Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.02.13, 13:07   #1
Gulbade
DadLuCadI..

Gulbade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 46
Konular: 168
Mesajlar: 572
Ettiği Teşekkür: 1980
Aldığı Teşekkür: 2834
Rep Derecesi : Gulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Terörle Mücadelede Unutulan Güç: Kadın

Terörle mücadelede unutulan güç: Kadın

Ülkemizde kadın ve kadınla ilgili konular konuşulduğunda hem muhafazakâr hem de laik kesimin ilk başlangıç cümleleri kadının manevi olarak değerli bir kimliğe sahip olduğunu izah eden içerikte olmaktadır.

Kadın, yani anne, değerli bir varlıktır.
Kadın, merhametin ve şefkatin sembolüdür.
Kadın, ailenin kurucu üyesi ve temel taşıdır.

Aslında modernizmin bütün parametrelerinin günlük yaşamımıza kadar nüfuz etmesiyle, kadının aile ve toplum içindeki kimliği ve misyonu da değişmiş durumdadır.Ülkemizin en önemli sorunu olarak kabul edilen terör konusunda bile kadın, bazen istismar edilmekte bazen mücadelenin temel aktörü olarak rol biçilmekte ve konuya dahil edilmektedir.

Terörün bitirilmesi çerçevesinde iktidarın bölgeyikalkındırma ve ihtiyaçlarını giderme niyetiyle birçok yatırım yapılırken, terör konusunda ve bölgedeki sorunlar açısından genel anlamda toplumun ancak özelde kadının psikolojisi bugüne dek çok dikkate alınmamıştır.

PKK’nın birçok eyleminde kadınların ön planda rol üstlenmeleri iki hususta önemlidir.
Birincisi, kadın bütün bu eylemlerde ve gösterilerde devletin müdahalesine kalkan olarak kullanıldı ve kargaşa içinde kalan kadının hali devlete karşı tepkinin malzemesi yapıldı.
İkincisi, kadının mağduriyeti ve ailenin parçalanmasına sebep olarak lanse edilerek, teröre reaksiyonun dozunu etki altına alma sonucunu doğurdu.

Terörün bitirilmesi için yapılan müzakerede toplumsal talebin sözcülüğü hususunda kadının ön planda tutulması PKK ve BDP açısından etkili bir propagandanın aracı olacaktır.

Yıllardan beri bölgede uygulanan devlet politikalarında kadınların ve çocukların rolü ve durumu iyi analiz edilip bu kesimin terörün elinde kalmasını önleyici bir politika uygulanmadığından dolayı, PKK bölgede özellikle kadın ve çocuklar üzerinde zoraki bir baskı ve yönlendirici rol üstlenmiştir.

Terörle mücadele ve silahların bırakılması müzakeresi yapılırken özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla kadın ve çocukları kapsayıcı etkin faaliyetler yürütülmelidir.

Bölgenin sosyal ve kültürel yapısı göz önünde bulundurulduğunda mağduriyetin en keskin verin etkisi kadın ve çocuklar üzerinde görülmüştür.

Aslında belediyeler eliyle yapılabilecek o kadar sosyal ve kültürel etkinlik ve seminerler var ki; ancak BDP bölgedeki bu eksiklik ve taleplerle ilgilenmediğinden kadın ve çocuklar sahipsiz kalmakta ve PKK’nın psikolojik baskısına yenik düşerek devlete karşı eylemlerde ön planda tutulmaktadır.

PKK’nın sokak ve meydan eylemleri dikkatle analiz edildiğinde kadın ve çocuk sayısının ne kadar yoğun olduğu görülecektir.Ülkenin ve bölgenin huzur ve barışı için kadın ve çocukları kapsayacak önemli politikalara ağırlık verilmelidir.

Bu çalışmalar yaygınlaşırsa, silahların bırakılması yönünde bölgede kadınlar aracılığıyla ortaya çıkacak beklenti PKK ve BDP’yi mutlaka etkileyecektir. Sivil toplum kuruluşları, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlükleri, Kaymakamlık ve aracılığıyla özellikle bölgede yapılacak çalışmalar o yörede ciddi değişikliklere zemin hazırlayacaktır.

Kadının bu süreçte etkin rol üstlenmesi onu kullanmak değil, toplum nezdindeki kimliği ve rolü açısından soruna ayrı bir bakış kazandırmak olacaktır.
YAZAR: Hatice Şahin

KAYNAK: Bursa Şehir Siyasi Gazetesi
________________________________________


Gulbade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Gulbade'in Mesajına Teşekkür Etti.