Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.02.13, 18:07   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Tiranlığın doğuşu!


“Demokrasilerde işsiz-güçsüz takımı devletin başına geçer ama bunların en tehlikelileri ağzı iyi lâf yapan, gündelik sorunlara çözüm getirenlerdir.
Bu kişiler, düzen içinde yaşayıp zengin olanlardan vergi toplar, bu paraları genellikle kendileri için harcar, bir kısmını da yine işsiz güçsüz halk kitlelerine sus payı olarak dağıtırlar.
Bu arada zenginler için haksız suçlamalarda bulunur ve halkı zenginlere düşman ederler.
Halkı oligarşi (bütün gücün birkaç kişide toplandığı despot bir yönetim biçimi) tekrar gelecek diye korkuturlar ve halk kendine bir koruyucu seçer.
İşte bu tiranlığın (toplumun teslim olduğu ve körleştiği bir sistemin) doğuşudur.
Halkın başına geçen koruyucu, çoğunluğun kendine kul köle olduğunu görünce, karşı görüşteki yurttaşların kanına girmeden edemez, lekeleme yolunu tutar, onu bunu suçlayıp mahkemelerde süründürür, kimini sürer, kimini öldürür.
Böyle bir adam zorba devletini kurmuş ve zorba olmuştur.
Zorba hükümranlığını sürdürmek için sürekli şiddete başvurmak zorundadır.
Kimlerde yürek, üstünlük, akıl, kudret görürse, bu kişileri bir şekilde tasfiye eder.
Halk yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştur.”
Yukarıda çizilen tablo, günümüzde yazılmamıştır.

Bu sözleri büyük filozof Eflatun, 2400 yıl evvel, Milattan Önce 400 yıllarında yazmıştır. Biz bu bölümü onun “Devlet” adlı ünlü kitabından naklettik.Sözcü-Tokmak
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.