Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.02.13, 06:52   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 542
Mesajlar: 2,817
Ettiği Teşekkür: 21800
Aldığı Teşekkür: 11422
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Şiddet ve Devlet

ŞİDDET VE DEVLET

Polis'in halkı dövdüğü ülkede ben başbakanlık yapamam diyen ve başbakanlıktan istifa eden siyaset adamını ayakta avuçlarımız kızarıp patlayıncaya kadar alkışlasak yeridir.

Özgürlüklerin olduğu, demokrasinin kurum ve kuralları ile işlediği bir ülkede, Polis halkın özgürce yaşamasından, can ve mal emniyetini korumaktan, Anayasal ve yasal olarak vatandaşa verilmiş hakların korunmasından, evrensel insan hakları beyannamesinde yerini bulan insan onuruna yaraşır ne varsa ülke insanlarının bundan istifa etmesini sağlamakla görevlidir.

Polis elbette özgürlüklerin korunması adına kamu düzeni ile ilgili tebdirleri almak bunları uygulamakla da görevlidir. Ama görevi; bu tebdirleri alırken halkı dövmek, coplamak, biber gazı ile gözlerini kör etmek, orantısız güç kullanarak insanlara fiziki, psikolojik, biyolojik, kimyasal zararlar vermek değildir.

İyi yetişmiş Polis hak ve özgürlükler peşinde koşan ile ajan provakatörleri ayıran, muamelesini buna göre yapan Polis'dir. Hiç bir uygar ve demokrat ülkenin Polisi halkını orantısız güç kullanarak dövemez.

Modern devlet, bütün siyasal birlikler gibi, sosyolojik olarak kendine özgü fiziksel güç ve şiddet kullanıyorsa orada ne modern olmak nede modern devlet vardır. Fiziksel şiddet kullanan devletlerin adı otokrasi , oligarşi, totaliter, hükümran, buyurucu devletlerdir ki, günümüz modern devletleri içinde telakki edilemez.

Türkiye baz alındığında 11 yıllık yönetim, yönünü modern devlet olma yolunda değil faşizan uygulamaların olduğu, muhalif olanların, hak arayanların , Anayasal ve Yasal olarak topluca ve bireysel gösteri ve yürüyüş yapanların, Polis tarafından şiddet gördüğü, orantısız güçle muhalif ve hükümet karşıtı görüşlerin bastırılmaya, korkutulmaya çalışılan şiddet tanrısı bir devlet olma temayülündedir.

Zygmunt Baumann isimli bir düşünür diyor ki,

"Devletler sivil halkı şiddet araçlarından arındırırken, kendileri korkutucu boyutlarda zor araçları inşa etmişlerdir."
İşte Türkiye bu tarif içine girerek zor kullanma araçlarının her türlüsünü tedarik ederek, utanmadan sıkılmadan İç İşleri bakanları tarafından işte biz halkı bu araçlarla yola getireceğiz misali, Halkı dövme adına Polis'e alınmış araç ve gereçleri utanmadan teşhir edebilmekteler.

Yine Baumann'a göre, "modern uygarlığın şiddet içermeyen karekteri tam bir yanılsamadır. Daha doğrusu onun, kendini kandırma, kendini ilahlaştırmasının; kısacası; onun meşrulaştırıcı mitinin ayrılmaz parçasıdır... Uygarlaşma sürecinde gerçekte olan şey şiddetin daha etkili biçimde yeniden düzenlenmesi ve şiddete yeni alanlar açılmasıdır...Şiddetin varlığına son verilmemiş, yalnızca gözden uzaklaştırılmıştır." Bu anlayış bu günkü AKP hükümetini onun demokrasi ve insan haklarına bakışını gösteren önemli bir tariftir. Hani İmam Recep Tayyip irtica odağı olduğunu bazen unutarak ileri demokrasi ve modern devlet olma yolunda hamlelerinden bahsediyor ya, tam onlara yakışır bir tanımlama.

Türkiye'de Adalet ve Polis camiası kendi içlerinde bölünmüş Polis içinde önemli koltukları işgal edenlerin tarikat ve cemaat ilişkileri bilinir hale geldiğinden modern Polis olma vasfı hemen hemen yok gibidir.. Keza; Adalet içinde özellikle yüksek yargı mensupları içinde tarikat cemaat bağlantılarının varlığı ayyuka çıkmıştır...

Soruşturma ve kovuşturmaların ne kadar hakka hukuka uygun olduğunu her gün menfilikleri ile Türk milleti görmektedir.
Hukukun üstünlüğü ilkesi bizatihi Polis ve Hukuk adamı olduğunu iddia edenler tarafından katledilmiştir.

Halkı Polisin dövdüğü yerde, ben başbakanlık yapamam diyen insandan, insanlara hizmet etmek üzere gelmiş, ama hizmetin halk tarafından kendisine yapılmasını isteyenler ders alırmı dersiniz?

21.02.2013
Mustafa Akten
 
 
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti