşarp, bazen yazma, bazen yemeni, bazen baş karası, bazen tülbent denilen bağ ile başını bir şekilde bağlamış ve halen Anadolu"da bu gelenek yaşını başını almış hanımlar tarafından sürdürülmektedir. Bu bir gelenektir.

Bizim en büyük açmazlarımızdan biri olan, gerek Türk gelenek ve göreneklerini gerekse uzunca yıllar Arap ile iç içe yaşamamız nedeniyle Arap ve Türk geleneklerinin din yerine konması ve dini emir olarak telakki edilmesidir.

1971 yılında genelde Hırıstıyan Rahibe"lerin kullandığı bir baş örtme biçimi olan tarz! Bu günkü AKP'nin ekonomiden sorumlu bakanı BEBECAN'nın halası Şule Yükselir tarafından Türkiye"ye Türban olarak lanse edilmiş, çok kısa süre içinde siyasi+dini militan simgesi haline dönüşmüş hatta İslam"a mal edilmeye çalışılan bu baş bağı DİNCİ taifenin ünüforması haline gelmiştir.

Anayasa din ve vicdan hürriyetinden bahseder ama en önemli öğesi ise LAİK"lik ilkesidir. Laik olan bir ülkede velevki siyasi simge, dini simge olsa ne olur diyenlerin aksine Anayasa, Danıştay ve AİHM bu kunuda Türban olayını dini ritüel olarak kabul etmiş ve kamusal alanda kullanılmasını yasak etmiştir. Bu bir vakı"a!

Bir husus daha velevki dini simge olsa dahi, Türban"ın İslam ile uzaktan yakından alakası yoktur. Dini emir olduğunu iddia edenler, İslam"a şirk koşanlardır ve Müslümanlıklarından şüphe edilir.

İslam bizimde elhamdülillah Müslümanız dediğimiz ve mensubu olduğumuz yüce bir dindir.Bizim İnandığımız dinde saçı sakalı kutsamak,urbayı kutsamak, yatırları kutsamak, tarikat ve cemaat yaratmak, bunların şeyh, şıh gibi geçinenlerini kutsamak gibi bir şekilcilik yoktur

İslam"da "TEVHİT VE TAKVA" vardır. Kur"an bir başka ayetinde tefrikalara bölünmeyiniz emrini vermektedir.

Kur"an Nur 31, Ahzap 54 ve maide sürelerinde örtünme ile ilgili konular emir mahiyetinde değil tavsiye mahiyetinde olup abdest uzuvları ile geçerlidir. Örtünme ile ilgili ayetlerin hangi toplumsal uyuşmazlıklar ve yaşananlar sonrası tavsiye mahiyetinde geldiğini iyi irdeleyip araştırmak lazımdır. Din emri demek İslam akait"lerine aykırı bir durumdur. Genellikle Müslümandan saymadığımız tarikat ve cemaat mürüdi olanların rağbet ettiği adına türban denilen baş bağı İslam"a mal edilmeye çalışılan asla İslam"da yeri olmayan bir ritüeldir. Kanun tanımaz, mahkeme kararlarını işine gelmediği zaman tanımayan imam Recep Tayyip Erdoğan Laik bir Cumhuriyette başbakanlık koltuğunu işgal ettiğini unutarak türban konusunun ulemaya sorulması gerekir demesi dahi bir saniye başbakanlıkta oturmaması gerektiğinin kanıtır.

04.02.2013
Mustafa AKTEN

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.