Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.02.13, 00:07   #10
C.Cienfuegos
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 95
Ettiği Teşekkür: 1191
Aldığı Teşekkür: 5226
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Osmanlı sizce en çok hangi sebepten etkilenerek yıkıldı ?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cliff Durden Mesajı göster
Bir devletin yıkılması için ''en çok'' gibi bir sebep olma ihtimalı yoktur..

Osmanlı devleti'nin yıkılmasının sebeplerinin ne olmadığını çok iyi biliyorum.. mesela ''gericilik'' diye bir sebebin olmadığını biliyorum..padişahların ''Tecrübesiz'' olmadıklarını çok iyi biliyorum..''masonlar'' gibi örgütlerin yıkmadıklarını çok iyi biliyorum..

Neden yıkıldığına gelirsek.. sebepleri iç ve dış nedenler olarak ikiye ayrılırsa..kıssadan hisse şunu demek gerekir.. medeniyetlerin gelişimi güneşin doğuşu ve batışı gibidir.. doğudan batıya doğru gider tekrar doğuya gelir.. bu yüzyıllar alır.. bu süreçte bir millet doğar ve batar.. osmanlı bu sürecin bir parçasıydı ve miyadını doldurdu..tıpkı 30 yıl içerisinde ABD'nin batıp Çin'in yükselişe geçeceği gibi..
İmzamı atarım ve ekleme yapayım.
Ekonomik olarak iflas ettiğini de Osmanlı batmadan önce ilan etmişti.Borçların,krizin ve son olarak askeri başarısızlığın sonucu yıkılmayıp da ne yapacaktı.

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.