Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.02.13, 12:58   #10
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 28
Konular: 197
Mesajlar: 821
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4394
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Tanrı ile Kul

Selamlar Mustafa Bey,

Dinsel yönden kendi yorumlarınızı İslam dininin kurallarına riayet eden kişiler açısından 'açıklayıcı' bir şekilde yazmışsınız. Emeğinize sağlık.

Aslına bakarsanız ben yazının ilk cümlesinden karşı çıkıyorum. Fakat eleştirilerimi o yönden dallandırmak istemem. Kısır bir tartışma olacağı için yazdıklarınızın toplumsal algıdaki yerine değinmek isterim.

Söz gelimi diyorsunuz ki dinciler(sizin deyiminizle din ve Allah ile insanları aldatmayı çıkarları için sanat haline getiren kişi) ''Allah-u Ekber'' diyerek başka insanların kafalarını kesebiliyorlar.

Evet bu doğrudur. Bunlar yaşanan bir takım olgular. Bunun yanlış bir durum olduğunu göstermek için Maide Suresi'nin 32. ayetinden örnek veriyorsunuz: ''Her kim ki bir kişiyi öldürür, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim ki bir kişinin hayatını kurtarır , bütün insanlığın hayatını kurtarmış gibi olur''

Bu ayetinizi başka ayetlerle de destekleyebilirsiniz. Söz gelimi Gaşiyu suresinin 22. ayetindeki gibi ''...Ve can almak insanın değil, sadece ve sadece o canı yaratan Allah'ın hakkıdır'' şeklinde de olabilir.

Buraya kadar bir sorun yok gibi görünüyor. Fakat islam dini de birçok kavram gibi ''sağa-sola'' çekiştirilebilir. Bu çekiştirmeyi de düzenin ihtiyaçları doğrultusunda güçlü olan erkler yapabilir. Nedir bu erkler? Hükumet, cemaatler, tarikatlar, şeyhler vs...
Misal tüm bu ayetlere karşın Kur'an da Maide Suresinin 35. ayetindeki gibi ''ey inanlar, Allahtan korkun, O'na yaklaşmaya yol arayın ve O'nun yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz'' propagandası yapılabilir. Malum, cihad kavramının yorumlanışında ''kafirleri öldürmek'', ''islam dinini yaygınlaştırmak için işgal etmek'' gibi gerekçelerle ''meşru'' gösterilebilir. ''Hayır, bu olmaz, yanlıştır, çünkü Kur'anla çelişir'' gibi savunmaya da gelemez. Çünkü bunlar yaşanan şeyler.

Velhasıl kelam. Hangi argümanın güçlü olacağına dönemin atmosferinde güçlü olan erklerin propagandası belli eder. Söz gelimi refahçıların iktidarda olduğu yıllar Türkiye'de bu tür dinsel kıyımlar, kin ve düşmanlıklar görüldü. Radikal islam bu yönde propaganda edildi. Hizbullahçılar türedi. İBDA-C'liler çıktı, ve daha birçoğu... Yada 28 şubattan sonra iktidarı ele alanların düzenin çıkarları doğrultusunda ve şirin gözükmek için İslamılımlaştırması ve sonrasında şu anki gibi radikkalleşmeye doğru gitmesi gibi dalgalı durumlar da tespit edilebilir.

İslam dininin çekiştirilebilir olmasıyla ilgili örnekler de verebilirim. Söz gelimi bu konu bir örnektir. Bunun dışında arayan Kur'an'da türban var diyebiliyor, yok da diyebiliyor.
Arayan erkeğe 4 kadın helaldir de diyebiliyor, öyle şey yok da diyebiliyor. Arayan Kur'an'da sosyalizmi de bulabiliyor, kapitalizmi de...
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti.